Najdôležitejší faktor finančných trhov

0
192

Čo rozhoduje o tom, či budú akcie rásť alebo klesať? A čo komodity alebo EURUSD? Čo stálo za prudkým posilnením dolára v roku 2014? A čo stálo za posilnením eura minulý rok? A prečo ropa rastie na dvojročné maximá?

Mnohí nevedia. Myslia si, že sledovanie grafov, technických indikátorov alebo reakcií trhu na ekonomické výsledky im dá šancu poznať budúci pohyb trhu. Mýlia sa. Ak chcú rozumieť veľkým pohybom, musia sa na trh pozerať z nadhľadu – veľmi veľkého nadhľadu.

A tento nadhľad začína u ekonomických cyklov. Alebo lepšie povedané obchodných cyklov.

Obchodný cyklus

Obchodný cyklus je stav ekonomiky – od jednej krízy k ďalšej kríze, od jedného boomu k ďalšiemu. A práve fáza ekonomického cyklu definuje, čo je „in“. Či sú to akcie, komodity, zlato, dlhopisy alebo americký dolár.

V krátkosti si cyklus opíšme.

Ak si ako prvú fázu predstavíme recesiu, v nej všetci šetria a niektorí bankrotujú. S ekonomikou to ide dolu vodou. Nečudo, že akcie aj komodity sú prudko vypredávané. Nezamestnanosť začína rásť a HDP sa prepadá. Sentiment je na bode mrazu. Centrálna banka znižuje sadzby alebo začína s QE.

Druhá fáza je fázou skorého cyklu. Firmy, ktoré prežili, vidia na trhu priestor a začínajú opatrne investovať. Nakupujú a prijímajú lacných zamestnancov. Prichádza stabilizácia.

Tretia fáza je fázou postupného rastu zamestnanosti, platov aj ekonomiky. Darí sa akciám ale aj komoditám. Ekonomika sa dostáva do stavu boomu. Všetci na krízu zabudli.

A potom nasleduje fáza neskorého cyklu. V nej sa začína prejavovať nedostatok zamestnancov. Rastú platy aj inflácia. Dopyt po komoditách neutícha. Narastajú finančné nerovnováhy. A to až do bodu, keď už nie je možné ich tlačiť pred sebou. Začína finančná panika.

Stav obchodného cyklu

O cykloch budeme podrobnejšie hovoriť neskôr. To, čo nás zaujíma teraz je, ako tieto cykly ovplyvňujú finančné aktíva.

Ak sa pozrieme na jednotlivú ekonomiku, obraz je zrejmý. Pokiaľ sme v prvej fáze, nemá zmysel držať nič iné ako dolár či iné meny financovania sa ako japonský jen alebo švajčiarsky frank. A samozrejme dlhopisy a zlato. V druhej fáze ich začíname postupne meniť za akcie a vyššie úročené meny. V tretej fáze prikupujeme komodity.

Avšak aj keď je ekonomický cyklus mnohých krajín podobný, nie je rovnaký. Znamená to, že jedna krajina môže byť vo fáze 2 a druhá vo fáze 3. Menu ktorej krajiny by ste nakupovali? Už je jasné, prečo EUR/USD za minulý rok posilnil, však?

A ako je na tom globálna ekonomika? V akej fáze je? Ropa a meď hovorí za všetko.

A práve preto, stav obchodného cyklu je informácia, ktorá je pre obchodníka či investora kľúčová. Pre investora preto, aby vedel, ako má mať rozložené portfólio. A pre obchodníka preto, aby vedel, kde vznikajú dlhodobé trendy. Na tých sa dá zarobiť najviac.

Najbližšie týždne sa budeme venovať obchodným cyklom omnoho podrobnejšie.