Čo spustí ďalšiu krízu?

0
181

Už v prvý týždeň roku 2018 dosiahli akcie taký rast, že prekonali ročné očakávania niektorých analytikov na Wall Street. Ak sa pozrieme na klasické technické indikátory ako RSI zistíme, že akcie sú extrémne „prekúpené“. Takto prekúpené neboli od roku 1987. Mali by sme očakávať ich pokles?

Musíme súhlasiť s Goldman Sachs, že akcie sú vysoko a hrozí korekcia, ale zatiaľ to na žiadny medvedí trh nevyzerá. Akcie nestratili 5% už viac ako rok. A čo ak 5% nestratia ani ďalší rok? V súčasnom prostredí extrémneho uvoľňovania je to možné.

A tak si poďme opäť skúsiť zodpovedať otázku, čo by mohlo spôsobiť novú krízu.

Faktor recesie

Dnešné čísla nezamestnanosti v Európe ukázali pokles k úrovniam od začiatku roka 2009. Nadviazali tak na pokles nezamestnanosti v USA. Včera sme písali o tom, že pokiaľ bude nezamestnanosť klesať, šanca na recesiu je nízka.

A nielen to, pokiaľ bude rásť priemyselná produkcia, bude to naznačovať dopyt po investíciách – nie spomalenie spotreby.  A dnešné najvyššie čísla nemeckej továrenskej výroby od roku 2011 naznačujú, že ani na tomto fronte to na recesiu nevyzerá.

A preto to sotva bude akútna recesia, ktorá stiahne akcie nižšie.

Faktor dlhov

Dlhy sú to, čo spôsobilo predošlú krízu. A pravdepodobne spôsobí ak krízu novú. Dlhy rastú po celom svete. Ale opäť nijako dramaticky. Nedávno vyšli čísla globálneho dlhu voči HDP a tie ukázali pokles. Hodnota dlhu sa síce zvýšila, avšak rast HDP bol rýchlejší.

Dôvodom, prečo sa momentálne darí dlhy vymazávať sú nízke úrokové sadzby. Pokiaľ sú sadzby nižšie ako inflácia znamená to, že inflácia požiera časť dlhov. A aj napriek tomu, že dlhodobo je inflácia nízka, stále je omnoho vyššia ako sadzby. Znamená to, že dlh má priestor na ďalší rast.

A tak dlh nemusí byť ešte dlho brzdou ekonomickému rastu. Naopak, môže ho podporovať. Tým faktorom, ktorý sa rozhodne oplatí sledovať, je index finančných podmienok. Priložený graf ho zobrazuje:

Vidíme zaujímavú vec. Index finančných podmienok bol až do krízy trhu nehnuteľností v roku 2007 veľmi nízko – peniaze boli lacné. Všetko sa to prudko zmenilo v druhej polovici roka 2007 s tým, ako začali krachovať prvé fondy zamerané na nehnuteľnosti.

Index finančných podmienok začal prudko rásť už v júli. No S&P dosiahlo svoje maximá až v októbri. A potom, ako začali akcie klesať a stratila sa likvidita, index vzrástol až do neba. Pomohlo mu až QE.

A teraz je index na svojich historických maximách – svet sa topí v peniazoch. Takže svet nemá problém s dlhom.

Faktor neurčitosti

Muselo by prísť niečo veľké, čo by stiahlo akcie dolu. A prísť to môže. Môže to byť Čína, môže to byť vojna, môže to byť nejaká politická udalosť. Avšak pokiaľ sa niečo také nestane, stav finančných trhov je stále z krátkodobého hľadiska veľmi dobrý. Z dlhodobého to už je iná otázka.