Kedy príde recesia?

0
154

Pravdepodobne najdôležitejšou otázkou roka 2018 bude či a kedy príde do americkej ekonomiky recesia. Súčasný ekonomický boom už nadsluhuje, akcie sú veľmi vysoko a tak sa mnohí pýtajú, či už prišiel čas ich predávať a radšej nenakúpiť zlato a dolár?

Stav ekonomického cyklu

predchádzajúcom článku sme písali o ekonomickom cykle a jeho fázach. Postupne ich budeme rozoberať detailnejšie, no pre všetkých, ktorí sú si neistí stavom súčasného cyklu, poďme na jeho úplný koniec – do fáze neskorého cyklu.

Tá sa vyznačuje prudkým rastom akcií, ale zároveň aj silnejším rastom inflácie a miezd. A to zatiaľ stále nevidíme. A preto ostáva mnoho bánk pokojných a stále optimistických pre ďalší rast akcií aj v novom roku. Avšak zmeniť sa to môže.

Prešli sme desiatky indikátorov, ktoré by mohli naznačovať koniec cyklu, a nakoniec sme našli, čo sme hľadali. Existuje indikátor, ktorý dokáže veľmi dobre určiť prichádzajúcu recesiu. Je ním miera nezamestnanosti.

Nezamestnanosť

V zásade je nám jedno, kedy príde oficiálna recesia – pokles HDP dva kvartály po sebe. To už je neskoro. Potrebujeme indikátor, ktorý nám ukáže, že akcie sa blížia k svojmu vrcholu a je čas na zmenu trendov.

Tým indikátorom je, ako sme povedali, miera nezamestnanosti. Priložený graf ukazuje vývoj akciového trhu a nezamestnanosti počas posledných dvoch recesií:

Vidíme, že v roku 2000 začal akciový trh dosahovať svoj vrchol v čase, keď miera nezamestnanosti prestala klesať. V roku 2007 dokonca začala rásť ešte predtým, ako akcie dosiahli svoj vrchol – úplne ideálny predstihový indikátor.

Čo je na ňom najlepšie je, že je veľmi málo variabilný – vykazuje vysokú trendovosť. Až keď sa trend začne otáčať, vtedy to velí byť opatrný a začať dôkladne sledovať aj ostatné indikátory.

Súčasnosť

A ako to vyzerá teraz? Americká nezamestnanosť stále klesá. A očakáva sa, že bude ešte klesať. Žiadny náznak dna na miere nezamestnanosti. A to znamená jedno – potenciál akcií je stále UP. A recesia v nedohľadne…