Najhorší možný scenár

0
222

Áno, hovorili sme o tom, že minulotýždňovým výplachom sa trh prečistil, čo je pozitívne. Pár týždňov sa bude opäť budovať dôvera vo finančné trhy, a potom môžeme rásť na nové maximá. Avšak nemusí to byť také jednoduché.

Trh nefunguje na základe túžob, štatistík a dokonca ani logických dedukcií. Funguje na základe pravdepodobností. A aj keď pravdepodobnosť toho, že sa veci dostanú opäť do „normálu“ je veľká, nie je 100%. Naopak, je od toho veľmi ďaleko. A vždy by sme mali počítať (minimálne teoreticky) aj s najhoršou alternatívou.

Krátky VIX je špičkou ľadovca

Skutočne si myslíte, že trh zložili 3 miliardy strát na produktoch špekulujúcich na pokles akciovej volatility? Sotva. Oveľa bližšie má k tomu vysvetlenie, že to boli rastúce úrokové sadzby a rastúca volatilita, ktorá sa preniesla aj na akcie.

Voda v priehrade minulý pondelok pretiekla. Znamená to, že je už priehrada v rovnováhe? Alebo to zvyšuje pravdepodobnosť, že priehrada môže prasknúť? Čo ak bol krátky VIX iba povestnou špičkou ľadovca? Pretože VIX skutočne je iba špičkou ľadovca.

Myslíte si, že minuloročný zisk na úrovni 182% na krátkej volatilite cez ETP XIV je osamotený? Že do krátkej volatility sa investovalo iba o niečo viac ako 3 miliardy dolárov? Napriek tomu, že tieto zisky boli fenomenálne? Určite nie. XIV a ostatné ETP zamerané na krátku volatilitu boli iba priame investície na to, že volatilita bude klesať. Tých nepriamych je rádovo viac. Až $2 bilióny.

A práve všetky tieto fondy cielenej volatility, rizikovej parity a či iné komplexné stratégie roky hrali na to, že volatilita bude klesať. Avšak čo ak táto hra končí?

Krátka volatilita

Pre všetkých, ktorí presne nerozumejú, čo krátka volatilita znamená, poďme si vysvetliť, o čo tu ide.

Od finančnej krízy v roku 2009 sme videli brutálne pohyby všetkých aktív – brutálnu volatilitu. Akcie dolu o 60%, potom hore o 100%. Euro sa voči doláru obchodovalo ešte bláznivejšie, keď za dekádu spravilo 8 pohybov o 20%. A ropa? Poklesla o 80%, následne vzrástla o 250%, len aby poklesla o ďalších 80%. Tomu sa hovorí volatilita.

Čokoľvek nakupovať v týchto časoch je nadmieru rizikové. Avšak pokiaľ máte k dispozícií veľa peňazí (napríklad z kvantitatívneho uvoľňovania) a za nízke úrokové sadzby, máte šancu slušne zarobiť. Stačí, aby ste vsadili na to, že prichádza stabilita. Môžete napríklad predávať opcie, čím už dopredu získate odmenu za svoju ochotu riskovať. A ak sa skutočne bude stabilita blížiť, zarobíte rýchlo a veľa.

S tým, ako veľkí investori predávali volatilitu (pravdepodobnosť neistoty), volatilita klesala a stabilita rástla. Akciová volatilita dosiahla v decembri svoje historické minimá, podobne ako volatilita na dlhopisoch. Forexová nebola ďaleko za nimi. Opčnou hantírkou, trh bol extrémne krátky na gamu.

Keď pretečie priehrada

Problémom tejto stratégie je, že volatilita môže padnúť iba na nulu. Ak ste chceli na volatilite zarobiť, museli ste stále (kvôli krátkej game) predávať viac a viac. Museli ste vsádzať na ešte väčšiu stabilitu.

A napriek tomu, že tieto stávky sa mohli zdať iracionálne, rast svetovej ekonomiky, stabilné finančné prostredie a rýchle zotavenie sa zo šokov (ukončenie QE v USA, devalvácia juanu, Brexit, americké voľby) všetky hovorili za to, že svet je stabilnejší ako kedykoľvek predtým. Teda bol až do pondelka…

Celá pointa je, že prepad z minulého týždňa by mohol byť iba špičkou ľadovca. Na svete je tisícnásobne viac investícií, ktoré boli založené na tom, že stabilita prichádza. Ak stabilita už nebude tak stabilná ako doteraz, nebude sa zväčšovať, všetky tieto peniaze majú zrazu problém. Nastane skutočná panika? Nevieme, no vylúčiť to rozhodne nemôžeme.