Čo hovoria dáta COT?

0
149

COT dáta (angažovanie burzových obchodníkov) sú veľmi užitočné pre všetkých, ktorí sledujú finančné trhy. Tieto dáta sú zverejňované každý piatok večer a obsahujú údaje o tom, aké otvorené pozície držia rôzne skupiny obchodníkov na amerických komoditných burzách. Priložené grafy nižšie ukazujú, ako dobre koreluje cena podkladového aktíva s veľkosťou otvorených pozícií obchodníkov.

Je to skupina špekulatívnych obchodníkov (Money managers), ktorá je ostro sledovaná. Keď títo špekulanti nakupujú, dvíhajú cenu. Keď predávajú, cena klesá. Grafy nižšie ukazujú, že špekulanti nie sú zďaleka jediný faktor, ktorý ovplyvňuje cenu, avšak svojimi masívnymi nákupmi či predajmi, ju zo strednodobého hľadiska výrazne ovplyvňujú. Aj keď z dlhodobého hľadiska na ňu nemajú vplyv.

Preto každý, kto sleduje finančné trhy, by mal sledovať aj trend a možnosť jeho otočenia na špekulatívnych pozíciách. Keď sa kumulujú špekulatívne pozície, aktívum má šancu na silný rast. Naopak, keď sa špekulanti rozhodnú zdupkať z aktíva, to nečaká radostná budúcnosť.

Poďme sa pozrieť, čo nám hovoria CFTC dáta o troch najdôležitejších trhoch: dlhopisy, ropa a euro. Špekulatívne pozície sú znázornené žltou líniou, cena líniou fialovou.

Ropa

Na rope vidíme historicky najväčšie špekulatívne pozície. Tie presiahli aj maximá z februára minulého roka. Vtedy cena americkej ropy atakovala úroveň $55, no nakoniec sa ukázalo, že to bolo maximum, kam dokázali dlhé špekulácie ropu vytlačiť. Ako rezignovali, ropa klesala do júna o 20%.

Tento krát sú stávky ešte väčšie a pomohli rope k rastu na takmer $70. Najväčšie špekulácie v histórii a ropa je na svojich maximách od roku 2014.

Euro

Historicky najväčšie špekulácie máme aj na eure. Na grafe vidno s akou vervou sa pustili špekulanti do budovania dlhých eurových pozícií na konci roka 2016. A neprestali, ani keď euro klesalo k 1,05. Naopak, po niekoľkých mesiacoch sa euro rozhodlo, že ich bude nasledovať. A tak úroveň 1,25 nie je žiadne prekvapenie.

Dlhopisy

Na dlhopisoch nemáme najväčšie špekulatívne pozície v histórií, no nie sme od nich ďaleko. Vidíme, že tie sa budovali na konci predminulého roka, keď voľby vyhral Trump. Dlhopisy klesali (výnos rástol k 2,6%), avšak ani ďalšie špekulácie ho nedokázali dostať dlhopisy nižšie, a obchodníci kapitulovali.

Svoj názor opäť zmenili ku koncu minulého roka. A teraz už pod vplyvom globálne rastu, vyššieho amerického deficitu či inflácie, stlačili dlhopisy na najnižšie úrovne od roku 2014.

Záver

Obchodníci a investori budú pozorne sledovať nielen zmeny pozícií špekulantov ale aj dôvody, ktoré by k nim mohli viesť. A jeden taký dôvod je na obzore.

Všimnime si, máme najväčšie špekulatívne pozícií v histórii na tých najdôležitejších inštrumentoch. Všetky tieto pozície kričia: „reflácia“. Trh výrazne špekuluje na to, že svet rastie a bude rásť, že úrokové sadzby pôjdu hore, že dolár bude oslabovať, že ropa pôjde na nové maximá. Trhy jednoducho veria v ďalšiu silnú refláciu/infláciu.

Teraz sa nachádzame v tomto najväčšom špekulatívnom pozicionovaní v histórii. To na VIXe z minulého týždňa je za nami. Avšak toto, omnoho väčšie, je stále živé. Aká je šanca, že praskne? Že praskne podobne ako už niekoľkokrát od začiatku krízy? Veľká.

Zajtra uvidíme dáta americkej inflácie. Odhady síce hovoria, že inflácia mierne oslabí na 1,7% (z 1,8%), no trh verí v pozitívne prekvapenie. Verí, že inflácia začína rásť. Ak nebude rásť, nevadí, počká sa na budúci mesiac. Avšak ak inflácia náhodou sklame, tak to bude negatívne prekvapenie.

Podľa nášho názoru je to málo pravdepodobné, no ak by sa náhodou stalo, že inflácia v USA sklame (tak ako sklamáva po celom svete), môžeme vidieť časť likvidácie dlhých pozícií na eure a rope, a krátkych pozícií na dlhopisoch. Zajtrajšok je preto vnímaný s veľkou dôležitosťou.