Inflácia prekvapila, zlato žiarilo

0
156

Dnes boli zverejnené pravdepodobne najdôležitejšie ekonomické čísla toho mesiaca – americká inflácia. Náznaky z posledných mesiacov o tom, že inflácia by už konečne mohla začať rásť, sa začínajú napĺňať. Dnešná volatilita na trhoch ukázala, že tie ju berú veľmi vážne.

Očakávalo sa, že americká inflácia dosiahne úroveň 1,9% a poklesne  z decembrovej hodnoty 2,1%. Inflácia sa totižto počíta ako súhrn mesačných inflácií z posledných 12 mesiacov. Priložený graf ich ukazuje.

Graf nám poskytuje tri dôležité informácie. Prvou je, že januárová inflácia vyšla na úrovni 0,5%, pričom sa očakával iba rast 0,3%. Druhou dôležitou informáciou je, že z ročného súhrnu inflácie vypadla hodnota z januára 2017, ktorá bola tiež na úrovni 0,5%. Z tohto dôvodu ostala ročná inflácia nezmenená na úrovni 2,1% miesto predpokladu rastu o 1,9%.

Avšak tou treťou najdôležitejšou informáciou je, že od februára do júna začnú vypadávať z ročnej štatistiky inflácie veľmi nízke hodnoty (označené červeným oválom). Počas týchto šiestich mesiacov inflácia v USA nenarástla ani o desatinu percenta. Znamená to, že pokiaľ by inflácia v najbližších šiestich mesiacoch dosiahla iba priemernú úroveň 0,25% mesačne, tak na konci júna bude súhrnná ročná inflácia atakovať hodnotu 3,5%, čo je najviac od roku 2011. Ako na to bude reagovať Fed?

Samozrejme zvyšovaním sadzieb. A to je dôvod, prečo sme videli ďalší silný výpredaj amerických dlhopisov. Keďže úrokové sadzby budú musieť rásť, cena dlhopisov musí ísť nižšie. Ale čo dolár?

Na dolári sme videli veľmi prekvapujúcu reakciu – najprv prudko posilnil, ako keby zvyšovanie úrokových sadzieb bolo pre dolár pozitívne. Avšak tieto časy sú už dávno za nami. Pavlovov reflex obchodníkov bol okamžite dolár nakúpiť. A predať všetko, dokonca aj zlato. Ale predávať zlato?!

Veľmi skoro si obchodníci uvedomili svoju chybu. Fed môže síce zvýšiť sadzby v tomto roku možno až o percento, no pokiaľ inflácia vzrastie o 1,5%, potom je to pre dolárové aktíva negatívne, keďže reálna úroková sadzba (úroková sadzba – inflácia) sa zníži ešte viac do záporných hodnôt. Vlastníci dolárových aktív budú strácať. A preto sme videli rýchly obrat a dolár bol zrazu najslabšou menou.

Najmä voči zlatu. Tí, ktorí využili výpredaja zlata (pri vyššej inflácii?!) spravili dobre. Zlato dnes spravilo najväčší nárast od júna 2016, keď zo svojich miním pod $1320 vzrástlo až k $1350.

Inflácia môže začať rásť. Nemyslíme si, že tento rast inflácie bude dlhodobý a udržateľný aj vzhľadom na krehký rast miezd či komodít. Avšak to neznamená, že zlato nemôže ísť na pár mesiacov vyššie.

Jednoducho sme v neskorom štádiu ekonomického cyklu. Minulý týždeň ukázal, že tento cyklus je ďalej, ako sme mysleli. A v takomto štádiu vidíme rast inflácie. Aj najväčší hedžový fond Bridgewaters zvyšuje svoje stávky na zlato. Pre nich to je „safe bet“ na aktívum, ktoré môže stratiť najmenej.

Ak bude rásť inflácia, dlhopisy budú pod tlakom a rovnako aj akcie – tie infláciu neznášajú. Zostať v dolárovej hotovosti? Ak bude ekonomika a inflácia gradovať, dolár bude naďalej oslabovať. Zlato by si na rozdiel od všetkého ostatného malo udržať svoju hodnotu.

A aj napriek tomu, že nevidíme dramatický potenciál rastu zlata (nie, rok 2011 sa neblíži), dáva mu šancu opäť vstať z mŕtvych. A preto možno treba opäť oprášiť otázku – ste pripravení nakúpiť svoje zlato rýchlo a bezpečne?