Na dlhu (americkom) záleží

0
191

Posledný mesiac, ak nie dva, sa investori začínajú obávať, že na finančných trhoch sa mení paradigma – prichádza veľká inflácia. K rastu miezd sa pripájajú fiškálne stimuly, ktoré majú potenciál podporiť ekonomiku. Ale čo ak táto stimulácia bude väčšia, ako by bolo zdravé? Trump môže docieliť opak toho, čo zamýšľa.

Je to len pár dní, ako Trump predstavil svoj rozpočet. Dôležité je, že to bude rozpočet deficitný, veľmi deficitný. Jeho schodok dosiahne $1 bilión, čo sa nestalo od čias Obamu, ktorý v roku 2009 zachraňoval ekonomiku. Priložený graf ukazuje vývoj amerického rozpočtového deficitu voči HDP:

Vidíme, že deficit bol v 80. rokoch záporný, na úrovni zhruba 3% HDP. Pri technologickom boome ekonomika rástla a USA dosahovali rozpočtový prebytok. Ale iba na krátko, po kríze prišiel Obama s obrovskými fiškálnymi stimulmi, keď štyri roky po sebe deficit presiahol bilión dolárov. V roku 2009 takmer dosiahol 10% HDP. Od roku 2015 vidíme opäť pokračovanie rastúceho deficitu. Ten Trumpov dosiahne v najbližších rokoch až 5%.

S takýmto rozpočtom by bolo všetko v poriadku, keby USA boli v recesii. Avšak deficit 5% v čase (údajného) ekonomického boomu? Už teraz americký dlh prekročil 100% HDP. Z rozvinutých krajín je tak vo veľkosti dlhu voči HDP na treťom mieste (pred nimi je iba Japonsko a Taliansko).

Obavy trhu sú oprávnené – ak máme 5% deficit v dobrých časoch, aký bude deficit v časoch zlých?

Poďme sa preto pozrieť na to, aký vplyv bude mať tento deficit na ekonomiku a trh.

USA sa bude v tomto roku prefinancovávať v objeme $1,2 bilióna dolárov. K tomu si musíme pripočítať zhruba $0,3 bilióna, ktoré bude postupne predávať Fed v rámci „taperingu“ (znižovania) svojej bilancie. A  tak tu máme $1,5 bilióna dlhu, ktorý bude musieť nájsť kupcu. Nečudo, že úrokové sadzby rastú, a pravdepodobne ostanú vysoko, až kým opäť nepríde recesia.

Trh predpokladá, že vyššie vládne výdavky spolu s avizovaným rastom miezd zvýšia infláciu. Pri dlhu nad 100% HDP a s vysokým fiškálnym deficitom môžeme už čoskoro očakávať obavy o zmenu (ak nie zmenu) amerického ratingu. A tak sa aj dolár dostáva pod tlak. A ten môže ďalej pokračovať.

Pre americké akcie je deficit pozitívny, pokiaľ úrokové sadzby a inflácia príliš nevzrastú. Preto na nejaký čas je situácia skôr lepšia ako horšia, avšak nie na dlho.

Vysoký vládny deficit v čase ekonomického boomu je zlé rozhodnutie. Je to ten najhorší možný čas na stimuláciu ekonomiky. Vysoké vládne výdavky podporia ekonomický rast ale aj infláciu. To spôsobí, že Fed bude musieť zvyšovať úrokové sadzby rýchlejšie, ako by musel za normálnych okolností.

Je tak pravdepodobné, že nakoniec sa stane opak toho, čo Trump zamýšľal – miesto predĺženia ekonomického cyklus až do volieb v roku 2020 sa posledná fáza cyklu zrýchli a americká ekonomika sa dostane do recesie skôr.

Americký rozpočet bude podporovať akcie a komodity, no negatívne pôsobiť na dolár a dlhopisy. A to všetko až do kritického bodu, kedy inflácia a vyššie sadzby zmenia hru.

Preto pravdepodobne už najbližšie mesiace nás čaká skutočný „melt-up“ – posledná rýchla a veľká rely pred koncom tohto boomu. A potom si budeme držať klobúky. Tak, ako naznačil minulý týždeň.