TRIM portfólio – február 2018

0
184

Do budovania portfólia sme vstúpili vo veľmi náročných časoch. Práve na konci januára globálne akciové trhy vrcholili a ukázali, že im môže hroziť väčší pokles. A tak, ako sme hovorili už skôr, tou najväčšou otázkou je, či začína na finančných trhoch obrat.

Výkonnosť portfólia

Na konci januára sme vstúpili do dlhého obchodu na Eurostoxx 600 v objeme 25% nášho portfólia. Eurostoxx sme nakúpili ako ETF  db x-trackers Stoxx® Europe 600 UCITS ETF (DR) 1C za cenu €81,35. Zvyšných 75% kapitálu odvtedy držíme v eurách.

Naše portfólio za január zaznamenalo stratu 0,08% a vo februári po brutálnom pohybe akciového trhu stratilo ďalšie 1,0%, keď index Eurostoxx poklesol o 4%.  Celkovo sme tak od jeho spustenia v strate 1,08%.

Čo ďalej?

Zajtra vykonáme úpravu nášho portfólia, keď nakúpime SHY v objeme 25% portfólia. Tým diverzifikujeme časť portfólia z eur do dolárov. Zároveň diverzifikujeme časť hotovosti do dlhopisov.

Avšak je možné, že obchodov v marci bude viac. Pomerne kľúčové bude, ako dopadnú ekonomické dáta už počas nového týždňa.

Pozornosť trhov sa bude sústrediť najmä na piatkové čísla z amerického trhu práce. Ak by mzdy vyšli opäť vyššie, dlhopisy sa dostanú pod ďalší tlak z dôvodu očakávaného rastu inflácie. Aj v takomto prípade však očakávame iba malé straty na SHY. Naopak, mzdy môžu prekvapiť do dola, čo by prinieslo menšie očakávania rastu sadzieb Fedu a tak posilnenie SHY.

Kľúčovým dôvodom nákupu SHY je však snaha o diverzifikáciu eur do dolárov. Posledné pohyby na hongkongskom dolári ukazujú, že čínske firmy sú vo veľkej núdzi ohľadom dolára. Hong Kong je bránou do Číny a súčasná najsilnejšia úroveň HKD od roku 1998 naznačuje problémy s likviditou.

Podobne, ako v auguste 2008, auguste 2011 alebo januári 2016. To nám dáva ďalšiu podporu pre vstup do dlhodobejších dolárových pozícií.

Momentálne zvažujeme tiež dlhé pozície na zlate. A to najmä v prípade, keby slovné útoky o obchodnej vojne medzi USA a Európou nabrali na sile. V takomto prípade by to bol ďalší faktor pre podporu inflácie. A ak by piatkové dáta z USA vyšli tiež v smere vyššej inflácie, asi nebudeme sami, ktorí budú mať záujem o zlato.

Počkajme si však na ekonomické čísla z tohto týždňa.