TRIM Portfólio – nákup SHY

0
217

Posledné ekonomické dáta naznačujú, že globálny ekonomický rast už môže mať svoj vrchol za sebou, čo sa prejaví na všetkých finančných aktívach.

Z tohto hľadiska neberieme situáciu na ľahkú váhu meníme zloženie aktuálneho portfólia, ktoré je na 75% založené na eurovej hotovosti a na 25% založené na dlhých európskych akciách Eurostoxx.

Problém eura

V januári sme boli komfortní s plnou držbou eurovej hotovosti. Pri pokračovaní risk-on sme predpokladali aj pokračovanie posilňovania eura. Posledné dáta aj pohyby však ukazujú, že risk-on môže končiť. A preto je čas začať diverzifikovať svoje portfólio von z eura.

Hlavným adeptom je americký dolár ale aj zlato. Pre začiatok by sme radi 25% eurovej hotovosti zamenili za doláre. Dôležité však je vybrať to správne dolárové aktívum.

Nákup krátkych dlhopisov

Od septembra minulého roka začali americké dlhopisy prudko oslabovať. Najviac oslabili dlhodobé dlhopisy dlhodobé. Výnos tých 10-ročných vzrástol na úroveň takmer 3% z úrovne 2% v septembri.

Ak prichádza globálne spomalenie, dlhopisy by mali posilniť a výnosy poklesnúť. Avšak opäť to nemusí byť také jednoduché. Dôvodov je viacero. Prvým je možnosť prichádzajúcej inflácie, ktorá bude tlačiť na vyššie výnosy na dlhopisoch. Druhým dôvodom je vysoký americký vládny deficit, ktorý bude zvyšovať požadované výnosy investorov za ich peniaze.

Z tohto dôvodu budeme preferovať nákup krátkodobých amerických dlhopisov. Hlavným dôvodom je, že tie najkratšie dlhopisy (1-3-ročné) reagujú primárne na úrokové sadzby Fedu. Ak ekonomika spomalí, spomalí aj Fed so zvyšovaním sadzieb, na čo budú krátkodobé dlhopisy reagovať pozitívne.

SHY

Preto volíme nákup ETF SHY (iShares 1-3 Year Treasury Bond ETF) ako alternatívu, ktorá zabezpečí (i) diverzifikáciu eur do dolárov, (ii) expozíciu voči americkým krátkodobým dlhopisom, a zároveň zníži možný negatívny efekt prípadnej inflácie.

Viac o SHY môžete nájsť na stránkach iShares. ETF za posledný rok stratili 0,12%. Náklady na jeho správu sú 0,15% ročne.

Priložený graf ukazuje vývoj SHY za posledných 10 rokov. Vidíme, že tieto dlhopisy sú najlacnejšie od roku 2010:

Záver

SHY považujeme za veľmi dobrý nástroj na ochranu pred možným spomaľovaním globálneho ekonomického rastu. SHY nakúpime zajtra pri otvorení amerického trhu.