Prečo je dôležité nezabúdať na dolár

0
219

O dolári a jeho fungovaní píšeme veľa. Najmä v kontexte toho, že ak sa bude zvyšovať šanca na globálnu recesiu, dolár bude posilňovať. Už teraz badáme silné náznaky tohto procesu, keď dnes euro oslabuje pod $1,18 a na rozvíjajúcich sa trhoch to vyzerá ešte horšie.

Avšak veľmi neradi by sme ostali iba v rovine úvah či teórie. Naopak, našu víziu sme pretavili do tvorby portfólia TRIM Alfa. Kľúčovou myšlienkou portfólia je, že nestačí diverzifikovať iba medzi akciami a dlhopismi ale treba prihliadať aj na menové riziká.

Už niekoľko mesiacov považujeme euro za nadhodnotené, čo je z našich komentárov zrejmé. Ak bude euro klesať na hodnote, potom portfólio síce nebude dosahovať optické straty, no bude dosahovať straty z obetovanej príležitosti (dolárovému portfóliu sa bude dariť lepšie).

A keďže nám ide o reálne výsledky, nie tie optické, musím sa zamýšľať aj nad menou, v ktorej svoje aktíva držíme.

Z tohto dôvodu sme polovicu svojho portfólia na začiatku marca zamenili z eur do dolárov. A zdá sa, že sme spravili dobre (viac na TRIM Portfólio – nákup SHY). Odvtedy dolár posilnil o viac ako 5%, čo znamená vyššie výnosy portfólia o 2,5%.

Priložený graf ukazuje vývoj bežného európskeho portfólia od začiatku roka (60% akcie a 40% dlhopisy – modrá línia) a TRIM Portfólia. S tvorbou vlastného portfólia sme začali neskoro, až začiatkom februára. Tradičné portfólio vtedy dosahovalo zisk už viac ako 2%, k čomu sa blíži aj momentálne. Avšak naša dolárová pozícia dokázala tieto straty nielen dobehnúť ale aj predbehnúť.

Avšak podstatné nie je to, čo bolo. Podstatné je, čo bude.  Dolár síce posilnil o 5%, avšak akcie sa stále držia relatívne vysoko a dlhopisy sú stabilné. Teda nie všetky. Dnešný deň ukázal, že problém Talianska je späť. A k nemu sa pridružuje problém rozvíjajúceho sa sveta, najmä Číny. Dnes HDP Japonska ukázalo pokles do záporných hodnôt. Bude pokles Európy nasledovať?

Nevieme. No vieme, že globálna ekonomika spomaľuje a dolárová likvidita sa stráca. A toto nie sú faktory, ktoré by bolo možné podceniť. Keď sa to stalo naposledy, videli sme až 25% posilnenie USD.

Mať v portfóliu dolárové aktíva nemusí byť na zahodenie ani teraz. Pri súčasnom výpredaji amerických dlhopisov a globálnej inflačnej hystérii, z nášho pohľadu výrazne rastie ich atraktivita. A ak nie amerických dlhopisov, tak vlastniť dolárovú hotovosť je extrémne komfortné a jednoduché.

Aspoň teraz to stále vyzerá na dobrú kúpu. Uvidíme čo bude o pár týždňov – finančné trhy sú dynamický proces.