TRIM Portfólio – aktualizácia

0
233

Jedno z najdôležitejších pravidiel investovania znie nepliesť politiku do svojich finančných rozhodnutí. Ak sa pozrieme na politické udalosti posledných rokov, tie mali vždy iba krátkodobý vplyv na finančné trhy. Napriek tomu, posledné udalosti v Taliansku považujeme za silné znamenie k investičnému konzervativizmu. Z tohto dôvodu uzatvárame svoju dlhú pozíciu na Eurostoxx.

Akciový index Eurostoxx sme nakupovali 31. januára ako ETF db x-trackers Stoxx® Europe 600 UCITS ETF (DR) 1C za cenu €81,35. Po februárovom výpredaji stratilo na hodnote, no posledný rast súvisiaci aj s poklesom euru mu pomohol sa dnes dostať na nové historické maximá s uzatváracou cenou €82,85.

Zisk na tomto ETF máme minimálny, no aj napriek tomu pozíciu uzatvárame na nových historických maximách najmä z dôvodu obáv o ďalší vývoj talianskych akcií. Obávame sa, že po talianskych dlhopisoch prichádza na rad pokles talianskych akcií – sú to domácnosti, ktoré vlastnia až takmer polovicu talianskych akcií.  A ako to už býva, domácnosti platia za svoje volebné rozhodnutie.

Momentálne sa tak naše portfólio mierne zmenilo. Zatiaľ sa nemení alokácia medzi eurami a dolárom, kde obe meny majú 50% na portfóliu. A rovnako sa nemení držba amerických aktív, ktoré nechávame plne alokované v krátkodobých amerických dlhopisoch. Eurové aktíva zato držíme plne v hotovosti.

Zaujali sme tak pomerne konzervatívnu pozíciu, čo nie je vzhľadom na problémy na rozvíjajúcich sa trhoch a Taliansku príliš prekvapujúce. V najbližších dňoch by sme radi eurovú hotovosť posunuli do iných mien. Výber a dôvody oznámime čoskoro.