TRIM Portfólio – LONG USA

0
239

Pred pár dňami sme sa na svojom portfóliu zbavili akciovej zložky (Eurostoxx) po tom, ako sa objavili správy o vytvorení novej populistickej vlády. Zatiaľ sa zdá, že sme spravili dobre. Avšak…

… globálna ekonomika zatiaľ nespomaľuje tak výrazne, ako sme očakávali. Naopak, aj napriek poklesu v Japonsku, Eurozóne či rozvíjajúcich sa trhoch je globálny rast stále solídny.

… rast v USA je dokonca zaujímavý a tento kvartál môže prekvapiť dohora. Minimálne o tom hovoria posledné predstihové indikátory. Jednoducho, USA diverguje voči zvyšku sveta.

… kapitál sa sťahuje do USA. Vidíme, ako trpia indexy exportérskych krajín a naopak, akciové indexy v USA slušne rastú a momentálne prelamujú cez silné rezistencie. To dáva pozitívne signály.

… americký dolár posilňuje a má tendenciu aj ďalej posilňovať. Hlavným dôvodom bude narastajúca divergencia medzi ekonomickým rastom a tak úrokovým diferenciálom.

… euro nemá výraznejšiu dlhodobú perspektívu pri tom, ako očakávame veľmi tvrdé rokovania medzi novou talianskou vládou a súčasnou európskou politickou elitou. Čo ak ECB sklame?

Momentálne držíme polovicu našej hotovosti v eurách. Z uvedených dôvodov by sme ju radi zredukovali na štvrtinu.

Predpokladáme, že niekoľko najbližších mesiacov bude americký akciový trh pokračovať v raste a možno Dow Jones aj S&P500 dosiahnu nové historické maximá. Z tohto dôvodu by sme radi na jeho raste ešte participovali. Avšak čo nakúpiť?

Zaujímavým indexom v tomto smere sa javí Russell 2000. Ten je orientovaný vyslovene na americké firmy zamerané na americký trh. A tak na rozdiel od S&P500, ktorý bude trpieť znížením globálneho rastu, Russell 2000 ponúka expozíciu priamo na americký trh.

A preto nákup indexu Russell 2000 ponúka to najlepšie z oboch svetov – participáciu na americkom stále silnom raste a zároveň aj na dolári, ktorý stále nemusel povedať posledné slovo.

Nákup indexu realizujeme cez ETF IWM, ktorého cena sa momentálne pohybuje na úrovni $164, a bohužiaľ, je na svojom historickom maxime.

Naše portfólio bude po novom vyzerať nasledovne: