TRIM Portfólio: ALL IN US BONDS

0
235

Dnes prišiel čas na aktualizáciu nášho portfólia. A pomerne veľkú aktualizáciu.

19. júna sme písali o veľkej investícií do amerických dolárov. V ten deň sme sa rozhodli, že okrem amerických krátkodobých dlhopisov (so splatnosťou 2-3 roky) a amerických akcií (Russell 2000) nakúpime aj americké dlhodobé dlhopisy (so splatnosťou 7-10 rokov). Bola to veľká vec, keďže euro pokračovalo v prepade k úrovni $1,15. Potom sa však jeho pohyb zastavil a celé leto osciloval +/- 200 bodov od tejto úrovne, bez väčšieho vplyvu na naše portfólio.

Posledné dni však vidíme ďalší veľký pohyb. A to je výpredaj amerických dlhopisov. Najmä tých dlhodobejších. A to je podľa nás pomerne paradoxný pohyb. Každý týždeň a každý mesiac ekonomické dáta ukazujú, že svet spomaľuje. Jediný, kto stojí proti týmto dátam je Jay Powell. Ten vidí ekonomiku ako „úžasnú“, čo podporilo optimizmus ohľadom pozitívneho budúceho rastu.

My však pevne stojíme na druhej strane tohto názoru. Tretí kvartál tohto roku bude posledným dobrým ekonomickým kvartálom súčasného minicyklu, ktorý začal začiatkom roka 2016. Už od tejto jesene pôjdu veci z kopca. A tak robíme veľkú zmenu nášho portfólia.

Predávame všetky naše aktíva a nakupujeme za to americké dlhopisy. Tie sú z nášho pohľadu extrémne lacné, keď zaznamenali najnižšie úrovne od roku 2011. Je to bargain, ktorý sa pri našom ekonomickom pohľade nadá odmietnuť.

A tak celé naše portfólio od dnešného dňa pozostáva výhradne z amerických dlhopisov. Ako sme uvádzali už skôr, tieto dlhopisy nakupujeme ako UCITS ETF fondy iShares USD Treasury Bond 7-10yr UCITS ETF (Acc) s ISIN je IE00B3VWN518.

Priložený graf ukazuje vývoj nášho portfólia od začiatku tohto roka a vývoj modelového európskeho portfólia (60% akcie a 40% dlhopisy). Európske portfólio je v strate viac ako dve percentá s novými minimami od apríla. Naše portfólio je v zisku viac ako 4%.