TRIM Portfólio – Október 2018

0
494

Prinášame vám aktualizáciu nášho taktického portfólia ku koncu októbra.

Skončil jeden z najzaujímavejších mesiacov roka. My sme sa naň pripravovali od leta. Ešte v júni sme celé portfólio zmenili do dolárov, keďže sme očakávali pokračovanie posilňovania amerického dolára. V auguste, po eskalácii obchodných vojen, sme nadviazali útekom do dlhopisov. Október ukázal, že sme spravili dobre.

Október bol skutočne zlý mesiac, keď sa americké akcie dostali do ročných strát. Omnoho horšie skončili mnohí veľkí investori, keď napríklad hedžové fondy zažili najhorší mesiac za posledných 7 rokov.

Nás to utvrdzuje vo fakte, že sledovanie globálneho makroekonomického vývoja spolu s vývojom tesnosti na dolárovom trhu má pre dlhodobého investora kľúčový význam.

Začiatok novembra však naznačil, že ďalšia cesta nie je jednoznačná. Americké voľby vnímajú trhy pozitívne, keď očakávajú ďalšie stimuly. Akcie už vymazali polovicu svojich strát, a dolár a ako aj dlhopisy reagovali menším poklesom. Ďalším pozitívom je možné dohoda USA s Čínou na stretnutí G20 koncom mesiaca. Pre mnohých sú akcie lacné so šancou na väčší odraz. Ten by mohol byť podporený aj posledným rastom miezd, ktorý vidíme v USA ale aj v Európe.

Napriek tomuto optimizmu si opäť myslíme, že trh (väčšina investorov) sa mýli. A aspoň zatiaľ nemienime robiť žiadne úpravy na našom portfóliu, ktoré je zložené výhradne z ETF na americké 7-10-ročné dlhopisy.

V prvom rade ekonomické dáta všade vo svete ukazujú na pokračovanie spomaľovania. Hlavnými ukazovateľmi v tomto smere sú PMI priemyslu, ktoré naznačujú ďalší pokles ekonomického rastu. Jedinou výnimkou je USA, kde dáta skôr stagnujú, avšak našou hlavnou tézou je, že USA dobehnú zvyšok sveta v poklese (či prídu stimuly alebo nie).

Aj napriek tomu, že politika je prezentovaná ako jeden z hlavných faktorov ovplyvňujúcich trhy, jej význam je častokrát marginálny. Poslednú dobu sa tento vzorec mení, no v súčasnosti by sme nepreceňovali ani možnosť spolupráce Demokratov s Republikánmi, ale ani možnosť spolupráce USA s Čínou. Tu sa jedná o dlhodobý konflikt medzi novou a starou veľmocou a ten je oveľa hlbší ako obchodné vojny. A rovnako narastajú konflikty v Európe, keď okrem Talianska, dostáva ranu aj veľké (a kľúčové) nemecko-francúzske spojenectvo výrazným poklesom popularity Macrona či Merkelovej.

Na obzore tak stále vidíme omnoho viac rizík ako šancí. To je však veľmi problematický pohľad. Finančné trhy sú totižto nastavené na rast. Rast je primárnou črtou akciových trhov. Vsádzať na problémy a koniec obchodného cyklu sa v 80% času nevyplatí. Preto si treba byť vedomý rizika, že ani teraz to tak nemusí byť.

My sme si toho vedomí a sme pripravení na volatilitu. Sme pripravení, že akcie ešte môžu ísť do konca roka na nové maximá a dlhopisy môžu poklesnúť na nové minimá. Dokonca aj dolár môže oslabiť, keďže dlhý dolár je jedným z najjednostrannejších obchodov na Wall Street. Sme pripravení na potenciálny draw-down.

Nechceme však, aby sa stalo, že sa zrazu ocitneme na zlej strane trhu. Pretože všetko podľa nášho názoru naznačuje, že dlhodobé trendy nie sú dobré a problémy ostávajú predo dvermi.

TRIM Portfólio (taktické) zarobilo v októbri 2,22%, čo spravilo kumulovaný ročný výnos na úrovni 5,87%.

Upozornenie: TRIM portfólio je realizované na investičnom účte otvorenom cez spoločnosť TRIM Broker (zistiť viac o investičnom účte). Reálna výkonnosť TRIM portfólia sa môže marginálne líšiť od vyššie uvedeného portfólia, ktorého výkonnosť je počítaná bez započítania poplatkov ($5 za obchod).

Minulé výnosy nie sú zárukou výnosov budúcich. Investovanie na finančných trhoch v sebe nesie riziko. Spoločnosť nezodpovedá za žiadne straty z myšlienok tu prezentovaných. Viac o rizikách vo footri stránky.