Rokovania o Brexite sa blížia do finále. V marci Spojené kráľovstvo opúšťa Európsku úniu. V najbližších týždňoch sa musí rozhodnúť, či dohoda o Brexite je na obzore a začne sa uplatňovať prechodné obdobie na aplikáciu dohody, alebo príde k tvrdému Brexitu.

Britská vláda v tajnosti finalizuje dohodu, keď 300-stranový dokument majú k dispozícií iba ministri v sídle vlády. Ten však stále nie je dokončený – chýba mu takzvaná „írska poistka“. Aj keď ho ministri schvália, a schvália ho aj štáty Európskej únie na svojom samite, stále nie je isté, či dokument prejde britským parlamentom. Následky by boli veľké.

 Good Friday

Dohoda o Brexite je win-win situácia pre oba celky. Naopak, tvrdý Brexit by bol ťažkou ranou pre všetkých. Z pragmatického hľadiska je preto prirodzené, že k dohode príde. Avšak komplexnosť britskej politiky naznačuje, že veci sa môžu skomplikovať.

Všetko to začalo po prvej svetovej vojne írskou vojnou za samostatnosť. Tá v roku 1921 skončila nezávislosťou Írska, keď sa katolícka Írska republika osamostatnila od protestantskej Británie. Írsky ostrov sa rozdelil na dve časti. Táto dohoda však nebola príliš šťastne koncipovaná a vytvorila predpoklady pre dlhý krvavý konflikt v Severnom Írsku.

Ten skončil až dohodou s názvom Good Friday Agreement z roku 1998, ktorému sa podarilo vytvoriť rovnováhu na celom írskom ostrove. Ukončil sa ním brutálny konflikt medzi republikánmi a unionistami trvajúci 30 rokov. A teraz pri oslavách 20. výročia dohody, môže celá padnúť.

To si neželá ani Veľká Británia a ani Európska únia. Udržanie vzťahov na írskom ostrove musí byť preto základom dohody o Brexite. Aj preto kľúčovou časťou dohody o Brexite je „írska poistka“ (backstop). Tá je o udržaní status quo na írskom ostrove v každom prípade.

Colná únia

Ak má dohoda fungovať, musí na írskom ostrove pokračovať voľný pohyb osôb a tovarov. Avšak na to, aby to bolo možné, je potrebné, aby Severné Írsko bolo v rovnakej colnej únii ako Írska republika. Čiže, aby Severné Írsko patrilo do jednotného európskeho trhu.

Ak však chce Británia odísť z colnej únie (čo bol aj dôvod Brexitu), potom sa musia zriadiť medzi Britániou a Severným Írskom. A to je pre neprijateľné pre unionistickú severoírsku stranu DUP.

Po posledných neúspešných voľbách vláda Mayovej v britskom parlamente disponuje väčšinou iba s jej podporou. Avšak DUP ako jediná väčšia írska strana nepodpísala Good Friday Agreement. Jej prioritným cieľom je udržanie súčasnej pozície Severného írska v rámci Veľkej Británie. DUP nebude akceptovať žiadne hranice v Írskom mori. Mayová sľúbila, že žiadne hranice nebudú.

Ak však nemajú byť hranice medzi Írskom a Severným írskom, a zároveň nemajú byť hranice ani medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou, potom musí celá Veľká Británia ostať v colnej únii s Európskou úniou. A to je zradenie myšlienky Brexitu.

Konzervatívci sa budú právom pýtať, na čo potom vystupuje Británia z Európskej únie, keď nebude môcť mať vlastnú obchodnú politiku a bude sa musieť stále prispôsobovať všetkým zákonom EÚ, ktoré súvisia s existenciou jednotného trhu.

Mayovej trilema

Mayová bude musieť niekoho zradiť. Buď to budú voliči, ktorí hlasovali za odchod z EÚ tým, že Británia ostane v colnej únii s EÚ. Alebo to bude Severné Írsko, ktoré nechce hranice s Britániou. Alebo to bude Good Friday Agreement a celý mierový proces na írskom ostrove. Prekérna pozícia.

Najschodnejšou cestou v takomto prípade je sklamať prívržencov Brexitu. Predvolebné prieskumy totižto ukazujú, že keby mohli, ľudia by vrátili svoje rozhodnutie o Brexite späť. Avšak to podporovateľov Brexitu v britskom parlamente určite nepresvedčí.

A preto, aj pokiaľ britská vláda prekoná prekážky a dohodne sa na forme Brexitu, a dokonca ho schváli aj Európska únia, podpora zákona v samotnom britskom parlamente nie je istá. Vláda síce môže tvrdiť, že má dohodnutých 95% vecí, no tú kľúčovú – írsku poistku nemá.

A tak sa môže veľmi rýchlo stať, že zo svojho priedestálu pred sto rokmi padne Británia na nové dno. S neschválením dohody o Brexite v britskom parlamente hrozí kolaps vlády iba pár mesiacov pred oficiálnym odchodom z Európskej únie – bez jasného plánu, čo ďalej. Spojené kráľovstvo však riskuje oveľa viac – nielen narušenie krehkej rovnováhy v Severnom Írsku, ale teoreticky aj stratu ďalších svojich území – Severného Írska a Škótska.

Je preto možné, že volatilita britskej libry po referende bola len ukážkou toho, ako môže vyzerať situácia, keď veci v Spojenom kráľovstve nepôjdu dobrým smerom.