Najhoršie obavy Britov sa napĺňajú. Európska únia dokázala to, čo robila Veľká Británia po stáročia – rozbíjala európsku jednotu, vnášala konflikt medzi najväčšie európske veľmoci, aby zabránila ich spojenectvu. Karta sa však otočila a Európska únia využíva írsku otázku na decimáciu Británie.

Písal sa rok 1541, keď Henrich VIII. obsadil írsky ostrov z obáv o použitie tohto územia pri útoku na Anglicko. Odvtedy nasledovali stáročia brutality a tvrdosti proti írskemu ľudu. Takmer pred 100 rokmi sa však chudobnému Írsku podarilo vybojovať samostatnosť. Tá vyspelejšia časť – Severné Írsko, ostala v Spojenom Kráľovstve.

Ekonomická sila Severného Írska je však dávno minulosťou. V súčasnosti musí Veľká Británia na Severné Írsko doplácať. Naopak, Írsko po vstupe do Európskej únie bohatne.  Navyše sever krajiny sa demografický mení – protestantská väčšina sa scvrkáva a katolícka menšina sa zväčšuje. Prvý krát v histórii v minuloročných voľbách unionisti nezískali nadpolovičnú väčšinu.

Dohoda Good Friday Agreement, ktorá stabilizovala situácia v Severnom Írsku pritom hovorí jasne: írsky ostrov sa môže spojiť, pokiaľ o to zahlasujú obyvatelia obidvoch častí. A to je nočná mora Veľkej Británie. Odchod Severného Írska by odštartoval separatistické snahy aj vo Walese a najmä Škótsku. Veľká Británia by už nebola veľká.

Mayovej vláda sa rúca. Podpora dohody o Brexite je nejasná a rovnako nejasná je aj podpora jej vlády v parlamente. Konzervatívci ale aj severní Íri sa obávajú, že pokiaľ Spojené kráľovstvo ostane s Európskou úniou v colnej únii, hrozí, že sa stane jej kolóniou.

Ukazuje sa tak, že Brusel rozohral partiu o Brexite výborne. Dotlačil Mayovú k takému kompromisu, že ho dokáže podporiť iba málo britských politikov. Pozícia Mayovej vlády, ale aj Británie samotnej sa trasie v základoch. Zdá sa, že najlepším riešením v tejto situácii pre Britániu by bol pád Mayovej vlády.

Nasledovať by mohlo nové referendum o Brexite. V tom už Briti, ako ukazujú posledné prieskumy verejnej mienky, jasne potvrdia zotrvanie v EÚ. Británia sa zachráni. A Brusel bude nadšením bez seba – ukáže sa, že rozbíjať Európu je omnoho ťažšie, ako si ktokoľvek myslel.

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
torrio

skvelo napisane… nieco podobne len na Rusko, bolo definovane v knihe Geopolitika / len Irsko, Sev. irsko, Skotsko nahradzali Lotysko, Litva, Estonsko..