Najhoršie obavy Britov sa napĺňajú. Európska únia dokázala to, čo úspešne aplikovala Veľká Británia po stáročia – rozbíjala európsku jednotu, vnášala konflikt medzi najväčšie európske veľmoci, aby zabránila ich spojenectvu. Karta sa však otočila a Európska únia využíva írsku otázku na decimáciu Británie.

Písal sa rok 1541, keď Henrich VIII. obsadil írsky ostrov z obáv o využitie tohto územia pri útoku na Anglicko. Odvtedy nasledovali stáročia brutality a tvrdosti proti írskemu ľudu. Takmer pred 100 rokmi sa však chudobnému Írsku podarilo vybojovať samostatnosť. Tá vyspelejšia časť – Severné Írsko, ostala v Spojenom Kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska.

Ekonomická sila Severného Írska je však dávno minulosťou. V súčasnosti musí Veľká Británia na Severné Írsko doplácať. Naopak, Írsko po vstupe do Európskej únie prosperuje a stalo sa bohatším bratom svojho severného suseda. A navyše sever krajiny sa demografický mení – protestantská menšina sa scvrkáva a katolícka zväčšuje. Prvý krát v histórii v minuloročných voľbách unionisti nezískali nadpolovičnú väčšinu.

Dohoda Good Friday Agreement, ktorá stabilizovala situácia v Severnom Írsku pritom hovorí jasne: írsky ostrov sa môže spojiť, pokiaľ za to zahlasujú obyvatelia obidvoch častí. A to je nočná mora Veľkej Británie. Odchod Severného Írska by odštartoval separatistické snahy aj vo Walese a najmä Škótsku. Veľká Británia by už nebola veľká.

Mayovej vláda sa rúca. Podpora dohody o Brexite je nejasná a rovnako nejasná je aj podpora Mayovej vlády v parlamente po tom, ako severoírska strana DUP ako aj hlavný britský vyjednávač o Brexite Raab považujú dohodu s EÚ za podraz voči sľubom o integrite Spojeného Kráľovstva.

Spojené kráľovstvo by totižto ostalo až do odvolania v colnej únii s EÚ. Znamenalo by to, že nebude môcť robiť vlastnú obchodnú politiku. Naopak, bude musieť dodržiavať environmentálne, sociálne či technické normy EÚ. Bude musieť akceptovať tovary z tretích krajín, s ktorými EU uzavrie dohody, no nebude mať do toho čo povedať. Preto konzervatívci hovoria, že sa stane kolóniou EÚ.

Ukazuje sa tak, že Brusel rozohral partiu o Brexite výborne. Dotlačil Mayovú k takému kompromisu, že ho dokáže podporiť iba máloktorý britský politik. Pozícia Mayovej vlády, ale aj Británie samotnej sa trasie v základoch. Zdá sa, že najlepším riešením pre Britániu v tejto situácii by bol pád Mayovej vlády.

Nasledovať by mohlo nové referendum o Brexite. V tom už Briti, ako ukazujú posledné prieskumy verejnej mienky, jasne potvrdia zotrvanie v EÚ. Británia sa zachráni. A Brusel bude nadšením bez seba – ukáže sa, že rozbíjať európsku “jednotu” je omnoho ťažšie, ako si ktokoľvek myslel.

Ale k tomuto scenáru sme ešte veľmi ďaleko. Kým príde čas na nákup libry, tá môže ešte výraznejšie oslabiť pri obavách o tvrdý Brexit. Svoje zisky zo schválenia technickej dohody o Brexite už dávno vymazala.

Prihláste sa k odoberaniu našich správ a analýzy

alebo

Sledujte Brexit s nami 

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
diego

joj to bude v bruselske Internacionale radosti… 🙂 jeste k Micronovi nejakyho horsiho magora z Berlina a budeme jeste na Angelu vzpominat… 🙂