Brexit sa blíži do finále. 11. decembra budú poslanci britského parlamentu hlasovať o tom, či podporia Mayovej dohodu o odchode z EÚ. Keďže ju stále odmietajú Labouristi, poslanci Severného Írska, ale aj zhruba 100 konzervatívnych poslancov, jej budúcnosť je veľmi neistá.

Najbližšie dva týždne Mayová využije na mohutný finiš so snahou presvedčiť všetkých, že dohoda je jediná možná. Všetky ostatné možnosti sú nerealistické alebo ešte o mnoho bolestnejšie. A potvrdzujú to aj ekonomické modely vlády či centrálnej banky, ktoré boli dnes zverejnené.

Vládne modely sa pozreli na predpokladanú budúcnosť o 15 rokov. Zistili, že pri akejkoľvek forme Brexitu, britská ekonomika stratí. Asi nebude prekvapením, že najmenej stratí pri Mayovej dohode. Ak však k dohode nepríde, Spojenému kráľovstvu hrozí, že ešte aj o 15 rokov bude na tom horšie o 10% svojho HDP, čiže zhruba 250 miliárd libier.

Na rozdiel od vlády sa centrálna banka pozrela na krátkodobý vplyv na britskú ekonomiku. Pri tom najhoršom možnom scenári – tvrdom Brexite, by ekonomika stratila astronomicky. Bol by to najväčší prepad od druhej svetovej vojny a prekonal by aj prepad britskej ekonomiky pri Veľkej finančnej kríze z roku 2008.

Podľa centrálnej banky by hrubý domáci produkt za rok poklesol o 8%. Ceny nehnuteľností by spadli o 30%, ceny komerčných nehnuteľností dokonca o polovicu. Ceny by kvôli clám a nedostatok narástli o 6,5%. Nezamestnanosť by poklesla na 7,5%. Libra by oslabila o štvrtinu pod paritu voči doláru.

A opäť, ako v prípade vládneho scenára, britská ekonomika stratí. Vlastne už stratila. Podľa centrálnej banky sú aktuálne straty na hrubom domácom produkte trvalé, ako ukazuje priložený graf:

Veľká Británia tak stojí iba pred zlými možnosťami. Buď Mayovej dohoda alebo obrovská neistota. A tá zahŕňa akýkoľvek scenár. Od chaotického Brexitu až po nevystúpenie z EÚ. Európsky súdny dvor by mal 4. decembra rozhodnúť, či je možné zo strany Británie jednostranne zrušiť žiadosť o vystúpenie z EÚ. Niečo, čo požadujú Škóti, britská vláda to samozrejme odmietla.

V hre však ostáva aj druhé referendum. Dnes túto možnosť oficiálne potvrdil zástupca Labouristov, ktorý povedal, že pokiaľ nebudú predčasné voľby, druhé referendum je nevyhnutnosťou. Aj túto možnosť Mayová odmieta s tým, že na to by už nebol čas. Samozrejme po tom ani na nové voľby. Tie však nebudú chcieť ani Konzervatívci z hrozby bezvládia v čase odchodu z Európskej únie.

Situácia je veľmi neprehľadná. Hrozí tým, že dohoda nebude schválená, resp. bude pozmenená. A Mayová bude musieť opäť vyjednávať. No Brusel povedal jasne, že súčasná dohoda je jediná možná. Británii tak hrozí chaos. Čas sa kráti a možno nakoniec Spojenému kráľovstvu neostane nič iné iba požiadať o odloženie odchodu z EÚ. Poníženie Británie by bolo obrovské.

Avšak nepredbiehajme. Čaká nás pre Spojené kráľovstvo skutočne turbulentný záver roka.