TRIM Portfólio – November 2018

0
893

November bol pre finančné trhy volatilný mesiac, pre naše taktické portfólio však priniesol stabilitu.

Ukázalo sa, že makroekonomické dáta idú nami očakávaným smerom (analýza November 2018), čo nedáva dôvod robiť na tomto extrémne konzervatívnom taktickom portfóliu žiadne zmeny. Stále je našim jediným investičným aktívom ETF zamerané na americké vládne dlhopisy, presnejšie je to iShares USD Treasury Bond 7-10yr UCITS ETF (Acc) s ISIN IE00B3VWN518.

Toto taktické portfólio za november získalo 1,09% a ročný zisk zaznamenáva na úrovni 6,96%. Dolárová zložka portfólia sa ale prakticky nepohla. A to aj napriek tomu, že Fed pod tlakom okolností zmierňuje svoju jastrabiu rétoriku. Doláru to však výraznejšie neubližuje, no očakávame, že naopak dlhopisom začne táto zmena výraznejšie pomáhať.

Pri porovnaní s typickým európskym portfóliom (60% európske akcie a 40% európske vládne dlhopisy) vidíme pozitívny efekt stávky na dolár. Európske portfólio stráca tento rok takmer 5%.

Totižto až do októbra americké vládne dlhopisy mierne oslabovali s tým, ako rástla cena ropy. Avšak jej masívny pokles od 3. októbra je znamením, že nádejam na pokračujúci rast inflácie je koniec. Trh práce, a najmä miezd, je stále z historického hľadiska slabý. Jadrová inflácia nerastie. Minulý týždeň to potvrdilo najmä americké jadrové PCE, ktoré dosiahlo najnižšiu úroveň za posledných 8 mesiacov.

Podľa nás je to veľká vec. Súčasné úrovne amerických vládnych dlhopisov sú aj z inflačného hľadiska lacným spôsobom stávky na ďalšie spomaľovanie globálnej ekonomiky. Zistiť viac o dlhopisoch môžete stiahnutím si Sprievodcu investovania do dlhopisov.

My sa riadime jasným a jednoznačným procesom – pokiaľ dáta poukazujú na spomalenie rastu aj inflácie, nie je lepšia investícia ako americké vládne dlhopisy. Avšak cesta na finančných trhoch nikdy nie je jednoznačná ani jednoduchá. Rizík je viacero.

Napríklad už v decembri môže prísť k uzavretiu americkej vlády (kvôli neochote Kongresu prefinancovať stavbu múru s Mexikom). To môže otvoriť otázky ohľadom potenciálneho bankrotu USA. Aj keď pravdepodobnosť prvej udalosti je veľká, tej druhej je minimálna. Stále však hrozí riziko, že americký dolár aj vládne dlhopisy sa dostanú pod tlak, podobne ako v auguste 2011.

Ďalším faktorom, ktorý môže spôsobiť oslabenie dolára, je Brexit. 11. decembra sa bude hlasovať o prijatí Mayovej dohody, a pokiaľ bude hlasovanie úspešné, môže to vytvoriť väčší risk-on. A ten môže prísť aj z potenciálnej obchodnej dohody medzi Trumpom a Xi.

A tiež nezabudnime na americkú centrálnu banku, ktorá zasadá 19. decembra. Čo ak sa rozhodne prekvapiť trh a nezvýši sadzby? Dolár by sa rovnako dostal pod väčší tlak.

Jednoducho, záver roka nebude prechádzka ružovou záhradou. Neistota je vysoká. Avšak všetky tieto faktory, o ktorých sme hovorili, majú podľa nášho efektu iba potenciálne krátkodobý vplyv. Samé o sebe nedokážu otočiť súčasný negatívny vývoj globálnej ekonomiky. Na to treba omnoho viac.

A preto si treba byť vedomý, že súčasné portfólio môže byť počas najbližších týždňov vysoko volatilné. Opäť však veríme tomu, že trendy a volatilita hrá v náš prospech.

TRIM Portfólio je realizované na investičnom účte otvorenom cez spoločnosť TRIM Broker (zistiť viac o investičnom účte). Reálna výkonnosť TRIM Portfólia sa môže marginálne líšiť od vyššie uvedeného portfólia, ktorého výkonnosť je počítaná bez započítania poplatkov ($5 za obchod).

Minulé výnosy nie sú zárukou výnosov budúcich. Investovanie na finančných trhoch v sebe nesie riziko. Spoločnosť nezodpovedá za žiadne straty z ideí tu prezentovaných. Viac o rizikách