Theresa Mayová dnes večer zažila v britskom parlamente ďalšie dve porážky. Tie menia pravdepodobnosť budúcej trajektórie Spoločného kráľovstva.

Tou dôležitejšou bola porážka o tom, kto bude rozhodovať o osude Británie, ak Mayovej dohoda nebude parlamentom schválená. Už týždne sa hovorí o tom, že dohodu Mayovej vlády a EÚ nepodporí minimálne 100 konzervatívnych poslancov, ale ani Labouristi či Severní Íri. Šanca na Brexit podľa dohody tak výrazne poklesla.

Aby Mayová tieto šance oživila, tvrdí, že ak dohoda nebude schválená, hrozí tvrdý Brexit. Proces je nezastaviteľný, keďže do plánovaného odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ už neostane čas ani na novú dohodu s EÚ, nové referendum a ani nové voľby. Britský parlament preto nemá na výber.

No dnes sa ukázalo, že predsa len má. Stali sa totižto dve zásadné udalosti. Hlavný poradca Európskeho súdneho dvoru povedal, že Spojené kráľovstvo môže jednostranne zrušiť svoj úmysel vystúpiť z Európskej únie. Boli to Škóti, ktorí by radi v EÚ ostali, čo dali na Európsky súdny dvor otázku zrušenia procesu Brexitu. Súdny dvor zvykne nasledovať názor hlavného poradcu, a tak je veľmi pravdepodobné, že potvrdí jeho právny názor.

Mayovej vláda však hovorí, že takáto možnosť je len hypotetická, keďže ju nemieni v žiadnom prípade využiť. Brexit je Brexit. Avšak po dnešnom hlasovaní v parlamente sa situácia mení.

Obavy o tvrdý Brexit prinútili proeurópskych konzervatívnych poslancov, aby dali do pléna parlamentu návrh na zmenu hry. Jednalo sa o to, aby v prípade neschválenia súčasnej dohody o Brexite, nerozhodovala o ďalšom postupe vláda ale parlament. Parlament bude určovať, aké ďalšie kroky má Veľká Británia podniknúť, nie Mayovej vláda hroziaca tvrdým Brexitom.

O návrhu bolo hlasované večer a väčšina poslancov ho schválila, a to v pomere 321:299. Tesne, ale týmto hlasovaním sa šance na chaotický Brexit výrazne znížili. Tí, čo za návrh hlasovali – Labouristi a proeurópski Konzervatívci majú silu na to, aby v prípade potreby (nemožnosti dohody na lepšom scenári) dokázali nariadiť vláde zastavenie procesu Brexitu.  Avšak k tomu sme ešte ďaleko.

Ešte predtým, 11. decembra o 20:00 bude parlament hlasovať o Mayovej návrhu. Brexit podporujúci konzervatívni poslanci sa nachádzajú v ťažkej situácií. Ak odmietnu Mayovej návrh, hrozí, že Brexit sa vôbec konať nemusí. Bude zaujímavé sledovať, či sa uspokoja s vrabcom v hrsti alebo budú chcieť holuba na streche. A chytiť ho nebude jednoduché.

Brexit sa komplikuje. A predlžuje. Nakoniec sa môže stať, že bude trvať ešte dlhé mesiace, kým sa situácia vykryštalizuje. Poslanci môžu vyskúšať viacero variant, čo ďalej. Mnoho z nich hovorí o nórskom modeli, ktorý by mohol fungovať podľa nich lepšie, ako súčasná dohoda. To ale znamená ďalšie vyjednávanie s EÚ, kde Mayová bude iba plniť požiadavky parlamentu.

Ona tvrdí (ale aj EÚ), že iná dohoda nie je možná. Že nie je možná dohoda bez írskej poistky. A tak ani my a ani britská verejnosť nemusí mať ani do poslednej chvíle jasno,  aký Brexit vlastne bude.

Viac o Brexite