20 rokov eura. Dôvod na oslavu? (video)

2
591

V roku 1997 sa krajiny EÚ dohodli na Pakte rastu a stability. Jeho cieľom bolo vytvoriť stabilné ekonomické prostredie pre vznik eura. Dlh krajín sa obmedzil na 60% a rozpočtový dlh na 3% HDP.

O dva roky neskôr, 1. januára 1999, sa narodilo euro, hoci iba virtuálne. O 3 roky neskôr sa už do obehu dostali prvé mince a bankovky. Euro bolo pred svojim najlepším obdobím.

To však skončilo v roku 2008 Veľkou finančnou krízou. Netrvalo dlho a v októbri 2009 sa z globálnej krízy sa stala kríza európska. Euro muselo bojovať o svoje prežitie.

V tom mu výrazne pomohla Európska centrálna banka, keď sa v júli 2012 rozhodla zachrániť euro za každú cenu. Tiež vznikol Euroval a začalo sa s nakupovaním dlhopisov ohrozených krajín.

Pokles eura však pokračoval s gréckou krízou. Bodku za 6-ročnou ságou spravila až ECB v roku 2015 ohlásením kvantitatívneho uvoľňovania, čím opäť pomohla periférnym dlhopisom.

Odvtedy euro dostalo na pár rokov pokoj. No s tým, ako sa na konci roka 2018 prepadlo do kontrakcie Nemecko a Taliansko, sa môžeme pýtať, čo bude s eurom, keď príde ďalšia kríza?

Z pohľadu Paktu rastu a stability je situácia zlá. 2/3 krajín ho nedodržiavajú, keď majú svoje dlhy vyššie než stanovených 60% HDP. Európska komisia ale verí, že dlhy sa časom stratia.

Avšak, pokiaľ bude európska ekonomika stagnovať, dlhy budú rásť. Euro totižto nenaplnilo veľké rastové očakávania. Cieľom eurozóny bolo dobehnúť USA, čo sa mu nepodarilo.

Americká ekonomika od roku 1999 narástla o 43%. Eurozóna iba o 27%, čo je o tretinu nižší rast. Spojené štáty sa Európe stále vzďaľujú.

Vývoj mzdových nákladov ukazuje ešte horší príbeh. Kým mzdy v eurozóne narástli o 26%, tie americké sú vyššie o 67%. Nízky rast platov nedá Eurozóne potrebnú sociálnu ani politickú stabilitu.

  1. januára môžu v Bruseli a Frankfurte strieľať šampanské. Avšak my si radšej počkáme, ako sa Eurozóna vysporiada s ďalšou ekonomickou krízou.

Pakt rastu a stability totižto nepriniesol ani rast a ani stabilitu. Na ohňostroj je ešte čas.

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
pavol.skulavik

Ronald, vyborne video. Krasne spracovane. palec hore

Harry

suhlasim s Pavlom, perfektne video