TRIM Portfólio – December 2018

0
682

December bol pre finančné trhy ťažký mesiac. Nie však pre naše konzervatívne portfólio, ktoré bolo pripravené na veľkú kalamitu na akciových trhoch.

Od augusta držíme v portfóliu výhradne americké dlhopisy so splatnosťou 7-10 rokov. Ich decembrový nárast bol najsilnejší od júna 2016. Hodnota nami vlastneného ETF iShares USD Treasury Bond 7-10yr UCITS ETF (Acc) vzrástla za mesiac december o 2,31%. Pod tlak sa ale dostal americký dolár, ktorý zobral z hodnoty portfólia 1,36%. Celkovo tak TRIM taktické portfólio získalo 0,95%.

Dosiahli sme tak tretí pozitívny mesiac po sebe a vo štvrtom kvartáli hodnota portfólia vzrástla o viac ako 4%. Výrazne tak divergovala s portfóliom zloženého z akcií a dlhopisov. Kým typické európske portfólio (60% akcie a 40% dlhopisy) stratilo v roku 2018 viac ako 8%, TRIM taktické portfólio dosiahlo zisk takmer 8%.

Napriek pozitívnemu vývoju nemienime ani v najbližších mesiacoch robiť na portfóliu žiadne zmeny.

Očakávame totižto ďalšie zhoršovanie sa globálneho ekonomického prostredia, na čo neustále poukazujú ekonomické dáta. Predpokladáme, že ekonomický pokles nedosiahne svoje dno skôr ako o 6-12 mesiacov. Je pravdepodobné, že počas celého tohto času sa držba nášho portfólia nezmení.

Americké dlhopisy pokladáme v takomto prostredí za optimálne investičné aktívum. Zistiť viac o dlhopisoch môžete stiahnutím si Sprievodcu investovania do dlhopisov.

Samozrejme, držba takéhoto portfólia má aj svoje riziká. Problémom pre investície v roku 2019 bude volatilita, ktorá môže výrazne zahýbať hodnotami aktív. Zhoršovanie sa ekonomiky ale jednoznačne nahráva práve držbe amerických dlhopisov (nehedžovaných).

TRIM Portfólio je realizované na investičnom účte otvorenom cez spoločnosť TRIM Broker (zistiť viac o investičnom účte). Reálna výkonnosť TRIM Portfólia sa môže marginálne líšiť od vyššie uvedeného portfólia, ktorého výkonnosť je počítaná bez započítania poplatkov ($5 za obchod).

Minulé výnosy nie sú zárukou výnosov budúcich. Investovanie na finančných trhoch v sebe nesie riziko. Spoločnosť nezodpovedá za žiadne straty z ideí tu prezentovaných. Viac o rizikách