Británia mala šancu odísť z Európskej únie. Po dnešnom dni sa jej šanca výrazne znížila.

Dnešné hlasovanie dopadlo presne podľa predpokladov. Stal sa však opak toho, čo očakávali veľké bankové domy, ktoré videli libru o 500 bodov nižšie. Libra prudko posilnila. Prekvapujúce? Nie.

Dnešné hlasovanie ukázalo, že nikto z britských politikov nechce robiť kompromisy – každý má jasnú predstavu, ako by situácia mala vyzerať. Mayovej podporovatelia vedia, že dohoda je jediná možná a preto ju chcú dosiahnuť. Labouristi chcú vládnuť, a je im jedno, akým spôsobom. Prívrženci Brexitu chcú odísť, nechcú žiadne kompromisy. A Severní Íri chcú zostať v Spojenom kráľovstve za každú cenu. Dnešné hlasovanie ukázalo, že potenciál na kompromis nie je žiadny.

A potenciál na zmenu je rovnako malý. Zajtra sa bude hlasovať o nedôvere Mayovej vláde, no okrem Labouristov a Škótov nechce pád vlády nikto. A týchto je menšina. Konzervatívci nemajú žiadneho nového lídra a Severní Íri sa radi udržia pri moci. Všetci vedia, že keby boli nové voľby, situácia by sa príliš nezmenila. Mayová je obľúbená, Corbyn omnoho menej.

A tak si každý hrá svoju vlastnú hru. Bez najmenšieho záujmu o kompromis. Je pravdepodobné, že Mayovej vláda zajtra prežije a libra posilní ešte viac. Pretože Brexit ide do stratena.

Severným Írom je jedno, či Spojené kráľovstvo ostane v Európskej únii alebo príde k tvrdému Brexitu. Hlavné je, aby neprišlo k írskej poistke. Pro-brexitoví konzervatívci budú veriť, že neakcieschopnosť vlády nakoniec predsa len môže priniesť tvrdý Brexit – a vinení nebudú oni. Podobne budú vyčkávať aj Labouristi a torpédovať každú snahu vlády.

A tak môžeme vidieť ďalšie týždne neistoty, kým bude mať britský parlament jasno v tom, čo chce.

Najpravdepodobnejším scenárom je, že až keď budú hodiny ukazovať minútu pred dvanástou, až potom v panike parlament schváli posunutie odchodu z EÚ. To však bude na Mayovú veľa a rezignuje. Jej snaha vyjde úplne navnivoč.

Avšak ani nové voľby nič zásadné nezmenia. Britská politická scéna je až príliš rozpoltená na to, aby dokázala nájsť jednotu. A tak sa Brexit možno opäť odsunie a možno pôjde úplne do stratena.

Politika okolo Brexitu je vyvrcholením storočného úpadku Veľkej Británie. Cesta vedie iba jedným smerom.

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
karels

Netreba zabúdať na elitu EU. Robí všetko možné a nemožné, aby Britom odchod znepríjemnila čo najviac, Ide o precedens, ktorý má odradiť prípadných ďaľších záujemcov o opustenie EU. Elity EU a s nimi celá ekipa euroúnijných úradníkov, lobbistov a parazitov majú k tomu dostatok možností i prostriedkov. Tu sa Británia prepočítala. Rátala s racionalitou a ústretovosťou. Netušila, že zlatú baňu EU si budú všetci tí, čo sú na ňu prisatí, brániť ako o život. Okrem toho EU je baštou neoliberalizmu, preto ju chcú zachovať stoj čo stoj a to bez ohľadu, na ekonomické straty EU. Bude to beh na dlhé… Read more »

Zoran

presne tak, ako som pisal, eu klika bude vsetko robit preto, aby britania neodisla, budu lobovat, podplacat, robit vsetky svinstva, len aby neodisli. urobia uplne vsetko. dovolim si tvrdit, ze bud aj uplacat poslancov, politikov. dementni neoliberali pisu vsade, ako rusko podporuje brexit, ako zasahovalo do kampane, ako ovplyvnovalo volicov. ale to, ako eu odporne ovplyvnuje, podplaca, lobuje, siri propagandu, to nevidi nikto. eu vyhovuje tento stav, radsej toto, ako odchod britanie. a casom sa uvidi…hlavne to treba natiahnut, a potom pomalicky bude aj druhe referendum…a ked nie ? tak brexit bez dohody a co najviac musime ukazat, ako britania… Read more »

Marcus47

Cely brexit mi pride ako velke divadlo a spekulacia zaroven. Kazdopadne ocakavane posilnenie GBP je pre mna vodou na mlyn. Este keby tak dolar chcel povolit viacej.