Nerobme si ilúzie, že politika je racionálna. Každý politický aktér sa správa racionálne iba vzhľadom k dosiahnutiu svojich cieľom. Politika krajiny tak môže upadnúť do chaosu, ako vidíme na príklade Spojeného kráľovstva.

Máme tu päť hlavných hráčov: britská vláda, pro-európski konzervatívci, proti-európski konzervatívci, labouristi a Severní Íri. Každý má svoje vlastné plány a ciele. Toto sú scenáre, s ktorými sa hrá:

Nové voľby

Labouristi tlačia na nové voľby. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky by mali tesne navrch. Konzervatívci by stratili 25 a labouristi by získali 6 kresiel. Je šanca, že by dokázali spolu so Škótmi a Slobodnými demokratmi vytvoriť proeurópsku vládu, no sotva by naplnili výsledok referenda odchodom z EÚ.  Aj preto sa Corbyn do predčasných volieb neženie, hlasovaním o nedôvere vláde robí iba to, čo musí.

Nové voľby rozhodne nechcú Konzervatívci. Vedia, že by nimi nič nezískali – ešte viac by oslabili svoju pozíciu. Severní Íri nemajú novými voľbami čo získať, naopak, keby položili vládu, javili by sa ako nedôveryhodný partner. Je tak pravdepodobné, že nové voľby nebudú.

Nové referendum

Pro-európski konzervatívci by nové referendum chceli, tých je však iba okolo 200. Na druhej strane proti-európski konzervatívci nemajú záujem o nové referendum, pretože tým nemajú čo získať. Získať ním nemajú čo ani Labouristi, pretože referendum by pomohlo konzervatívcom. Je tak veľmi nepravdepodobné, že v súčasnom štádiu bude mať nové referendum dostatočnú podporu.

Status quo

Súčasný stav (bez vízie Brexitu) paradoxne vyhovuje väčšine britského parlamentu. Každému z iného dôvodu.

Mayovej vláde vyhovuje preto, lebo verí, že s blížiacim sa odchodom z EÚ ešte dokáže presvedčiť poslancov o správnosti svojho návrhu. Dovtedy bude neustále opakovať, že tvrdý Brexit je prednastavený scenár a ona len plní vôľu ľudu. A možno bude aj skúšať nájsť väčšinový konsenzus o nejakom inom návrhu, avšak ten principiálne neexistuje.

Súčasný stav vyhovuje aj proti-európskym konzervatívcom, ktorí veria, že čím dlhšie bude vláda bezvládna, tým je väčšia šanca na tvrdý Brexit. A rovnaká stratégia vyhovuje aj severoírskym Unionistom. Vyhovuje dokonca aj labouristom. Pretože, čím väčší chaos, tým vyššie šance na ich budúce volebné víťazstvo.

Zachovanie existujúceho chaosu je tak z hľadiska jednotlivých politických celkov ich najlepšou stratégiou. Osud krajiny a politická racionalita je vždy až na druhom mieste. Politici sa začnú chovať racionálne až po tom, ako vyčerpajú všetky ostatné možnosti. To však už môže byť neskoro.

Politická neistota sa tvrdo premietne do neistoty finančnej a ekonomickej. Británia je piata najväčšia ekonomika sveta. Už to nebude iba Čína, ktorá bude ťahať svet dole, už sa k nej pripája aj Británia. A samozrejme trpieť bude najmä ten najproexportne zameranejší celok na svete – eurozóna. Viac o budúcnosti Eurozóny v roku 2019.

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
Dr.Rage

Pěkný rozbor! Já shledávám už několik let politiku len ako svinstvo. Nechápu, prečo lidstvo stvořilo politiku až takových rozměrů. Politik je jen obyčejný člověk jako každý jiný, jen tomuto člověku jde jen o moc, protože sám je chudák, a tak si musí dokázat před ostatními lidmi, že chudák přeci není. Aby se dostal k moci, musí se dostat do politiky na nejvyšší místa a takový člověk pro to udělá bohužel cokoli, ale jen pro svůj prospěch na úkor ostatních lidí, kteří ho ještě nakonec budou obdivovat … Jak směšné!

juhliar17

Vyborna definicia politika.Palec hore.

diego

jen tak na okraj… drtiva vetsina politiku, reditelu apod. … jsou psychopati… 😉

juhliar17

vsak to tak aj vyzerá ako ked to riadia blazni.