TRIM Portfólio – január 2019

2
516

Január bol extrémny mesiac. Americké akcie skončili vyššie o 8%, keď od svojich miním dosiahnutých 26. decembra vzrástli až o 17%. Predtým, od začiatku decembra až do Vianoc 17% stratili. Bŕŕŕ. Takúto volatilitu sme v histórii pravdepodobne ešte nezažili.

Extrémna volatilita – extrémny problém pre každého, kto je na akcie dlhý či krátky. Sme radi, že sme už mesiace mimo nich. Naše portfólio zažilo pokojný a úspešný mesiac.

Ekonomické dáta

Akcioví investori vnímali januárové udalosti pozitívne. Stimuly čínskej centrálnej banky a čínskej vlády na začiatku roka, a neskôr kapituláciu Fedu na ďalšie zvyšovanie sadzieb, vidia ako signály zaplavenia trhu likviditou. My naopak vnímame tieto kroky ako priznanie problémov.

Podľa nás reálna ekonomika tromfuje akúkoľvek politiku. Spotrebitelia sú presýtení dlhom, globálne banky vidia vysoké riziká a minimálny výnos, a tak škrtia kohútiky dolárovej likvidite. Negatívna slučka pokračuje. Neistota ohľadom Brexitu a obchodných vojen proces akceleruje.

Kľúčový parameter, ktorý sledujeme – globálne PMI priemyslu, pokračuje v poklese aj napriek dobrým dátam z USA. Nami počítané globálne PMI pokleslo v januári z úrovne 52,5 na 52,3 a dosahuje minimá od septembra 2016. Dolu ho ťahalo Japonsko, Eurozóna aj Veľká Británia.

Pokiaľ sa PMI nestabilizuje, väčší obrat na dolári či dlhopisoch je nepravdepodobný. Naopak, rast akcií je z hľadiska vzťahu s reálnou ekonomikou postavený na vode.

TRIM taktické portfólio

Ekonomické dáta nám velia jedno – držať vo svojom taktickom portfóliu výhradne americké vládne dlhopisy. Preto ani minulý mesiac sme žiadne zmeny nerealizovali. Hodnota nami vlastneného ETF iShares USD Treasury Bond 7-10yr UCITS ETF (Acc) vzrástla za mesiac január 2019 o 1,18%.

Dolár od konca decembra minimálne posilnil, a tak gro rastu majú na svedomí americké dlhopisy, ktoré rastú na hodnote už tri mesiace po sebe. Celkovo tak naše portfólio od začiatku minulého roka, od kedy bolo spustené, zaznamenalo nárast o 9,09%.

Samozrejme, tradičnému európskemu portfóliu (60% akcie a 40% dlhopisy) sa darilo v januári výborne, keď za mesiac získalo 4,4%. Od začiatku minulého roka je však stále v strate 4%.

Ďalšie informácie

Koľko ste prerobili minulý rok?  Prečo v roku 2019 utekáme do bezpečia?

TRIM Portfólio je realizované na investičnom účte otvorenom cez spoločnosť TRIM Broker (zistiť viac o investičnom účte). Reálna výkonnosť TRIM Portfólia sa môže marginálne líšiť od vyššie uvedeného portfólia, ktorého výkonnosť je počítaná bez započítania poplatkov ($5 za obchod).

Minulé výnosy nie sú zárukou výnosov budúcich. Investovanie na finančných trhoch v sebe nesie riziko. Spoločnosť nezodpovedá za žiadne straty z ideí tu prezentovaných. Viac o rizikách

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
diego

jak jednoduche “vydelavat penize” mily Watsone … 😀

Banky by tak letos mohly ze svých vkladů zinkasovat přes 43 miliard korun, takřka dvakrát více než loni a nejvíce peněz v historii země. Bankéři mají totiž u ČNB uloženo bezmála 2,5 bilionu korun, tedy největší balík v historii.

Více na https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/bankam-spadnou-do-klina-miliardy-navic-1355330

diego

stradateli se nabidne max. 1% s omezenim na 200-300k a jeste s ruznymi podminkami pohybu na uctu/platby kartou… a vsechno se pak s nulovym rizikem nahrne co CNB s tucnym vynosem… 😀