Včerajšie hlasovanie v britskom parlamente ukázalo, že situácia je ešte horšia, ako sa očakávalo. Podpora premiérky je minimálna. Už 27. februára tak môže prísť k záväznému hlasovaniu o nemožnosti vystúpenia z EÚ bez dohody. Ak by bolo úspešné, očakávame pád britskej vlády.

To však nemusí byť pre Veľkú Britániu najhoršia vec.

Zašlá sláva

Na britskej politickej scéne nestojí kameň na kameni. Labouristi, ktorí vždy stáli na strane chudobnejšej časti obyvateľstva, sú k Brexitu skeptickí. No boli to práve chudobnejší voliči, sklamaní deindustrializáciou Británie, ktorí volili Brexit. Ich záujmy teraz hája konzervatívci.

Tí však sledujú svoj vlastný cieľ. Brexit si vyložili ako spôsob, ako spraviť Veľkú Britániu opäť veľkou. Nemajú záujem spolupracovať s labouristami na verzii colnej únie s EÚ. Chcú mať voľné ruky na uzatváranie obchodných dohôd s celým svetom. To však nebude jednoduché.

Konzervatívci sa chcú vrátiť späť, do čias dávno minulých. Vtedy, keď sa Británia stala v 19. storočí lídrom svetového obchodu. Jej liberálna politika jej priniesla bohatstvo a moc – Britské impérium bolo najväčšou ríšou histórie, keď v roku 1913 malo pod kontrolou 23% svetovej populácie aj súše.

Avšak nezabudnime, že Briti boli najprv piráti, až potom obchodníci. Najprv si museli vydobyť nadvládu na svetových moriach a až potom mohli prísť s myšlienkou voľného obchodu. Pretože, voľný obchod vyhovuje najmä tomu, kto ho riadi.

Moc je kľúčom

Historický úspech Veľkej Británie v obchode bol založený na vojenskej sile (viď. Ópiové vojny). Avšak Británia už nie je ani veľká a ani silná. Je politická stratégia fungovania ako najbližšieho spojenca USA má svoje úskalia. Včera jej to ukázala Čína.

Britský sekretár obrany v pondelok povedal, že spojenci musia byť pripravení použiť tvrdú silu na podporu svojich záujmov proti agresívnym zahraničným silám. A poslal svoju jedinú lietadlovú loď do Pacifického oceánu. Čína reagovala okamžite a zrušila obchodné rokovania s Britániou.

Britská vláda sa snaží replikovať súčasné dohody EÚ, aby po Brexite neutrpela výpadok zahraničného obchodu. Avšak Japonsko už odmietlo dohodu podpísať, pokiaľ Británia nespraví ústupky. Dohoda s Čínou je v nedohľadne, podobne ako s EÚ. Britská obchodná stratégia je v troskách.

So stratou globálneho postavenia Británia stratila možnosť diktovať si podmienky v medzinárodnom obchode. Politika liberalizmu, ktorá ju tak preslávila, je na ústupe – svet sa deglobalizuje. Len v minulom roku bolo po svete zavedených nových 137 obchod-obmedzujúcich opatrení. O voľnom obchode môže iba snívať.

To najlepšie, čo sa môže Británii stať je, že nevystúpi z Európskej únie. Pre krajinu, ktorá nemá víziu a ani jednotu, by to bolo zničujúce. Možno pôvodným zámerom bolo rozbiť Európsku úniu, nakoniec však hrozí, že rozbije samú seba.

Ak vás tieto myšlienky zaujali, zaregistrujte sa pre ich odber.