TRIM Portfólio – február 2019

0
480

Prinášame vám aktualizáciu nášho taktického portfólia za február 2019.

Február bol ďalší pozitívny mesiac pre globálne rizikové aktíva. Akcie rástli po celom svete, ťahané najmä Čínou – jej domácimi stimulmi ako aj pozitívnym očakávaním z americko-čínskej obchodnej dohody. Čínske akcie zažili najlepší mesiac za posledné takmer 4 roky a vymazali pokles posledných 6 mesiacov. Za február vzrástli o takmer 15%.

Pozitívna nálada sa prejavila aj inde vo svete, no všade už v omnoho menšej miere. Typické európske portfólio (60% akcie a 40% dlhopisy) zaznamenalo vo februári rast o viac ak o 2%. Jeho rast však bol iba polovičný oproti januáru. Napriek tomu si však od začiatku roka polepšilo o 6,5%.

Oproti nemu hodnota nášho taktického portfólia vzrástla iba o 0,24%. Dôvodom bol menší pokles hodnoty amerických dlhopisov. Tie reagovali negatívne na pokračujúci risk-on, ktorý naznačuje, že možno veci nie sú až tak zlé, ako sa v decembri zdalo. Napriek tomu americký dolár mierne posilnil a do nášho portfólia, ktoré je denominované v dolároch, dokázal priniesť menší zisk.

Pri pohľade na dlhodobý vývoj vidíme, že typické európske portfólio je stále od začiatku minulého roka v strate. Zisky na našom taktickom portfóliu sa udržujú okolo úrovne 10%.

Ani posledný nárast akcií a ostatných rizikových aktív nás nepresvedčil o zmene nášho portfólia, ktoré v posledných mesiacoch vykazuje značnú stabilitu. Ekonomické dáta po celom svete pokračujú v poklese. Koniec februára ukázal, že pokles ekonomických dát nie je tak silný ako v januári, avšak trajektória ostáva zachovaná. Z tohto hľadiska nevidíme dôvod robiť na našom portfóliu zmeny ani pre najbližšie obdobie.

A preto opäť zopakujeme, že ekonomické dáta nám velia jedno – držať vo svojom taktickom portfóliu výhradne americké vládne dlhopisy. Tie vlastníme cez ETF iShares USD Treasury Bond 7-10yr UCITS ETF (Acc).

TRIM Portfólio je realizované na investičnom účte otvorenom cez spoločnosť TRIM Broker (zistiť viac o investičnom účte). Reálna výkonnosť TRIM Portfólia sa môže marginálne líšiť od vyššie uvedeného portfólia, ktorého výkonnosť je počítaná bez započítania poplatkov ($5 za obchod).

Minulé výnosy nie sú zárukou výnosov budúcich. Investovanie na finančných trhoch v sebe nesie riziko. Spoločnosť nezodpovedá za žiadne straty z ideí tu prezentovaných. Viac o rizikách