PMEK: Čo je ekonomický cyklus

4
523

Nikdy v histórii sa ľudstvo nemalo tak dobre, ako v súčasnosti. Ak sa pozrieme na životnú úroveň ľudí, ich vzdelanie či dĺžku života, je zrejmé, že svet je lepší ako pred dekádou, nehovoriac pred storočím. Bohatstvo či kvalita života rastú dlhodobo a jednoznačne. Minimálne od stredoveku.

Možno to bol vedecký prístup a jeho reálna aplikácia v ekonomike, ktorá tento proces naštartovala. Nasledovala jedna (priemyselná) revolúcia za druhou. Možno k tomu prispeli znalosti, ich kumulácia a využitie, ktoré spôsobili dlhodobý rast produktivity práce.

Kým bude produktivita práce rásť, bude rásť aj ľudské bohatstvo. Trajektória je pozitívna a stále rastúca. Avšak…

… za posledné storočie sme tu mali dve zásadné udalosti, ktoré ukázali, že ekonomický rast je síce pozitívny, ale nie je konštantný. Mali sme tu Veľkú hospodársku krízu v 30. rokoch minulého storočia, ktorá priniesla dovtedy nevídanú ekonomickú depresiu. Najmä v kontexte obrovských očakávaní, ktoré vytvorili „fantastické“ dvadsiate roky.

Veľká depresia bola zdvihnutým prstom pre všetkých, ktorí si mysleli, že vedecký pokrok prinesie novú prosperitu. Bola zdvihnutým prstom pre všetkých, ktorí si mysleli, že tu máme dostatočne erudovaných ekonómov a centrálnych bankárov, ktorí dokážu riadiť peniaze tak, aby sa ekonomické krízy stali minulosťou. Veľká depresia ukázala, ako krehká ekonomika je.

Odvtedy ľudia vynaložili nespočetné množstvo času, zdrojov, ľudskej práce a experimentov na to, aby problém Veľkej depresie vyriešili a ten sa už nikdy nezopakoval. Prišli s novými zákonmi, pravidlami a právomocami. Vybudovali obrovskú mašinériu regulácií, vzťahov a nariadení, aby zabránili takej tragédii, akou Veľká depresia bola. Márne.

O 80 rokov neskôr prišiel rok 2008. Svetový finančný systém takmer skolaboval. Nasledoval najväčší ekonomický pokles od 30. rokov. A to všetko opäť po „fantastických“ 90. rokoch minulého storočia. Ekonomická kríza síce nebola tak hlboká ako v 30. rokoch, no dekáda po finančnej kríze ukázala, že ekonomický rast sa v roku 2007 zlomil.

11 rokov po Veľkej finančnej kríze je ekonomický rast nižší ako 11 rokov po Veľkej depresii. Priložený graf ukazuje, že Veľká depresia priniesla veľký ekonomický pokles (o štvrtinu), no následná ekonomická obnova bola omnoho silnejšia.

Moderná monetárna politika priniesla nulové úrokové sadzby a kvantitatívne uvoľňovanie. Moderná fiškálna politika priniesla obrovské vládne stimuly. Tieto kroky v praxi dokázali zabrániť tomu, aby sme zažili rovnaký ekonomický kolaps ako v rokoch 1929-1934. Avšak súčasné prudké ekonomické spomaľovanie ukazuje, že možno to všetko bolo na úkor dlhodobého ekonomického rastu.

Možno práve teraz a v najbližšej budúcnosti zažime najhorší ekonomický rast v modernej histórii. A odskáčeme si všetky negatíva, ktoré s ním súvisia – od sociálnych až po tie politické.

Prečo tak tomu je? Pretože existujú ekonomické cykly. Existujú obdobia, keď ekonomika rastie – rastú zisky, rastú mzdy a rastú akcie. Nezamestnanosť je nízka a životná úroveň vysoká. A potom zrazu bez veľkých varovaní prichádza obdobie poklesu – klesajú zisky, klesajú mzdy a klesajú akcie. Nezamestnanosť prudko rastie a životná úroveň klesá.

Tieto cykly sa opakujú v krátkodobom aj dlhodobom časovom horizonte. Ekonomika nerastie konštantne – rastie v cykloch. Krátkodobé cykly majú na jej výkonnosť iba menší vplyv, no dlhodobé cykly majú vplyv zásadný. Končia populizmom a častokrát revolúciami či vojnami.

Na to, aby negatívna časť ekonomického cyklu skončila a ten sa prehupol sa do svojej pozitívnej fázy je treba spoznať príčiny vzniku problémov a odstrániť ich. Pokiaľ sa tak nestane, cyklus môže žiť vo svojom zombie stave dlhšie, ako by sme si mohli myslieť. Však Japonsko? Však Eurozóna?

Poznanie ekonomických cyklov nám preto dá možnosť lepšie pochopiť históriu a zároveň nám dá nástroj ako sa z nej poučiť. Minimálne v osobnej, ak nie na národnej úrovni.

V našej práci budeme v mnohom vychádzať z myšlienkového dedičstva Haymana Minskeho, Raya Dalia a Jeffreyho Snidera. Títo páni nám rozhodne majú čo povedať.

Ak vás tento článok zaujal, prihláste sa k odberu našich vzdelávacích článkov registráciou na našej stránke v kategórii Vzdelávanie. Budeme radi, ak podporíte náš projekt Pravda a mýty o ekonomickej (a finančnej kríze) na Startovači. Objednajte si našu knihu a dajte nám možnosť túto tému detailne rozobrať pre všetkých, ktorí chcú rozumieť dianiu okolo nás.

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
pepan

Prezident USA Donald Trump zkritizoval politiku Federálního rezervního systému USA a prohlásil, že příliš silný americký dolar odpuzuje ostatní země od obchodu s USA, píše Reuters. „Máme dnes pána v FRS, kterému se líbí velmi silný dolar. Chci silný dolar, ale také chci, aby tento dolar byl prospěšný pro naši zemi, ale nebyl tak silný, aby nám překážel v obchodu s ostatními státy, řekl Donald Trump.

Doktorko

Prosím, mohol by TRIM Alfa uverejniť porovnávacie grafy percentuálneho rastu HDP a príslušných akciových trhov USA, Japonska, Nemecka, Francúzska a Talianska za posledných 20 rokov, prípadne pridať k tomu komentár?

JanaM

K čomu je to dobré, že svet je lepší v bohatstve a v kvalite života (ako kde), keď je horší v medziľudských vzťahoch celkovo?