PMEK: Princíp úveru

11
801

Akonáhle si zoberieme úver, vytvárame ekonomický cyklus. Čaká nás bohaté a chudobnejšie obdobie.

Bohaté preto, lebo zrazu máme k dispozícii nové peniaze, ktoré môžeme minúť – sme bohatší. No čoskoro príde obdobie chudobnejšie, keď úver musíme splácať. Tým, že ho splácame, je náš reálny príjem nižší – míňame menej, ako by sme míňali bez úveru.

Predstavme si, že banky ešte neexistujú a úspory majú iba sporitelia. Tí si peniaze šetria z rôznych dôvodov, napríklad preto, aby ich za úrok požičali. Čoskoro príde obdobie, kde podnikatelia budú vidieť príležitosti na investície – a tak si požičajú. Zoberú si úver s cieľom zisku – s cieľom, že na jeho investovaní zarobia viac, ako zaplatia na úrokoch.

Podnikateľ si peniaze požičia a nakúpi za ne tovary a služby – napríklad si dá postaviť loď. Peniaze, ktoré predtým boli pod matracom sa zrazu dostanú do ekonomiky – v tomto prípade k lodiarovi. Lodiar viac pracoval a dosiahol zisk – zrazu je bohatší. Možno si niečo ušetrí, no väčšiu časť svojho zisku minie na svoju spotrebu alebo ďalšie investície.

Nové peniaze začnú prúdiť v ekonomike a vytárajú kaskádu ziskov.

Ľudia sa cítia bohatší a môžu si dovoliť minúť viac ako predtým. Stačí jeden väčší impulz alebo viacero menších impulzov a peniaze, ktoré predtým boli pod matracom pomocou úveru ožili a spôsobili vlnu ekonomického rastu. Ekonomika sa dostáva do prvej fáze ekonomického cyklu –  do expanzie.

Expanzia

Ľudia začnú vo všeobecnosti zdieľať optimistický výhľad na budúcnosť. Vzniká pozitívna ekonomická slučka: nové úvery – väčšia spotreba – vyšší zisk – väčšie očakávania – nové úvery. Ekonomika expanduje. Dôvodom je premena úspor na investície.

Rast ekonomiky však netrvá večne – každý rast má svoje hranice. Hranicou fázy expanzie je obmedzenosť pracovnej sily, statkov ale aj kapitálu.

Akonáhle je ekonomický rast príliš silný, dostupnosť práceschopných ľudí sa zhorší a tí požadujú za svoju prácu stále viac. Začínajú rásť mzdy. S tým, ako rastú mzdy, dopyt po úveroch pokračuje v raste. Avšak kapitálu na ďalšie úvery je čoraz menej – väčšina úspor pod matracom už bola požičaná.

Úrokové sadzby rastú – príliš rýchlo.

Rast úrokových sadzieb prináša do ekonomiky nové problémy. Mnoho podnikateľov ale aj bežných ľudí si požičalo za nízke úrokové sadzby. Tieto úvery míňali s pocitom, že rast ich miezd alebo ziskov je vyšší ako úroky, ktoré musia za úver splácať. Úver bol pre nich až doteraz výhodný. S rastom úrokov sa však situácia mení.

Rast úrokov znamená vyššie náklady na financovanie svojho dlhu. Ľudia tak musia splácať zo svojho príjmu viac ako predtým. Čím viac splácajú, tým menej míňajú. V bode, keď rast splátok za úver presiahne rast reálnych príjmov, sa ekonomický cyklus dostáva do ďalšej fáze – do krízy.

Kríza

Keď ľudia začnú menej míňať, podnikatelia dosahujú menšie zisky. Začnú menej investovať a častokrát šetriť. Ekonomikou sa začne šíriť kaskáda nižších tržieb a nižších ziskov – proces opačný ako vo fáze expanzie.

Splácať úvery sa však musí. Zadlžení podnikatelia, ktorým klesnú tržby, sa dostávajú do krízovej situácie. Začína sa boj o ich prežitie. Sú nútení šetriť a prepúšťať. Prepustení zamestnanci sú pritom často sami zadlžení. Ich schopnosť splácať svoje úvery stratou príjmov výrazne poklesne.

Nad zadlženými subjektmi visí hrozba bankrotov.

Bankroty prinášajú eskaláciu krízy. Znamenajú, že veriteľ (ten, kto peniaze požičiava), prichádza o veľkú časť svojej pôžičky. Vystrašený veriteľ sa chráni pred ďalšími krachmi – prestáva požičiavať a často krát ešte zvýši úrokové sadzby. Tok úverov v ekonomike sa zastaví.

Kaskáda nižších tržieb tak prináša kaskádu bankrotov. Ekonomický cyklu sa dostáva do fáze recesie.

Recesia

V recesií nastáva proces opačný ako v expanzií – rast úverov sa spomalí a neskôr začína klesať. Úvery už zďaleka nepodporujú ekonomický rast. Nastáva „odúverovávanie“ – splácanie svojho dlhu. Prichádza chudobnejšie obdobie, keď sa veľká časť príjmov používa na splácanie dlhu.

Ekonomický rast trpí a disponibilný príjem stále klesá. Nastáva negatívna slučka: splácanie úverov – nižšia spotreba – nižší zisk – menšie očakávania – splácanie úverov.

Recesia trvá dovtedy, kým sa trh nevyčistí – kým neskrachujú najväčší dlžníci a najrizikovejší veritelia neprídu o svoj kapitál.  Kým nenastane opäť rovnováha medzi dopytom po úveroch a ich ponukou. Kým nenastane rovnováha medzi dopytom po práci a jej ponukou. Vtedy prichádza posledná fáza ekonomického cyklu– obnova.

Obnova

Veci sa konečne upokoja a stabilizujú. Mzdy a ceny tovarov prestanú klesať, úroky prestanú rásť, pozvoľna sa opäť začína požičiavať. No o úvery zatiaľ nie je záujem. Ľudia potrebujú najprv opäť našetriť kapitál. Ekonomika ide na pol plynu – ako by povedali moderní ekonómovia: „ekonomika je pod svojim potenciálom“.

A celá hra sa môže opäť začať odznova.

Priložený graf zobrazuje, ako vyzerá cyklus úverov počas ekonomického cyklu.

Ak vás tento článok zaujal, prihláste sa k odberu našich vzdelávacích článkov registráciou na našej stránke v kategórii Vzdelávanie. Budeme radi, ak podporíte náš projekt Pravda a mýty o ekonomickej (a finančnej kríze) na StartovačiObjednajte si našu knihu a dajte nám možnosť túto tému detailne rozobrať pre všetkých, ktorí chcú rozumieť dianiu okolo nás.

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
Grandus

mna by aj tak najviac zaujimalo čo je to PMEK v nadpise 🙂

Doktorko

Pekný článok s veľavravným podtextom “predstavme si, že banky ešte neexistujú”. Lenže sú tu centrálne banky, ktoré nemajú žiadne úspory, žiadne peniaze pod vankúšom, ale si ich vytvoria zo vzduchu v akejkoľvek výške a potom ich doslova darujú komerčným bankám s nádejou, že tieto svojim frakčným systémom tvorby úverov a skupovaním štátnych dlhopisov podporia ekonomiku. Od poslednej krízy je takto nafukovaný akciový trh, trh nehnuteľností a nad dĺžkou trvania jednotlivých fáz ekonomického cyklu visí veľký otáznik.
Ozaj, vieme sa niekde dopátrať koľko dolárov dlhu bolo potrebné na vytvorenie napr. jedného bilióna dolárov HDP v USA od poslednej krízy?

Keke

Ekonomický cyklus je platný pre FO podnikateľov i nepodnikateľov, spoločnosti: s.r.o., a.s,…v súkromnom vlastníctve… Bankrot je tzv. “podnikateľským peklom”, (strácame majetok a hrozí i straty slobody).Potom sú na scéne “nedotknuteľné” subjekty, ako napríklad: banky, štátne a.s., rôzne rozpočtové a príspevkové organizácie…tu sa zvyčajne nehospodárenie, rozkrádanie, zachraňuje zo štátneho rozpočtu , teda našich daní, odvodov…to je môj pohľad z mikroekonomickej sféry…ak sa stráca kontinuita medzi mikro a makro svetom, tak to funguje na chorých princípoch…

Martinn

Ako teoria o fungovani v minulosti dobre, ale v sucasnosti rast urokov, drahsia obbsluha dlhov, spomalenie/recesia a nasledne kriza? Uz aj Powell otocil, Draghi sa este ani nenadychol a opät chce uvolnovat…ako to ovplyvni cyklus? O kolko ho predlzi? 🙂

pepe

takže objem úverov ešte rastie istý čas už počas krízy a keď sa začne zmenšovať, tak je to znamenie, že sa ide z kopca? lebo tak to vidím z grafu…