PMEK: Banky a finančné aktíva

3
426

Prinášame vám článok z knihy Pravda a mýty o ekonomickej kríze.

Banky rady rozdávajú úvery. Avšak, ako sme písali už skôr, je to pre ne rizikový biznis. Akonáhle banky ponúknu väčší úver, musia mať zabezpečenie, že sa im väčšia časť úveru dokáže vždy vrátiť späť. A preto väčšina úverov bude krytá majetkom.

Ekonomický cyklus a hodnota finančných aktív však idú ruka v ruke, čo vytvára ďalšiu volatilitu v ekonomickom cykle. Ak totižto ekonomika rastie, nerastú iba príjmy ľudí, ale aj hodnota ich majetku. Čím je spoločnosť bohatšia, tým viac peňazí majú ľudia investovaných v akciovom trhu. Pre menej rozvinuté trhy je zase typické, že väčšinu majetku budú mať ľudia uloženú v nehnuteľnostiach. Nehnuteľnosti a akcie sú tak z pohľadu finančných trhov najdôležitejšie aktíva ovplyvňujúce bankové úvery.

Ich vzťah je jednoduchý. Akonáhle rastie ekonomika, rastú mzdy. Ľudia viac míňajú ale zároveň aj viac šetria a investujú. Prirodzene sa zvýši záujem o nehnuteľnosti ale aj o akcie. Ich ceny rastú.

S rastom ceny finančných aktív rastie aj hodnota majetku ich vlastníkov. Tým sú klienti pre banky bonitnejší a banka im dokáže poskytnúť vyšší úver, pretože majú vyššie finančné krytie.

V tomto momente vzniká pozitívna slučka: s rastom ekonomiky rastú príjmy, s nimi rastú investície, ktoré následne zvyšujú kreditnú schopnosť ľudí, čím banky poskytujú viac úverov, na základe čoho ekonomika rastie.

S rastom ekonomiky rastie množstvo úverov, a to až do bodu, kedy sa stáva otázna schopnosť dlžníkov tieto úvery splácať. Medzitým sa trh akcií či nehnuteľností dostane do bubliny a otvára sa otázka udržateľnosti vysokých ceny akcií a cien domov.

V tomto momente je finančný trh krehký a zraniteľný. Stačí jeho väčší pokles a otvoria sa otázky ohľadom hodnoty úverov.

Ak poklesne finančný trh, hodnota zábezpeky voči úverom poklesne s ním. Banky budú zrazu voči dlžníkovi požadovať vyššiu zábezpeku alebo mu ako rizikovému klientovi zvýšia úrokové sadzby. Tie sú v tejto fáze ekonomického cyklu už aj tak vyššie. Tento proces odštartuje negatívnu slučku.

Pokles hodnoty finančných aktív znižuje hodnotu zábezpeky. Dlžník, pokiaľ nemá možnosť dodať novú zábezpeku, je častokrát nútený svoje finančné aktívum predať. V prvej fáze sa najčastejšie predávajú akcie. Predaj finančných aktív však prináša ďalší pokles hodnoty zábezpek.

Banka vidí, že hodnota, ktorou sa ručí za jej úvery klesá. Z tohto dôvodu si začne vytvárať vyššie rezervy na potenciálne straty a poskytovanie nových úverov môže výrazne obmedziť alebo úplne zastaviť. Tým sa do ekonomiky prestanú nalievať nové peniaze a ekonomika začína spomaľovať.

So spomaľovaním ekonomiky súvisí pokles disponibilných príjmov ale aj zamestnanosti. Subjekty začínajú bankrotovať. Na vysporiadanie úverov použijú predaj svojich aktív, čo ešte viac zníži hodnotu finančných trhov.

Proces negatívnej slučky končí až po tom, ako výrazne poklesnú ceny nehnuteľností ale aj akcií, často o 50%. Zbankrotujú najzadlženejšie subjekty a trh sa vyčistí od rizikových úverov aj dlžníkov. Na trhu sa vytvorí nový priestor a proces môže pokračovať po čase opäť od začiatku.

Priložený graf ukazuje vývoj finančných trhov počas úverového cyklu:

Poznámky

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
Martinn

Ronald pises ako to zvycajne je, lenze situacia je zjavne odlisna… a to v rekordne nizkych sadzbach na vrchole cyklu a po zjavnom poklese rastu pokracovanie v stimulovani a drzani urokov na nule… Chcem sa ta vsak opytat na nazor, pises, ze na nasom lokalnom trhu su ceny aktiv /nehnutelnosti/ vdaka expanzii a monetarnej politike vysoko / v USA hlavne akcii/…co sa bude diat ak politika CB ostane extremne uvolnena co aj preukazatelne bude a dojde k spomaleniu ekonomiky… myslis si, ze nasim aktivam /nehnutelnostiam/ hrozi, ze budu vyraznejsie klesat, ked uroky ostanu rekordne nizko…? Mas pocit, ze nase nehnutelnosti… Read more »