Malo to byť obrovské kombo stimulov. V časoch, keď ekonomika a finančné trhy v roku 2008 kolabovali, Federálny rezervný systém zaviedol prvé kolo kvantitatívneho uvoľňovania a znížil úrokové sadzby na nulu. Obama prišiel so Zákonom o obnove, ktorý priniesol fiškálne stimuly vo výške 5% HDP. A to bol len začiatok.

Nasledovali ďalšie kolá QE v USA, Európe aj Japonsku. Prišli ešte väčšie čínske stimuly, Abenomika a Trumpove daňové škrty. Svet je za poslednú dekádu prestimulovaný krížom-krážom. Výsledok? Najnižší dekádny ekonomický rast v histórii – horší ako počas Veľkej inflácie v 70. rokoch či dokonca počas Veľkej depresie v 30. rokoch. Jednoducho, v roku 2007 sa niečo zlomilo, nenávratne.

Moderná monetárna teória (MMT)

Priekupník MMT Warren Mosler začal nad teóriou rozmýšľať v 70. rokoch, keď pracoval ako obchodník na Wall Street. Svoje poznatky využil v 90. rokoch, keď vsadil na myšlienku, že bankrot Talianska nenastane. Kým iní vládne dlhopisy predávali, on sa stal ich najväčším držiteľom. Mal pravdu – zarobil $100 miliónov.

Získal  na myšlienke, že krajina, ktorá emituje svoju vlastnú menu, nikdy neskrachuje – svoj dlh môže kedykoľvek vykúpiť novo natlačenými peniazmi. Táto myšlienka sa stala základom MMT.

Teória hovorí, že štát nepotrebuje vyberať dane. Dane sú dobré iba na brzdenie vysokej inflácie. Štát, pokiaľ chce naštartovať ekonomický rast, začne tlačiť nové peniaze. Svoje výdavky tak bude financovať novými nekrytými peniazmi. Keď sa ekonomický rast nakopne, začne opäť zdaňovať.

V teórii je teória a prax totožná; v praxi nie. Napriek tomu, že MMT podporuje niekoľko ekonómov a radikálnych socialistov, väčšina je proti. Dokonca aj takému progresívcovi ako je Paul Krugman príde myšlienka príliš radikálna. Hovorí, že hrozí hyperinflácia. Centrálna banka a vláda nie sú oddelené pre nič za nič. Ak sa zo systému odstrihne trh, nestabilita je garantovaná.

MMT a budúcnosť

To však neznamená, že MMT nemá budúcnosť. Čím ďalej, tým viac ekonómov a politikov si začína uvedomovať, že súčasná monetárna a fiškálna politika sú neúčinné. Ak sa bude situácia ďalej dlhodobo zhoršovať, čo je pravdepodobné, prídu na rad ďalšie experimenty a radikálne kroky.

Samotná fiškálna a ani monetárna politika situáciu nevyriešia. Japonsko je príkladom, že ani vládny dlh 250% HDP a neustále QE nedokážu naštartovať ani infláciu a ani rast. Hodnota dlhu pokračuje v raste a vytvára deflačné tlaky.

Jediná šanca na elimináciu dlhu je inflácia. Preto sa hovorí o cielení cenovej hladiny. No infláciu sa nepodarí naštartovať ináč ako peniazmi z helikoptéry. MMT ide ešte ďalej – na čo rozhadzovať peniaze z helikoptéry, keď si štát (USA) môže priamo vytlačiť bilión (USD) a rovno zaň postaviť novú diaľnicu naprieč krajinou. Komu by to ublížilo?

Viac o týchto myšlienkach bude hovoriť aj naša nová kniha. Môžete si ju objednať už teraz.

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
diego

tak v tomto ohledu je MMT pro establisment mnohem lepsi nez helicopter money… protoze z bilion kolotoce opet vynecha toho dluznika posledni instance = ovcana 🙂
ten totiz ten rust inflace pocituje na svou vlasnti kuzi okamzite – okamzite plati vice za jidlo, produkty, sluzby, energie, benzin… inflace okamzite uzira a szira jeho uspory.. a ten pry “pozitivni” efekt – zvyseni mzdy, zvyseni hodnoty nemovitosti – prichazi az nasledne, s vetsim ci mensim zpozdenim… ve vetsi ci mensi mire ze? 😉

Martinn

Ono tym permanentnym QE a fiskalnymi stimulami ak sa to stane nova respektovana paradigma opät zarobi hlavne uzka skupina ludi napojena ako chobotnica na statny aparat realizovanim tychto “verejno-prospesnych” predrazenych statnych projektov v mene nakopnutia ekonomickeho rastu…proste vzdy tu budu ti, ktori budu zarabat rychlejsie nez bude rast mozno ta ziadana inflacia vsetkeho naokolo

diego

jasne to jsem tim myslel… ta drtiva vetsina ostrouha a bude jen bezmocne prihlizet …

Grandus

Získal na myšlienke, že krajina, ktorá emituje svoju vlastnú menu, nikdy neskrachuje – svoj dlh môže kedykoľvek vykúpiť novo natlačenými peniazmi. Táto myšlienka sa stala základom MMT.

Ron nemyslis ze toto plati len pre top krajiny sveta ? ktore keby “krachnu” tak by to dalo do kolien globalny finančny system ?

napr taka argentina, ma aj mala svoju menu a 6x bankro za poslednych 100 rokov
venezuela – vlastna mena, krach
turecko – vlastna mena – blizko krachu

ano taliansko nekrachlo lebo domino efekt by možno položil dôlezite krajiny G10
to iste Usa, japonsko, momentalne aj eurozona,

pavol.skulavik

MMT je riadna kravina. Co na nu hovoria v Zimbabwe? Ze stat emitujuci vlastnu menu nemoze skrachovat? Toto “svoj dlh môže kedykoľvek vykúpiť novo natlačenými peniazmi” predpoklada ze veritel je ina entita ako dlznik. Ak Zimbabwiansky dolar ci co tot tam maju alebo Argentinske Peso nikto nebude chciet tak si stat ani lopatu nekupi. a USA si vyskakuju len preto, ze USD je rezervna mena ale tak kao predosle rezervne meny, aj USD moze a strati svoj status a pak pridu pigeons back home a som zvedavi co budu robit uz aj tak zadlzeni amici. Akoze MMT je do neba… Read more »