PMEK: Panika v roku 1929

1
515

Prinášame vám ďalší článok z knihy Pravda a mýty o ekonomickej kríze.

Existuje mnoho teórií, čo spôsobilo najväčšiu ekonomickú a finančnú krízu v histórii ľudstva – Veľkú depresiu začiatkom 30. rokov. Takmer každá teória má svoj vlastný uhol pohľadu, ktorá nám pomáha poskladať si mozaiku udalostí a ich následkov v tak komplexnej téme, akou finančná kríza je.

Dlhový cyklus

V predchádzajúcom článku sme hovorili o uvoľnenej monetárnej politike v 20. rokoch minulého storočia. Tá bola následkom vzniknutých nerovnováh po prvej svetovej vojne ako aj snáh o obnovenie zlatého štandardu. Boom, ktorý vznikol v USA, súvisel s mnohými ekonomickými a technologickými zmenami (rádio, televízia, pásová výroba..) podporený vznikom lacných peňazí.

Aj keď celkový dlh ekonomických subjektov v USA nevzrástol dramaticky a udržiaval sa pod 200% hrubého domáceho produktu, jeho nominálna veľkosť výrazne vzrástla. Napríklad realitný dlh vzrástol z úrovne $12 miliárd v roku 1919 na $43 miliárd v roku 1930. Podľa iných zdrojov vzrástol až 8-násobne.

Rast dlhu v nominálnom vyjadrení kompenzoval prudký ekonomický rast. Reálne HDP (očistené o infláciu) od recesie v roku 1921 do roku 1929 vzrástlo o obrovských 45%. Rast HDP podporoval vieru v to, že rast dlhu je udržateľný.

Prudký rast dlhu a ekonomiky spôsobili pozitívnu slučku, ktorá podporila dramatický nárast hodnoty akcií. Dow Jones Index v rokoch 1921 až 1929 narástol 4-násobne. Mnoho z tohto rastu bolo financovaného špekuláciou.

Akciové špekulácie

Neboli to iba technologické inovácie, pre ktoré boli dvadsiate roky výnimočné. Pridali sa k nim aj finančné inovácie. Akcie sa už dávno nemuseli nakupovať iba za hotovosť – začali sa kupovať na úver. Princíp bol jednoduchý – investor u brokera zložil malú hotovosť. Broker si zobral úver od banky a za tieto peniaze nakúpil pre klienta akcie. Úver bol krytý akciami. Prípadné straty z držby akcií išli na vrub investora. Tomu tak stačilo vložiť brokerovi na účet hotovosť vo veľkosti iba 10% hodnoty akcií, ktoré chcel nakúpiť.

Takáto páka a investovanie na dlh pomáhali prudkému špekulatívnemu rastu akcií. Problém však prišiel vtedy, keď akcie začali klesať. Ak investor drží akcie s pákou 1:10, stačí 10% pokles akcií a investor prichádza o všetky svoje peniaze. Vtedy sa jeho obchodný účet zatvára a broker jeho portfólio musí predať. Tým sa ďalej zvýši tlak na pokles akcií a spôsobuje kaskádu akciových výpredajov.

Ak je prepad akcií príliš silný, straty už netrpia iba investori ale aj brokeri. Tí nie sú schopní sa zbaviť akcií klienta so ziskom a tiež dosahujú straty. Ich straty sa môžu preniesť na banky, ktoré brokerom požičali. Ak sa do problémov dostanú brokeri, dostanú sa do nich aj banky. V roku 1928 americké banky požičali brokerom viac ako 5% HDP.

Panika začína

V prvej polovici roka 1929 ekonomika šľapala na plné obrátky. Výroba a spotreba trhali jeden rekord za druhým. Firemné zisky vzrástli oproti predchádzajúcemu roku o 36%. V marci prišiel prvý väčší výpredaj. Ten bol spôsobený obavami Fedu o prílišnú špekuláciu na akciovom trhu. Na výhľade investorov to však nič nezmenilo. Od mája do septembra akcie vzrástli o ďalších 20%.

A to aj napriek tomu, že v lete produkcia a predaje domov poklesli, naznačujúc spomaľovanie ekonomiky a príchod konca ekonomického cyklu. Rast akcií neodradilo ani ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb Fedom, ktorý zvýšil diskontné sadzby z 5% na 6%.

Maržové úvery na nákup akcií dosiahli 8% HDP. 3. septembra zaznamenal Dow Jones Index svoje maximá na úrovni 381 bodov. Začiatkom októbra označil britský minister financií americký akciový trh za „špekulačné orgie“, NY Times a Wall Street Journal s ním súhlasili. Situácia sa postupne zhoršovala a na konci októbra prišlo k panike.

24. októbra 1929, ktorý sa označuje ako „Čierny štvrtok“, stratil trh pri otvorení 11%. Veľké banky však demonštratívne nakúpili akcie a v piatok trh svoje straty vymazal. No už počas ďalšieho dňa – „Čierneho pondelka“ akciový trh stratil 13% na základe „margin calls“, čo bol pre Dow Jones Index historický rekord. Nasledoval „Čierny utorok“ a akcie padli o ďalších 12%. Ďalší deň DJI svoje straty vymazal, no v poklese postupne pokračoval až do 13. novembra, keď stratil od svojich maxím takmer 50% hodnoty. Úvodná akciová panika bola na konci.

Prepadom akcií sa spustil proces postupnej likvidácie aktív, a viera v ďalší neohrozený rast americkej ekonomiky sa stratila. Nákaza sa do finančného systému len začala šíriť. Z pozitívnej ekonomickej slučky sa začala stávať slučka negatívna.

Poznámky

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
Harry

Je zaujimave, ako rychlo doslo k vyraznemu posklesu v roku 1929. Pri dnesnych technologiach a bleskovom sireni informacii – ake rychle to bude najblizsie?