TRIM Portfólio – marec 2019

9
660

Paradox nad paradox. Akciové trhy od svojho decembrového prepadu pokračujú v raste a zaznamenali jeden z najlepších kvartálov od krízy. Napriek tomu naše defenzívne portfólio rastie spolu s nimi. V marci 2019 zaznamenalo TRIM taktické portfólio svoj najlepší mesiac v histórii.

Sú to dve rôzne paradigmy, ktoré ovládajú finančné trhy. Na jednej strane stále zhoršujúce sa ekonomické dáta nútia banky dopytovať likviditu – vo veľkom tak hromadia kvalitné vládne dlhopisy. No na strane druhej holubičia politika centrálnej banky a výhľad znižovania úrokových sadzieb zbavuje veľké korporácie o obavy o vyššie úrokové náklady – môžu tak pokračovať vo svojej politike spätného odkupu akckií, čo tlačí akciové indexy vyššie.

Priložený graf ukazuje, že v marci sa globálne ekonomické dáta opäť zhoršili. Videli sme zlepšenie v Ázii, no zhoršenie v USA aj Eurozóne. Ekonomické a finančné problémy sa rozšírili – nákaza pokračuje. Pozitívnym znamením ale je, že tempo poklesu globálneho PMI výroby sa znížilo. No negatívom je, že sa približuje do pásma kontrakcie. Takto nízko nebolo od mája 2016.

Nášmu taktickému portfóliu sa v takomto prostredí darí. Získava už šiesty mesiac po sebe. V marci jeho hodnota vzrástla o 4%, čo je najviac v histórii. Pomohlo mu k tomu dramatické posilnenie amerických vládnych dlhopisov (+2,7%) ale aj posilnenie amerického dolára (+1,3%). Naše portfólio zložené výhradne z  ETF iShares USD Treasury Bond 7-10yr UCITS ETF (Acc) v tomto roku vzrástlo už o viac ako 5% a od svojho založenia na začiatku minulého roka získalo 13%.

Typické európske portfólio zložené zo 60% akcií a 40% dlhopisov aj napriek poslednému rastu akcií osciluje medzi ziskami a stratami. A to samozrejme hovoríme o jeho hodnote bez započítania poplatkov za správu.

Nič nejde v priamej línii. Je možné, že ekonomické dáta sa krátkodobo zlepšia a dlhopisy sa opäť dostanú pod tlak. A s nimi aj americký dolár. Avšak nenechajme sa zmiasť rastom akciového trhu. Ten si žije svoj vlastný život takmer úplne oddelený od ekonomickej a finančnej reality. Na peňažnom ale aj dlhopisovom trhu vidíme množstvo znakov poukazujúcich na pretrvávanie a zhoršovanie sa finančných podmienok. Na svojej stratégii preto zatiaľ nemáme dôvod nič meniť.

TRIM Portfólio je realizované na investičnom účte otvorenom cez spoločnosť TRIM Broker (zistiť viac o investičnom účte). Reálna výkonnosť TRIM Portfólia sa môže marginálne líšiť od vyššie uvedeného portfólia, ktorého výkonnosť je počítaná bez započítania poplatkov ($5 za obchod).

Minulé výnosy nie sú zárukou výnosov budúcich. Investovanie na finančných trhoch v sebe nesie riziko. Spoločnosť nezodpovedá za žiadne straty z ideí tu prezentovaných. Viac o rizikách

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
Advid

Dobrý deň … Ako ste na tom s predajom PMEK papierové vydanie? Darí sa?

regg1

WOW, pekny vynos 🙂