Týždenník: Trump hrozí Európe $11 mld. clami. Kvôli Airbusu.

1
328

Akcie od silnejších ziskov v tomto týždni odradili nové hrozby Trumpovej administratívy voči Európe, ako aj už tretia negatívna revízia výhľadu globálneho rastu od MMF (z 2,5% na 2,3%) za uplynulých 6 mesiacov. Akcie napriek tomu udržali v raste prvé dáta z výsledkovej sezóny za 1Q.

Airplane – depositphoto

Dobrými číslami totiž prekvapil JP Morgan, pričom rast sme videli i v sektore komunikačných služieb. Pomohol tomu rast akcií Walt Disney po tom čo uviedli novú službu Disney+. Po mimoriadne silnom raste výnosov v 1Q minulého roka je však nálada podstatne chladnejšia.

Očakávania pre výnosy spoločností S&P500 za 1Q tohto roka hovoria o miernom poklese. Dôvodom má byť globálne spomalenie, americko-čínske obchodné vzťahy ale i hrozba tvrdého Brexitu.

USA vs. Európa

Trumpová administratíva navrhuje zaviesť importné clá na európske tovary v objeme cez 11 mld. EUR. Týkať sa majú produktov spoločnosti Airbus ale aj vín, syrov a rýb. Dôvodom majú byť konfliktné dotácie pre Airbus, ktoré mali spôsobiť obchodné škody americkému konkurentovi Boeing a americkej ekonomike.

USA vs. Čína

Čína v rámci bilaterálnych rokovaní otvorila svoj sektor počítačových cloudov aj pre vstup zahraničných spoločnosti. Americký minister financií zároveň informoval o dohode na mechanizmoch uplatňovania dohody s Čínou. Napriek progresu však stále chýba termín stretnutia Trump-Xi, na ktorom by mohla byť oficiálna dohoda podpísaná.

Európa

Európske akcie pred ďalším týždenným rastom zadržalo predovšetkým rozhodnutie EÚ (27 krajín) na mimoriadnom summite k Brexitu a americký návrh dovozných cieľ v súvislosti s dotáciami pre Airbus.

Mimoriadny summit priniesol očakávané predĺženie lehoty pre UK. O 6 mesiacov do 31.10.2019. Toto rozhodnutie sa však nerodilo naprieč 27 lídrami ľahko. Trh zároveň očakával dlhšiu lehotu, bližšiu k Tuskom navrhovanému roku.

Veľká Británia sa tak do toho času musí správať ako plnohodnotný člen EÚ, s usporiadaním riadnych eurovolieb. Dopady z neistoty okolo Brexitu dobre ilustrujú i čísla odlivu kapitálu z UK kapitálového trhu. Ten podľa Financial Times predstavuje objem od hlasovania o Brexite vo výške 25 mld. USD. A neustále pokračuje.

Taliansko

Talianska vláda pod ťarchou znižujúcich sa očakávaní rastu upravila svoj rozpočet zosúladením na očakávaný 0,2% rast domácej ekonomiky v tomto roku. Problémom však zostávajú fiškálne plány pre rok 2020, v ktorých vláda plánuje získať dodtaočných 1,3% na príjmoch zo zvýšenia DPH (problematické presadiť), pričom v projekciách absentuje výpadok fiškálnych príjmov z plánovaného zníženia daní z príjmu. Je evidentné, že problémy rozpočtu 2019 sa nevyriešili ale presunuli na rok 2020.

ARAMCO

Saudským kráľovstvom vlastnená ropná spoločnosť ARAMCO sa postarala o pozitívny rast akcií v regióne (Tadawul All share Index +0,3% t/t). Spoločnosť totiž úspešne vypredala aukciu svojich 10r dlhopisov v objeme 12 mld. USD. Pozoruhodný bol však dopyt, ktorého objem presiahol 100 mld. USD. Čo to nasvedčuje?

V prvom rade táto aukcia ARAMCu potvrdzuje vysoký záujem investorov a tým a tým i potenciálny úspech plánovaného IPO. V tejto súvislosti sa hovorí o roku 2021. V tom druhom to však nasvedčuje, že za zvýšeným dopytom po týchto dlhopisoch nie je len nedostatok kvalitnejších emisií s vyšším úročením, ale i rastúci objem fondov investujúcich obdobnou stratégiou.

V preklade, manažér fondu, ktorému dávate svoje peniaze a percentom z nich si ho každoročne platíte za jeho jedinečnosť, sa v konečnom dôsledku od mainstreamu ničím neodlišuje. Šikovnejším z Vás tak neunikne, že takúto stratégiu dokážete realizovať nákladovo efektívnejšie samostatným investovaním. Pozrite sa na to ako tak robíme my v TRIM Broker.

TOP udalosti nasledujúceho týždňa

Utorok: Austrália – RBA zápisnica, Nemecko – ZEW
Streda: UK + Kanada – Inflácia, USA + Jap. + Kanada – Obchodná bilancia
Štvrtok: Nemecko – PMI výroby, USA – maloobchodné tržby

Zdroje: Bloomberg, Reuters
Autor: Martin Moravčík, www.trimbroker.cz
Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Ako na investičné portfólio v 4.krokoch

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. 
najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
diego