Týždenník: NASDAQ s 20% rastom.

0
318

Skrátený obchodný týždeň hlavné akciové indexy v raste nezastavil. V tomto roku si tak hlavné akciové indexy ako DAX či S&P500 pripisujú 16% rast, zatiaľ čo technologický NASDAQ prekonal 20% hranicu.

To je jeden z dôvodov, pre ktoré sa dlhodobým investorom oplatí zostať na trhu za takmer každých okolností. Iste len vtedy ak je pri investovaní nákladovo efektívny. Presne tak ako investori investujúci samostatne na investičnom účte od TRIM Broker.

Sumár týždňa

V Európe sa o pohodlný týždeň postarali hneď v úvode nemecké ZEW, ktorých ekonomický sentiment za apríl prekonal očakávania, zatiaľ čo štvrtkové PMI výroby, štvrtý mesiac po sebe pod kontrakčnou hranicou 50 bodov, vykázali aspoň mierny nárast.

Prekvapila i Čína s mierne lepším rastom HDP za 1Q (6,4% vs. očakávaných 6,3%) ako aj nárast marcových maloobchodných tržieb z USA, odvracajúc obavy z ich februárového poklesu.

Za hlavnými indexmi zaostával predovšetkým americký sektor zdravotných služieb. Obzvlášť súkromných poisťovní po tom čo návrh demokratického prezidentského kandidát Bernie Sandersa k „zdravotnej starostlivosti pre všetkých“ získava rastúcu podporu. Tento návrh totiž presadzuje systém jednej zdravotnej poisťovne úplne odstraňujúc súčasný systém komerčného poistenia.

D.Trump vs. FED

Časté slovné útoky D.Trumpa na adresu FEDu v posledných mesiacoch ustali. Jeho pondelňajším „tweetom“ sa však dostávame do starých koľají. Píše v ňom „ …že ak by si FED robil svoju prácu poriadne… (dow) by bol o 5 až 10 tis. bodov vyššie… a ekonomika rástla 4% tempom namiesto 3%… takmer bez inflačných tlakov“. Trump si tak evidentne ladí verejnú mienku voči FEDu. Bez ohľadu na jeho zámer treba mať na pamäti, že dôvera v menový systém je úzko prepojená s dôverou v centrálne bankovníctvo. Takto si už len počkať na ďalší trend kryptomien.

Európa

Európskym akciám sa napriek slabým makro číslam (PMI výroby pod pásom kontrakcie v Nemecku i Francúzsku) darilo. K rastu ich pravdepodobne povzbudili kvartálne výsledky z akciového sektora, ktoré prekvapujú číslami výnosov a ziskov nad pesimistické očakávania. K inak pokojnej atmosfére prispel nielen skrátený obchodný týždeň ale i absencia rozpráv k Brexitu. Po poskytnutí 6 mesačného predĺženia sa situácia pred sviatkami na krátko upokojila.

TOP udalosti nasledujúceho týždňa

  • Utorok: EÚ – spotrebiteľská dôvera
  • Streda: Nemecko – IFO
  • Štvrtok: USA – tovary dlh. spotreby
  • Piatok: USA – spotrebiteľská dôvera (Michigan)
Zdroje: Bloomberg, Reuters
Autor: Martin Moravčík, www.trimbroker.cz
Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Ako na investičné portfólio v 4.krokoch

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia.