Týždenník – Na paniku to zatiaľ nie je

1
269

Uplynulý týždeň sa niesol v znamení rastu volatility (index S&P VIX +6,4%) vyvolanej eskaláciou obchodných vzťahov USA s Čínou. Na prieťahy v jednaniach totiž D.Trump zareagoval zvýšením dovozných cieľ z 10% na 25% pre čínske tovary v objeme 200 mld. USD.

Obnovená averzia poslala akcie od začiatku týždňa do hlbších strát. V závere týždňa však značnú časť z nich vymazali. Trh totiž začal zvyšovať pravdepodobnosť znižovania sadzieb FEDom do konca roka (z 49% na 57% t/t, zdroj: CME – Fed Watch Tool). Zvýšenie cieľ totiž označil prezident atlantského FEDu (R.Bostic) ako možný dôvod pre potenciálne znižovanie sadzieb.

Tento postoj vrcholných predstaviteľov FEDu nás neprekvapuje. V našich týždenníkoch už dlhšie avizujeme „panickú“ pripravenosť FEDu hasiť (zmenou monetárnej politiky) rizikovú averziu už pri sebe menších výpredajoch na finančnom trhu.

Ďalším dôvodom, pre ktorý po posledných udalostiach neočakávame pokračovanie výpredajov je zjavný záujem oboch strán o dohodu.  Nasvedčuje tomu totiž i príchod čínskeho vice-prezidenta na rokovania do Bieleho Domu (piatok), presne podľa pôvodného harmonogramu.

Rovnako konanie D.Trumpa v čínskej otázke vnímame skúr optikou oslovenia domáceho elektorátu ako skutočného záujmu o ďalšie globálne experimenty. I za ťaženie voči Číne ho totiž domáci elektorát oceňuje rekordnou podporou (46% spokojnosť podľa Gallup), čo ho môže viesť k oživovaniu tejto eskalácie pred domácim publikom.

Dobre si však uvedomuje efekt (minimálne ten psychologický), ktorý takýmto konaním zanechal koncom minulého roka na finančnom trhu. Zvrátiť sa mu ho podarilo i vďaka „dočasnému prímeriu“. Testovať dôveru trhu v jeho konanie zopakovaním tejto stratégie nemusí byť najmúdrejšie.

Takémuto taktizovaniu môže napovedať i spôsob, akým sa zvýšenie dovozných cieľ zavádza. Týka sa totiž iba tovaru, ktorý opustil Čínu po uvedení nových cieľ do platnosti (piatok). Ekonomický efekt tohto opatrenia sa tak prejaví až o niekoľko týždňov. Pozorovatelia to označujú za taktické „obdobie odkladu“.

Čínska strana má rovnako svoje dôvody k spolupráci. Vďaka rozbehnutým štrukturálnym reformám už zďaleka nie je tak závislá na svojom exporte, rovnako tak exporte do USA, ako tomu bolo pred 15 rokmi. Dobre si však uvedomuje dôležitosť stabilizácie svojho tempa rastu, ktorý im umožní pokračovať v štrukturálnych reformách. V neposlednom rade i zvyšovaní podielu exportu do ostatných rozvíjajúcich sa krajín.

Piatkový záverečný obrat na akciovom trhu tak naznačuje, že i tento krátky výpredaj môže vyť opätovne skúpený a dobre tak posluhujúcim investorom dokupujúcim akcie do portfólia na lacnejších cenách.

Európa reagovala v tandeme s rizikom, poklesom. Na stále komplikovanú situáciu okolo Brexitu, zadrhávajúceho v jednaniach medzi vládnou koalíciou a opozíciou, a pretrvávajúce obchodné tenzie zareagovala Európska Komisia znížením odhadu rastu Eurozóny pre rok 2019 z 1,3% na 1,2%.

Napriek tomu sme však videli dáta rastu nemeckého exportu za marec i priemyselnej produkcie, naznačujúcej lepšiu kondíciu nemeckého priemyslu než by sa očakávalo. Paradox v podobe nesúladu slabých predstihových ukazovateľov z Európy voči tým tvrdým pokračuje. Výborná pozvánka k tohto týždňovým číslam priemyselnej produkcie z Eurozóny (utorok, 14.5.2019) a nemeckého HDP za 1Q (streda, 15.5.2019).

TOP udalosti nasledujúceho týždňa

  • Utorok: EZ – priemyselná produkcia, Nemecko – ZEW, inflácia
  • Streda: Nemecko – HDP za 1Q, USA – maloobchodné tržby
  • Piatok: USA – spotrebiteľská dôvera (Michigan)
Zdroje: Bloomberg, Reuters
Autor: Martin Moravčík, www.trimbroker.cz
Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Ako na investičné portfólio v 4.krokoch

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. 
najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
Grandus

China’s worst enemy isn’t tariffs, it’s competition.