Eskalácia naberá na sile

2
259

Eskalácia obchodného napätia medzi Spojenými štátmi a Čínou zostáva naďalej v centre pozornosti finančného trhu. Napriek snahe D.Trumpa o zjemnenie svojho slovníka je zrejmé, že napätie pretrvá vyostrené i naďalej. Minimálne do júnového zasadania G20 v Japonsku. 

Zvýšenie cieľ na dovoz čínskych tovarov do Spojených štátov v objeme 200 mld. dolárov dostalo akcie i v úvode tohto týždňa do silnejších strát (S&P 500 index s  2,5 percentnou stratou). Práve akciový trh, spolu s „neposlušným“ FEDom, je brzdou politického marketingu D. Trumpa

Zatiaľ čo si obnoveným ťažením voči Číne udržuje rekordne vysokú obľubu u  američanov, zvyšujúc tak šance svojho znovuzvolenia, ťaženiu môže ublížiť problémový akciový trh. Jeho predchádzajúci rast si totiž s obľubou pripisoval k svojim úspechom vo funkcii. 

Po pondelňajšom prepade akciového trhu preto jeho „tweetovacia“ snaha o zjemnenie slovníka neprekvapila. V kombinácii s masívnym rastom trhom oceňovanej (fed funds) pravdepodobnosti znižovania sadzieb (rast z 55% na súčasných 74%) sa mu situáciu podarilo stabilizovať. Dočasne.

Okrem zvýšenia dovozných cieľ pre čínske tovary totiž američania v pondelok pridali do zoznamu „Entity list“ i nenávideného soka vo vývoji 5G technológie, spoločnosť Huawei. Americké spoločnosti jej tak nemôžu poskytovať žiadne služby či diely bez predchádzajúceho súhlasu vlády (licencie).  

Pozadie obchodnej vojny USA s Čínou je už dlhodobo vnímané ako boj o moc nad 5G technológiou a tým očakávanou revolúciou v podobe „internetu vecí“V nej je jedným z najväčších hráčov práve spoločnosť Huawei. Predstaviteľ technologického pokroku veľkej čínskej veľkej ekonomickej transformácie. Po tomto kroku je preto skoré urovnanie sino-amerických sporov ťažko predstaviteľné.

Stále však nehovoríme, v súvislosti s akciovým trhom, o panike. Tú totiž brzdia rastúce očakávanie znižovania sadzieb v USA. S trochou irónie tak možno povedať, že D.Trump je opäť závislý na slovníku FEDu 

Ak by ten trhové očakávania nevypočul, k panike ďaleko nebude. Na strane druhej, podstatne slabšie čísla maloobchodných tržieb a priemyselnej produkcie za apríl dávajú FEDu príležitosť trhové očakávania nesklamať.  

Európa

Vyostrené vzťahy s Čínou prinútili D.Trumpa odložiť plánovanú legislatívu zavádzajúcu importné clá pre automobily a ich diely o 6 mesiacov. Práve to, v kombinácii s lepšími číslami odhadu rastu HDP Nemecka za 1Qprispelo k ziskom hlavných európskych indexov v uplynulom týždni (DAX +1,5%, CAC +2% t/t) 

Napriek poslednému rastu je európska situácia naďalej problematická. Rozhovory v britskom parlamente k Dohode o Brexite narazili na opätovný nesúhlas britských labouristov. Pozícia nielen Dohody ale aj premiérky T.Mayovej je tak pred júnovou parlamentnou voľbou neistejšia než kedykoľvek pred tým. Situáciu vyostril i oznámený záujem Borisa Johnsona o uchádzanie sa o post predsedníckej stoličky u Mayovej konzervatívcov.   

Z ďalších globálnych eskalácií unikol masmédiám iný nebezpečne sa vyvíjajúci konflikt. Medzi Saudskou Arábiu a Iránom. Útoky jemenských militantov (obvinených zo spolupráce s Iránom) na ropné tankery a zariadenia saudskej spoločnosti Aramco (minulý víkend) podporili v tomto týždni rast cien ropy o 1%. Rovnako tak i masívne rošády amerického námorníctva v zálive.  

Globálna situácia tak nasvedčuje pokračujúcej zvýšenej volatilite, s miernym poklesom akciového trhu podporovaného nielen sino-americkou výmenou, ale i pravdepodobnou obnovou testovania „nezávislosti“ FEDu zo strany D.Trumpa 

TOP udalosti nasledujúceho týždňa 

UtorokFED – PowellAUS – Zápisnica RBA, EZ – Spotrebiteľské dôvera
Streda: ECB – Draghi, UK – Inflácia, USA – FOMC zápisnica
Štvrtok: Nemecko – PMI, IFO, finálne čísla HDO za 1Q
Piatok: USA – Objednávky tovarov dlh. spotreby 

 

Zdroje: Bloomberg, Reuters
Autor: Martin Moravčík, www.trimbroker.cz
Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Ako na investičné portfólio v 4.krokoch

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. 
najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
diego
diego

Top U.S. Tech Companies Begin to Cut Off Vital Huawei Supplies

Top U.S. corporations from chipmakers to Google have frozen the supply of critical software and components to Huawei Technologies Co., complying with a Trump administration crackdown that threatens to choke off China’s largest technology company.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-05-19/google-to-end-some-huawei-business-ties-after-trump-crackdown?srnd=premium-europe