Vojna o technológie a minerály

8
279

Centrom sino-amerických obchodných sporov je vojna o technológie. V nastupujúcej technológii 5G umožňujúcej očakávanú revolúciu „internetu vecí“ zaujíma čínsky Huawei vedúcu pozíciu. No potenciálna závislosť budúcej ekonomiky a rozmer zdieľania citlivých informácií je obrovskou príležitosťou i hrozbou zároveň.

Nedôvera v zneužití tejto technológie inou mocnosťou nás ženie do nového veku vojnových ťažení. O technologickú nadvládu nad 5G. Opraty tak prebrala politika, ktorej výsledkom bol príkaz Prezidenta Spojených štátov na zavedenie spoločnosti Huawei a jej 70 pobočiek na zoznam spoločností ohrozujúcich národnú bezpečnosť. Žiadna americká spoločnosť tak nesmie bez špeciálnej licencie s takýmito entitami spolupracovať.

D.Trump však, uvedomujúc si dopad na akciový trh, opäť pribrzdil. Poskytnutím odkladu platnosti tohto nariadenia do 19. augusta. Deň na to sa však americká administratíva začala obzerať po ďalšom adeptovi do zoznamu. Čínskom výrobcovi bezpečnostných kamier, spoločnosti Hikvision. Obava z recipročného konania Číny dostala americké akcie opäť do červených čísiel. S&P 500 si tak v tomto týždni pripisuje jedno percentné straty.

Ak by Čína odpovedala rovnakou kartou, Apple by tak mohol prísť o 20 miliárd dolárov na tržbách. Medzi najzraniteľnejšie spoločnosti s najväčším podielom tržieb z Číny a Hong Kongu patrí i Broadcom Inc., Intel Corp., a Boeing. Najväčší podiel na vývoze z USA do Číny mal v roku 2017 s 10% letecký priemysel (napr. Boeing) nasledujúc automobilovým s 9% podielom. Dovoz integrovaných obvodov (výrobcovia čipov, napr. Intel) si s takmer 6% zabezpečili 4. miesto.

To však nemusí byť pre Spojené štáty to najhoršie. Čína má totiž najväčšie ložiská vzácnych minerálov na svete, tvoriac viac než 80% celosvetovej produkcie týchto minerálov. Tie sú potrebné nielen pre výrobu polovodičov a čipov, ale i pre citlivé vojenské technológie.

Druhým najväčším hráčom po Číne je Austrália, s 10 percentným podielom na globálnej produkcii. Tá sa tak môže javiť pre Spojené štáty ako zaujímavý strategický partner, pre investorov ako zaujímavá investičná príležitosť. V tejto súvislosti analytici Saxo Bank vydali v septembri minulého roka svoje nákupné odporúčanie na austrálsku ťažobnú spoločnosť Lynax (symbol LYC na burze ASX).

Investovať do akcií z celého sveta môžete prostredníctvom investičného účtu od TRIM Broker. Lacno, efektívne a s profesionálnou podporou.

Martin Moravčík
CEO, TRIM Broker

Použité zdroje: OEC, Reuters, Bloomberg, Saxo Bank

Upozornenie (Risk warning)

S obchodovaním a investovaním na finančnom trhu sa spája riziko možných strát. Pri obchodovaní s využitím maržových nástrojov alebo produktov nadobúdaných na pôžičku, sa spája riziko strát prevyšujúcich disponibilné prostriedky investora či obchodníka. Okrem trhových rizík sa s každým finančným nástrojom spájajú i špecifické riziká. Oboznámte sa o ich náležitostiach a rizikách prv než ich prostredníctvom začnete realizovať svoje investície a obchody na finančnom trhu. Autorom tohto článku je zamestnanec spoločnosti TRIM Broker, poskytujúcej investičné služby pre samostatných investorov, čím sa môže obsah textu dostať do konfliktu záujmov s predmetom podnikania jeho zamestnávateľa.

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
Advid

Vie niekto,čo sa deje s eur/usd?

Grandus

postupny pomaly pokles ktory je sposobeny viacero faktormi: – Eurozona je v dlhodobych sračkach skrz nejednotnost, migrantov, nerešpektovanie 2% schodku rozpočtu a lá Italy… reps grécko atd – carry trades – usd 2.5 % vs eurozona 0 % uroky – nominalny /sice upraveny štatistikami/ rast HDP usa vačši ako EU – neiste vyhladiky EU skrz rast HDP … nemecko balancuje na hrane recesie – najdolezitejsie ale podla mna je fakt, ze usd ako rezervna svetova mena sa vymyka spod kontroly FEDU resp USA … a sposobuje stratu globalnej likvidity… pri strate likvidity = posilnovanie meny … napr ako JPY jedina… Read more »

diego

btw vcera i ropa na 58… 😉

diego

jasne ale az navecer to bylo -5%… 😉

diego

Huawei je nebezpečná firma, osočil Trump čínského výrobce telefonů

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek označil čínskou firmu Huawei za velmi nebezpečnou. Zároveň však naznačil, že by americké výhrady vůči telekomunikačnímu gigantovi mohly být vyřešeny v rámci americko-čínské obchodní dohody.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/trump-huawei-cina-usa-dohoda-telekomunikace.A190524_061433_zahranicni_pmk

on je to vlastne takovej “hodnej kluk”… 😀 ne vazne by mel zmenit strategii, na tohle mu vecne nikdo skakat nebude…

diego

Mark Cuban explains how he would fight the trade war differently than Trump

zajimavy napad…

https://finance.yahoo.com/news/mark-cuban-china-trade-war-trump-130539755.html