Čína môže hroziť minerálmi

4
144

V sino-amerických sporoch prevzala taktovku Čína. Po sankčných krokoch Spojených štátov voči Číne tá s odvetnými krokmi taktne vyčkáva. Obavy totiž držia akciové trhy v červených číslach, čo americký volič iste neocení.

Oveľa zásadnejšia je však zmena čínskeho slovníka, ktorý obchodné pnutia prestal nazývať obchodnými spormi ale otvorenou vojnou. Podľa slov čínskeho vicepremiéra pre zahraničné záležitosti „ekonomickým terorizmom“.

Strategický ťah čínskeho prezidenta, navštívením čínskych minerálnych baní, vyvolal na trhu novú vlnu špekulácií o možnom zastavení vývozu vzácnych minerálov do USA. Čína v produkcii a spracovaní vzácnych minerálov zastáva, s 80 percentným podielom, dominantné postavenie.

Pri prvkoch ako dysprosium a terbium, nevyhnutných k výrobe permanentných magnetov v elektrických vozidlách a veterných turbínach, Čína s 98% z ich celosvetovej produkcie tento trh prakticky kontroluje. V oboch prípadoch sa jedná o kľúčové prvky súčasnej energetickej transformácie smerujúcej k obnoviteľným zdrojom.

Znížením závislosti na dovoze týchto minerálov z Číny sa Spojené štáty obracajú na svoje kalifornské bane v Mountain Pass, avšak extrakcia týchto prvkov z vyťaženej horniny je natoľko toxickou, že ju nechávajú robiť opäť v Číne. S 25% dovozným clom na spiatočnej ceste.

Spojené štáty sa tak obracajú na austrálsky Lynas (LYC: ASX), ktorý by mal poskytnúť rafinačné know-how a zahájiť spracovanie na území Spojených štátov. Boj o technologickú nadvládu tak so sebou nesie prevládajúce straty na akciových trhoch (americký v tomto týždni s 1,5 percentnou stratou), presúvajúc kapitál z akcií do bezpečnejších amerických štátnych dlhopisov, podporujúcich rast amerického dolára.

A zatiaľ čo sa možné ukončenie sino-amerických sporov na júnovom zasadaní G20 v Osake rozpadáva, zvyšujúca sa pravdepodobnosť znižovania úrokových sadzieb v USA udržuje finančný trh v averzii, avšak stále bez paniky.

Zdroje: Stratfor

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
diego

Trump zavádí clo na zboží z Mexika. Opatřením chce zastavit příliv migrantů

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/donald-trump-usa-clo-mexiko-zbozi-migrace-pristehovalectvi.A190531_062213_zahranicni_niv

Grandus

sa mi zda ze nedavno spravil s canadou a mexikom nejaku dohodu o zrušeni ciel .. či nie ?

pepe

Presne, ako hovoríš Rony, chce vyhrať voľby za “každú cenu”… Som zvedavý, aká bude vysoká. On už raz v osobnom podnikaní skrachoval, si myslím, že možno to isté hrá teraz aj s “first krajinou”, lebo dobrodruh je to fakt silný. A možno aj dobre, aspoň uvidíme ako dopadnú ekonomické a hospodárske experimenty tohto druhu na veľkej medzinárodnej scéne.