Trhový prehľad v kocke – 11.6.2019

0
200

Úvod týždňa patrí rizikovým aktívam. Globálne akciové indexy zaznamenávajú v tomto týždni rast (americké +5%, Dax +3,3% za posledných 7 dní), zatiaľ čo americké štátne dlhopisy zaznamenali rast výnosu na 2,15% (10 ročné). Dôvody tohto rastu podľa priorít:

  • Očakávania zo zníženia sadzieb FEDom už na tohto mesačnom zasadaní (19.6.2019), pričom pravdepodobnosť ich až trojnásobného zníženia do konca roka narástla na 50%.
  • Čína v snahe o zastavenie poklesu ekonomického rastu umožnila lokálnym vládam využívať výnos zo špeciálnych dlhopisov (municipality) na podporu infraštrukturálnych projektov.
  • D.Trump v sobotu oznámil odloženia zavedenia ciel na mexický dovoz. Táto hrozba je však stále prítomná, nakoľko Mexiko ponúklo len dočasné riešenia. Rokovania naďalej prebiehajú.
  • Ropu podporujú v jej raste očakávania z predĺženia dohody OPEC+, o znížení dennej produkcie ropy zúčastnených krajín o 1,2 mln. barelov denne, i pre nasledujúcich 6 mesiacov. Termín najbližšieho zasadania nie je ešte fixný. Mal by sa konať koncom Júna, avšak niektoré hlasy hovoria o posunutí na začiatok Júla (pravdepodobne kvôli kolízii so summitom G20 – pozn. autora).

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že súčasný rast je postavený predovšetkým na očakávaných stimuloch. Tak z monetárnej ako aj fiškálnej politiky. Kľúčové problémy, ktoré dopomáhajú klesajúcemu globálnemu výhľadu však zostávajú i naďalej nevyriešené:

  • Sino-americká obchodná vojna neeskaluje, keďže Čína s odvetou stále váha. Pozornosť sa presunula na oficiálne potvrdenie stretnutia Xi-Trump, počas summitu G20 v Osake (28-29.6.2019), z čínskej strany. D.Trump vo svojich komentároch opakovane toto stretnutie potvrdzuje, čínska strana však nereaguje.
  • OPEC+ musí opäť riešiť dilemu. Manipulovať obmedzovaním svojej produkcie trhovú cenu ropy a strácať tak trhový podiel na úkor amerických producentov i naďalej, alebo od paktu odstúpiť a čeliť poklesu cien s masívnym vplyvom na ropu odkázané národné rozpočty. Za posledný rok narástla americká produkcia ropy o 1,6 milióna barelov denne. S dennou kapacitou 12,4 milionmi barelov sa tak USA stali najväčším producentom ropy na svete.

Dnešné udalosti:

14.30 – USA PPI core
23:30 – USA API zásoby ropy