Paradox akciového rastu

4
234

Akcie rozvinutých trhov sa i naďalej obchodujú tesne pod svojim historickými maximami. Avšak rácio ich rastu je postavené na hlavu. Ich palivom je totiž paradoxne slabnúci výhľad ekonomického rastu. Ten tlačí trhové očakávania smerom k významnému uvoľňovaniu na strane monetárnej ale i fiškálnej politiky, poukazujúc rastom pravdepodobností niekoľkonásobného znižovania sadzieb v Spojených štátov do konca tohto roka.

V súčasných cenách akcií je tak započítaná takmer 100 percentná pravdepodobnosť ich zníženia, pričom viac než 80 z toho v prospech znižovania dvojnásobného.

Slabnúci ekonomický výhľad podporuje pokračujúca eskalácia sino-amerických sporov, s klesajúcou pravdepodobnosťou ich urovnania na summite G-20 konajúceho sa koncom júna v Osake. Po včerajšku sa k tomu pridali i slabšie inflačné čísla zo Spojených štátov, zaostávajúcich o desať bázických bodov za trhovým konsenzom.

Predpoklad dočasnosti nízkeho tempa rastu inflácie s potenciálom jeho návratu k inflačným cieľom zatiaľ FEDu nevychádza. Strácajúc oporu vo vzdorovaní očakávaniam nielen trhovým. Aktuálne empirické dáta tak dávajú pokračujúcim útokom prezidenta a ministra financií Spojených štátov na politiku FEDu dodatočnú objektivitu.

Status quo však držia v rukách obe politiky. A zatiaľ čo D.Trump zo svojho predvolebného ťaženia voči Číne nehodlá bez súhlasu druhej strany na kľúčových bodoch dohody boj ukončiť, Čierny Peter tak nateraz zostáva na rukách predstaviteľov FEDu.

Tí totiž k úrokovým sadzbám zasadnú už 18. júna, necelé dva týždne pred konaním summitu G20. A zatiaľ čo trhom oceňovaná pravdepodobnosť zníženia sadzieb už na najbližšom zasadaní FOMC je so svojimi 20 percentami nízka, FED musí na trhové očakávania reagovať mimoriadne citlivo. Sebe menší náznak FEDu z možného nevyhovenia trhového volania po radikálnom znižovaní sadzieb dokáže totiž finančný trh rýchlo obrátiť z hlavy na nohy.

Naše odporúčanie

S blížiacim sa termínom zasadania FOMC (18-19.6.2019) očakávam rast nervozity s nárastom rizikovej averzie. Tá by tak mohla výkonnosť akcií v nasledujúcich dňoch limitovať, prečo stále nevidíme dôvod na zmenu defenzívnej stratégoe pre taktizujúcich investorov. Dlhodobý investor by však mal pokračovať vo svojej stratégii a dbať predovšetkým na nízke náklady. Tie viete dosiahnuť predovšetkým samostatným investovaním na investičnom účte od TRIM Broker.

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
Dr.Rage

Bez obav, stále shortuju DJ 26500 a 26000. Sic ma to na 25500 vypeklo, ale je to v klidu. Trh si určuje, že FED sníží sazby. HAHA, kdo to kdy viděl? Inflace je dle mého v pohodě, stejně jí nemůžou držet dlouho takto vysoko. Vždyť už teď žije skoro polovina američanů od nuly k nule. Proste někde to praskne a bude z toho zase pěknej průser. A btw, trh je úplně stejně postavenej na hlavu, jako v roce 2007. Já už nic jiného neočekávám, do příštího roku to tu opravdu může být. Short is my way …

ErikAuxt

Pride mi to ako veta pana Klausa “utiahnut opasok”, no zatial je to asi v opacnom garde. “uzivajme kym to ide” a potom niekto tak zatiahne opasok, ze povolovat sa bude velmi tazko.

diego

ja jen doufam, ze se tu budu placet jeste nejakou tu dekadu… abych zjistil, jestli mel Ray s MP3 alespon zcasti pravdu… protoze MP3 muze byt ta “next big thing”, ktera zmeni celou tuhle spolecnost…


Monetary Policy 1 was via interest rates. Monetary Policy 2 was via quantitative easing. It will be important for policy makers and us as investors to envision what Monetary Policy 3 will look like.

https://www.linkedin.com/pulse/what-monetary-policy-3-mp3-look-like-ray-dalio

Grandus

zaujimave čitanie diego 🙂