Trhový prehľad – 14.6.2019 – Čínsky priemysel najpomalší za 17 rokov

97

Globálne akcie sa do dnešného rána udržali v miernych ziskoch ťažiac z pretrvávajúceho započítavania očakávaní zo stimulov monetárnej i fiškálnej politiky a z nepatrného nárastu cien ropy po útokoch na tankery v ománskom zálive. Situácia sa však v posledných hodinách mení:

  • Čínska priemyselná produkcia vykázala medziročné 5% tempo rastu. Najpomalšie za posledných 17 rokov, tlačiac tak na očakávania z dodatočných stimulov čímnskej vlády pre zastavenie spomaľovania ekonomiky.
  • Včerajšie útoky na ropné tankery v ománskom zálive, z ktorých USA i EÚ upodozrieva skupiny prepojené na Irán s podozrením na priame zapojenia sa iránskej gardy na útokoch, dostali cenu ropy na 53 U/b (CL/WTI). Slabá náplasť na prepad cien ropy zo svojich aprílových vrcholov nad 66 U/b k súčasným 52 U/b. Obchodníkov najviac znepokojuje eskalácia tejto vyťažnej prepravnej trasy, ktorá môže ceny Brentu držať ešte na dlho v backwardácii. Implikácie na US-Iránske vzťahy trhy znepokojuje už podstatne menej, keďže tie trh započítal už v čase uvalenia obchodných sankcií na Irán a ich následného sprísnenia zo strany Spojených štátov. Táto masmediálna téma však nie je v súvislosti s ropou podstatná. Tou je snaha OPEC+ o získanie štatútu stálej organizácie;
  • OPEC všera vidal svoj pravidelný mesačný report, v ktorom okrem iného znížil odhad nárastu dopytu po rope pre rok 2019 z 1,14 mb/d na 1,07 mb/d, t.j. o 70.000 barelov denne nižší očakávaný nárast. Dôvodom je očakávané spomalenie globálnej ekonomiky.
  • Rusko sa podľa svojho ministra energetiky Novaka má snažiť o pretvorenie dočasného paktu OPEC+ na dlhodobý. Prekážkou sú námietky amerického kongresu, ktorý pracuje na legislatíve proti kartelovým dohodám na trhu s ropou. Zdroj: Reuters

Očakávané udalosti

10.30 – UK priemyselná produkcia a Obchodná bilancia
17.00 – USA očakávamnia spotrebiteľskej inflácie