Týždenník – Zlato s geopolitickou príťažlivosťou

141

Impozantný rast akcií z konca minulého týždňa sa v tom nasledujúcom vytratil. Celkovo si tak hlavné akciové indexy pripísali nepatrné týždenné zisky, neprevyšujúce pol percentuálneho bodu.

Zato výnos na 10 ročných amerických dlhopisoch klesol opäť pod 2.1% a tých nemeckých na nové rekordné minimá s negatívnym výnosom na -0,24%. Keďže výnos je k cene dlhopisov inverzným, opäť sme tak videli rast akcií i dlhopisov.

Mexikom to začalo

Úvod týždňa patril rastu, ktorý absorboval zvyšky trhového optimizmu z odkladu zavedenia cieľ na mexický import do Spojených štátov. Detaily dohody vykúpenia nie sú plne známe. Mexiko posilnilo južnú hranicu s Guatemalou a pravdepodobne Spojeným štátom prisľúbilo, že ak do 45 dní opatreniami nezníži počet migrantov do USA cez svoje územie, zavedie ďalšie urýchlené opatrenia.

Neprekvapilo by nás však, ak by súčasťou dohody bola ratifikácia novej dohody USMCA (nahradzujúcej NAFTA), ktorá je každou z dotknutej trojice USA, Kanada, Mexiko odsúhlasená avšak stále čaká na ratifikáciu národnými parlamentmi.

Mexiko ukončilo byrokratickú procedúru schvaľovania návrhu a posúva ho do parlament, bez výhrad.  Hlasovanie sa má konať v utorok, pričom mexická diplomacia sa nechala v tejto súvislosti už počuť, že vo vzťahoch so Spojenými štátmi nemajú žiadne trecie plochy.

Ach.. ten Trump

D.Trump svoju rolu s Mexikom zvláda výborne. Od svojho nástupu dohodol USMCA, no hneď ako politický kredit z nej vďaka predlžujúcim sa ratifikáciám začal opadávať, prinútil Mexiko k dohode ďalšej.

Jeho administratíva dohodla i ďalšie nové obchodné dohody s Japonskom. Pozornosti masmédií však unikla dohoda iná. Tentokrát s EÚ, ktorá v snahe o odvrátenie dovozných cieľ na automobily prinútila Uruguay, Argentínu a ďalšie krajiny vlastniace dovozné kvóty pre hovädzie do EÚ, aby sa vzdali časti týchto kvót v prospech Spojených štátov.

Avšak Mexiko, s tesne previazanou ekonomikou so Spojenými štátmi, nie je Čína. Tá s masívnymi rezervami a pokračujúcou tranzíciou orientácie svojej ekonomiky z exportnej na technologickú , s rastúcim vplyvom domácej spotreby pred tou zahraničnou, je voči hrozbám D.Trumpa podstatne odolnejšia.

Po úspešnom ťažení voči Mexiku sa pozornosť predvolebného elektorátu upiera opäť na Trumpove riešenie s Čínou. Dnes už otázka nestojí na tom, či summit G20 prinesie riešenie, ale či sa lídri oboch krajín na summite G20 vôbec stretnú. Ak by nie, aplikácia 25% dovozných cieľ na dodatočných 300 mld. tovarov z Číny (s predchádzajúcimi 250 mld. USD by sa tak jednalo o prakticky celý čínsky dovoz do USA) je vysoko pravdepodobná.

Prípravy na ich zavedenie už začali, keď D.Trump požiadal svojich zástupcov o prípravu legislatívy s verejným pripomienkovaním, ktorých sa má zúčastniť takmer 300 predstaviteľov súkromného sektora. Toto pripomienkovanie bude ukončené ešte pred zasadaním G20, pričom uvedenie nového zákona bude možné najskôr 2. júla.

A aj keď 600 amerických firiem v liste adresovanému D.Trumpovi vyjadrilo svoje obavy z dopadov eskalácie sino-amerických sporov, trh prestal veriť v krátkodobé riešenia a začal započítavať následky z dlhodobo pokračujúcich sporov. I toho výsledkom sú klesajúce výnosy na amerických štátnych dlhopisoch.

Obava z čínskej odvety v podobe výpredaja ňou držaných amerických dlhopisov z jej rezerv (Čína je najväčším držiteľom amerického vládneho dlhu) nie je podľa nás na mieste a posledné kroky Číny nám dávajú za pravdu.

Čo iné by za americké doláre Čína mala nakupovať? Vyšší výnos z rozvinutých krajín ako ten z amerických štátnych dlhopisov poskytuje už len Taliansko či Grécko. Nie. Čína robí niečo úplne iné.

Zlato ako geopolitická alternatíva

Cena zlata (GC@nymex) je s 1355 dolármi za uncu späť na svojich februárových maximách. Od novembra minulého roku jej cena stúpla približne o 10%. Za jej rastom si analytici vysvetľujú dopyt tlačený rizikovou averziou a geopolitickou neistotou.

Faktom však je, že hlavným nákupcom zlata sú centrálne banky. Predovšetkým tá čínska, ktorá od novembra 2018 nadobudla 74 ton zlata.Iba v máji pri tom pridala ďalších 15.86 ton. Celkom tak Čína drží vo svojich rezervách zlato v trhovej cene dosahujúcej 80 mld. amerických dolárov.

Čierne zlato v problémoch

Nedarí sa však rope (CL@nymex). Tá, po obnove sino-amerických sporov, od konca apríla započítala pokles globálneho dopytu -20% prepadom ceny. Nič na tom nemení ani snaha OPEC+ o predĺženie svojej dohody na obmedzení produkcie o -1,2 mbd i na nasledujúcich 6 mesiacov (rozhodnutie má padnúť na zasadaní začiatkom júla).

Tak ako už roky avizujeme, obmedzenie produkcie OPECom+ má primárny dopad predovšetkým na ceny ropy BRENT. Americká ropa je podstatne lacnejšia, keďže Spojené štáty sa medzi časom stali najväčším producentom ropy na svete, získavajúc stále väčší trhový podiel na úkor OPECu.

Zaujímavo však vyzerá snaha Ruska o získanie trvalého štatútu organizácie OPEC+. Voči tomuto záujmu pripravuje americký kongres vlastnú legislatívu zamedzujúcu kartelové dohody na trhu s ropou, naznačujúc dlhé prieťahy a jej obmedzený dosah na globálny trh s ropou.

Rope v podstatnejšom raste zo svojich miním nepomohli ani pokračujúce útoky na tankery v oblasti ománskeho zálivu. Cez tento záliv sa presúva takmer pätina globálnej spotreby ropy, pričom plavebný koridor v jeho najužšom mieste (medzi Ománom a Iránom) je len necelých 5 km široký.

Problémy v tomto zálive evidujeme už od apríla tohto roka, pričom americké námorníctvo na tieto hrozby reagovalo posilnením svojich flotíl v oblasti. Nebudeme sa však púšťať do masmediálnych špekulácií o hroziacom vojenskom konflikte s Iránom. V tejto eskalácii totiž, vzhľadom k stavu globálnej ekonomiky, dlhodobú hrozbu pre ropu nevidíme.

Centrálne banky reagujú

FED je v neľahkej pozícii. Posledné slabé čísla z trhu práce i nižšie tempo rastu inflácie poukazujú na odôvodnenosť rastu trhom oceňovanej pravdepodobnosti zo znižovania sadzieb. Niekoľkonásobného do konca tohto roka.

A keďže fiškálna politika s blížiacimi sa prezidentskými voľbami nie je nápomocná, v boji o udržanie dôvery v systém zostáva nateraz sama. Vzhľadom k trhovým očakávaniam, z 80% percent predpokladajúcich zníženie sadzieb na júlovom a z 20% už na júnovom zasadaní, je však značne pozadu.

Najbližšie zasadanie FOMC sa koná už 18-19. júna, necelé dva týždne pred konaní summitu G20. To, či na trhu prevládne panika alebo udrží dočasné status quo ťažiace z očakávaných stimulov, bude neľahká úloha. Predpokladáme preto, že trh do času konania FOMC bude čoraz nervóznejší, tlačiac rizikové aktíva do červených čísiel.

Na klesajúci globálny výhľad zareagovala i ECB, predĺžením lehoty ponechania nulových/záporných sadzieb na nezmenenej úrovni minimálne o 6 mesiacov dlhšie, t.j. do polovice roka 2020. Nemecké štátne dlhopisy, započítavajúce možné navršovanie sadzieb už od konca roka 2019, na tieto správy so svojimi výnosmi poklesli na nové historické minimá (-0,24% na 10 ročných dlhopisoch).

Výnosy európskych bánk nízkymi sadzbami trpia už pridlho, negatívne refinančné sadzby ich tak tlačia investovať do menších strát. Investujú však do bezpečných dlhov a tým je práve ten nemecký.

Kroky ECB však nezostali bez kritiky. Adresoval ju priamo D.Trump obviňujúc Eurozónu z menovej vojny, pri ktorej ECB svojou monetárnou politikou podhodnocuje svoju menu voči USD a podporuje tak rast európskej ekonomiky mohutným rastom turizmu. Predovšetkým zo Spojených štátov.

Pripomíname, že ECB tak koná aj, ak nie predovšetkým, z dôvodu klesajúcich očakávaní globálneho rastu, za ktorým stojí aj, ak nie predovšetkým, konanie D.Trumpa. D.Trump nám tak ukazuje spôsob, akým sa vedie moderná politika prinášajúca okamžité výsledky. Budúce následky však nie sú na programe dňa.

Globálnou ekonomikou to končí

Dočasný faktor rastu rizikových aktív je postavený na trhovom presvedčení v skoré nové stimuly zo strany monetárnej i fiškálnej politiky. Toto volanie reprezentujú vysoké pravdepodobnosti znižovania sadzieb v USA.

Tieto faktory však majú jeden podstatný problém. Majú tendenciu rýchlo zmeniť kurz. Postačí k tomu ďalšie zaváhanie FEDu v kombinácii s pritvrdením D.Trumpa vo svojom vojnovom ťažení. Finančný trh je z nášho pohľadu krehký a náchylný na rýchly obrat.

Naše odporúčanie

Taktizujúcim investorom preto odporúčam držať defenzívnu stratégiu i naďalej. Dlhodobým investorom pokračovať v dokupovaní s postupnou tvorbou dodatočných hotovostných rezerv na väčšie dokupovanie v prípade silnejších poklesov trhu. Pochopiteľne investovať treba predovšetkým nákladovo efektívne. Dokážete to i samostatne na investičnom účte od TRIM Broker.

 

Autor: Martin Moravčík, TRIM Broker

Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. Viac informácií nájdete v Sprievodcovi dlhodobým sporo-investičným portfóliom.