Akcie na vlásku – denný prehľad – 17.6.2019

5
262

Očakávané zasadanie FOMC, ktoré prinesie výsledky hlasovania k úrokovým sadzbám už túto stredu (19.6.2019), predstavuje najočakávanejšiu udalosť tohto týždňa.

FED pri tomto zasadaní čelí prehnaným trhovým očakávaniam, poukazujúcich na 28% pravdepodobnosť znižovania sadzieb už na tomto zasadaní.

Posledné slabé čísla z pracovného trhu (s 75tis. prírastkom pracovných miest za máj oproti 180tis. očakávaným) i tempa rastu inflácie (1,8% vs. 1,9% očakávaná) vyčkávaciu argumentáciu FEDu spochybnili.

Jedná sa však o prvé horšie tvrdé dáta. V bežných trhových podmienkach by tie nemali viesť FED k zmene jej monetárnej politiky. Obzvlášť, ak ostatné ekonomické dáta poukazujú na solídnu výkonnosť ekonomiky Spojených štátov.

Maloobchodné tržby s +0,5% rastom za máj vs. 0,3% rast predchádzajúci; Spotrebiteľská dôvera s 97,9 za máj síce medzimesačne z 100 za apríl poklesla, no prekonala trhové očakávania na 97,3.

Jednoducho prebiehajúce čísla, síce slabšie než očakávané, sami o sebe nezakladajú dôvod pre znižovanie sadzieb v USA už na júnovom zasadaní FOMC. Situácia je však zložitejšia.

Od začiatku mája, kedy prišlo k obnove sino-amerických sporov, sa globálny výhľad rastu uznávaných ekonómov významne spomalil. Naznačujúc pre niektoré vyspelé ekonomiky i potenciálnu hrozbu prepadu svojich ekonomík do recesie.

Finančný trh pred panikou z tvoreného recesného podhubia chránilo pred panikou jediné. Očakávania. Očakávania stimulov tak fiškálnych ako aj monetárnych, na pozadí čoho vyleteli trhom oceňované pravdepodobnosti z minimálne dvojnásobného znižovania sadzieb v USA do konca roka k 90%.

Rast týchto pravdepodobností pomohol akciovému trhu udržať svoje straty pod relatívnou kontrolou. Akcie vyspelých krajín, merané indexom MSIC World v USD, zaznamenali počas mája 6% stratu, zatiaľ čo 10 ročné americké štátne dlhopisy, merané cez ETF ILTB v USD, zaznamenali 4% rast ceny.

Nebyť týchto očakávaní, trh by negatívny scenár spomaľovania globálneho rastu započítal podstatne silnejším výpredajom. Silou výpredaja by sme takýto stav mohli pokojne začať nazývať panikou.

Napriek tomu zníženie sadzieb už na júnovom zasadaní FOMC vidíme ako vysoko nepravdepodobné. Trh s ním, meraním cez fed funds futures, už s 28% počíta a táto pravdepodobnosť je do súčasných cien i započítaná.

Očakávame preto, že i keď FED zmení svoj slovník na holubičí (vypustením slovíčka „trpezlivosť“), akcie bez ohľadu na to stratia ďalšie percentá na cene. A bude sa tak najskôr diať už v týchto dňoch, pred samotným rozhodnutím.

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
torrio

ak nedojde k znizeniu sadzieb, kde vidite posun v EUR/USD spat k 1,112 ?

diego
diego