Trump, ECB a FED – denný prehľad – 19.6.2019

170

Začalo to pred 18. hodinami „twítom“ od @realDonaldTrump, v ktorom sa vyznal z „výborného telefonátu s čínskym prezidentom Xi. Budeme mať spoločné predĺžené stretnutie na summite G-20 budúci týždeň. Naše tímy začnú jednania ešte pred našim stretnutím“.

Správa dodala trhu nádej na možné riešenie sporov za jednacím stolom a eliminovať tak dopady na ekonomiku. Máme však za to, že motívom návratu apetítu po riziku na finančnom trhu bol včerajší komentár guvernéra ECB.

Mário Draghi v ňom adresoval prekvapivo silný holubičí slovník tvrdením, že „ECB pristúpi k opätovnému uvoľneniu svojej politiky ak sa nepodarí naštartovať rast inflácie“. Nemecký DAX zareagoval 200 bodovým rastom (+1,6%), úplne ignorujúc tragické výsledky ZEW indexu, ktorý s -21.1 bodmi za jún medzimesačne prepadol o 19 bodov.

Pozitívne prijatie slovníka guvernéra ECB na finančnom trhu si analytici vysvetľujú očakávaním, že k silnému holubičiemu odkazu prispeje i dnešné zasadanie FEDu. FED dnes o 20.00 CET zverejní svoje rozhodnutie o hlasovaní k úrokovým sadzbám.

Trhom oceňovaná pravdepodobnosť zníženia sadzieb už na tomto júnovom zasadaní je sotva 20 percentná. Trh však očakáva niečo iné. Zmenu slovníka, v ktorom FED potvrdí očakávania trhu zo znižovania sadzieb. Tie totiž trh už takmer plne započítal do súčasných cien aktív, pričom až 80% z toho znižovanie dvojnásobné. Napriek včerajšiemu rastu ten dnes rizikové aktíva (akcie) nenasledujú. Do zverejnenia hlasovania FEDu zmeny na trhu ani neočakávame.

Martin Moravčík
CEO, TRIM Broker

Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. Viac informácií nájdete v Sprievodcovi dlhodobým sporo-investičným portfóliom.