Týždenník: Menové vojny ožívajú

1
150

23.6.2019, investičný týždenník

Akcie rozvinutých trhov vykazujú počas júna 6% rast (MSCI World), keď len v poslednom týždni pripísali ďalšie 2%. Výnos na amerických štátnych dlhopisoch (10r) sa v priebehu týždňa obchodoval pod 2%, najnižšie od roku 2016.

Výkonnosť akciových indexov, zdroj: tradingeconomics.com
CFD symbol t/t 12m
NASDAQ 100 IBUST100 3,34% 9,81%
S&P 500 IBUS500 2,20% 8,59%
DJI IBUS30 2,41% 10,17%
STOXX 50 IBEU50 2,60% 2,90%
DAX IBDE30 2,01% 0,57%
FTSE 100 IBGB100 0,84% -1,36%
IBEX 35 IBES35 0,36% -4,06%

Rast cien akcií a dlhopisov je výsledkom zmiešaného naratívu na finančnom trhu, v ktorom slabnúci výhľad globálneho rastu sanuje monetárna politika pripravenosťou k ďalšiemu uvoľňovaniu. Akcie tak v poslednom týždni ťažili zo slov guvernéra ECB M. Draghiho, ponúkajúc dodatočné stimuly pokiaľ inflácia nezačne vykazovať rast k cieľom ECB, a neskôr i FEDu.

Ten na tohto týždňovom zasadaní potvrdil pripravenosť znižovať sadzby. Naviac odstránením slovíčok „vyčkávanie“ a „dočasnosť“ v kontexte s infláciou pod cieľom FEDu, a znížením projekcií jej rastu pre tento i rok nasledujúci, vyslal na trh silný holubičí signál.

Trhom oceňované pravdepodobnosti zvýšili po zasadaní FOMC svoje odhady znižovania sadzieb do konca roka na tri s viac než 70% pravdepodobnosťou. Rast týchto pravdepodobností v kombinácii s potvrdením stretnutia Xi-Trump na G-20 summite podporili akciový trh v raste.

Menové vojny

Týždeň sa však nezaobišiel bez nových útokov D.Trumpa. Na politiku ECB, ktorej avizované uvoľňovanie označil za neférovú ekonomickú výhodu tlačenú devalváciou Eura voči americkému doláru. Zisky amerického dolára však nemali dlhého trvania, keď holubičí tón ECB nasledoval o deň neskôr i FED.

Tieto útoky D.Trumpa na „nezávislosť“ monetárnej politiky inej krajiny nemajú v novodobých dejinách obdobu. Okolnosti však naznačujú dočasný koniec rastu amerického dolára, ktorý do toho času pomáhal taktizujúcim investorom v raste defenzívneho portfólia zloženého predovšetkým z dolárovej hotovosti a dolárových štátnych dlhopisov.

Rast amerického dolára totiž naráža na politickú nevôľu D.Trumpa, ktorý v silnom americkom dolári vidí konkurenčnú nevýhodu Spojených štátov v globálnom obchode. Dolárovým nepriateľom je i zmena politiky FEDu, nasledujúc trhové očakávania zmenou výhľadu smerovania svojej politiky smerom k znižovaniu sadzieb.

Tendencie k ďalším kolám globálneho monetárneho uvoľňovania v kombinácii s D. Trumpom, ktorý budúcim týždňom oficiálne vstupuje do predvolebnej kampane za jeho znovuzvolenie, vytvárajú ideálne podmienky pre obnovu menových vojen. A v nich vsádzame na straty amerického dolára.

Nemôžeme obísť ani ropu. Zostrelenie amerického dronu iránskou gardou malo koncom týždňa viesť k odvetným útokom, ktoré D. Trump zastavil len tesne pred ich úderom. Eskalujúca situácia v ománskom zálive dostala cenu ropy v tomto týždni o 9% vyššie. K 58 U/B (CL:WTI) na 8 U/B od aprílových maxím.

Na geopolitickú eskaláciu a spomaľovanie globálnej ekonomiky reaguje i zlato. To si v týždni pripísalo 4%, zatiaľ čo za posledný mesiac vzrástlo na cene už o 10%.

G-20 summit

Pozornosť finančného trhu sa obracia na summit G-20 v Osake, ktorý sa začína v piatok 28. júna 2019. Prezident Xi v uplynulom týždni potvrdil svoje stretnutie s D. Trumpom na summite, čo prispelo k uvoľneniu napätia. Zatiaľ čo rýchle riešenia zo stretnutia trh neočakáva, postačí ak stretnutie oboch prezidentov prinavráti vyjednávacie tímy opäť za stôl. A napriek tomu, že výsledky zo spoločného stretnutia budú známe až cez víkend, trh môže časť pozitívnych očakávaní začať započítavať do cien už v priebehu tohto týždňa.

TOP udalosti nasledujúceho týždňa

  • Pondelok: Nemecko – IFO
  • Streda: USA – tovary dlhodobej spotreby
  • Štvrtok: EU – podnikateľská dôvera, Nemecko – inflácia
  • Piatok: USA – osobný príjem a výdaje, G-20 summit

Martin Moravčík
CEO, TRIM Broker

Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. Viac informácií nájdete v Sprievodcovi dlhodobým sporo-investičným portfóliom.

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
diego