Trump stupňuje tlak na FED

2
178

4.7.2019, investičné spravodajstvo

Pokračujúci pokles prieskumov výrob v prakticky každej z vyspelých ekonomík zvyšuje trhové očakávania fiškálnych i monetárnych stimulov. Tento naratív tak podporuje akciový trh v jeho rekordnom raste i naďalej.

Paradox finančného trhu, pri ktorom vidíme silný rast rizikových aktív i tých „bezpečných“, pokračuje. Nič na tom nemení i predvolebný tlak D. Trumpa na nápravu neprávostí globálneho obchodu na americkej ekonomike. Po obnovení obchodných rokovaní s Čínou pritlačil na Európu. Rozšírením zoznamu tovarov k dodatočnému precleniu.

Nájdem v ňom olivy, talianske syry i škótsku whisky. Celkom sa tak zoznam rozrástol o štyri miliardy na dvadsaťštyri miliárd dolárov. Tlak D. Trumpa na zníženie obchodného deficitu a tým celého bežného účtu však narúšajú obnovené menové vojny.

Centrálne banky predbiehajúce sa v podpore očakávaní z ďalšieho monetárneho uvoľňovania stoja v čele frontovej línie. Nulové sadzby G-7 krajín ponechávajú americký dolár s jeho dva a pól percentnými sadzbami stále drahým, znehodnocujúc tak snahu Bieleho domu o vyváženie obchodného deficitu.

Obzvlášť ak sa výsledky tejto politiky očakávajú, vzhľadom k blížiacim sa voľbám, už v krátkodobom horizonte. Pripomenutím si pamätnej vety jeho predchodcu Jamesa A. Garfielda „Ten kto kontroluje peniaze v ekonomike je absolútnym pánom celého priemyslu a obchodu“ je zrejmé, že D. Trump sa pred dôvodnou nezávislosťou monetárnej politiky ohýbať nemieni.

Naopak od FEDu požaduje aby sa ten svojou politikou pripojil k podpore ekonomického rastu. Svoj tlak na FED stupňuje. Od slovných útokov, pri ktorých FED prirovnal k tvrdohlavému dieťaťu, až k návrhu dvoch kandidátov, podporujúcich znižovanie sadzieb, na posty guvernérov.

Judy Shelton a Christopher Whaller. Obaja by tak mohli v rade guvernérov FOMC rozšíriť tábor holubov, dnes pozostávajúci z jediného disidenta. Bullarda.

Martin Moravčík
CEO, TRIM Broker

Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. Viac informácií nájdete v Sprievodcovi dlhodobým sporo-investičným portfóliom.

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
Grandus

len škoda že je šanca že realita je uplne ina … relita skrz FED … problem možno nie su vysoke alebo nizke uroky alebo uroky samotne … možno je to fakt, ze vlastne USA nema svoju menu, nemá americký dolár, kedže dolár možno patrí FEDU kedze to je súkromná organizácia a doláre amerike “požičiava” za úroky …

Advid

Fed je súkromný ale ostané centrálne banky niesú , nie Grandus?