Týždeň plný udalostí 

2
150

13.7.2019, investičný týždenník

Zatiaľ čo americký akciový trh i v tomto týždni prepisoval rekordy, v Európe si Francúzi plánovaným zavedením digitálnej transakčnej dane vypýtali od D.Trumpa odvetu.

Čína je voči americkým clám podstatne zraniteľnejšia a Erdoganovi došla s nezávislosťou monetárnej politiky trpezlivosť. Nuž a nezabudneme ani na facku, ktorú Facebook inkasoval od D.Trumpa i J. Powella za svoj zámer s Librou.

Spojené štáty

Americké indexy prepisujú rekordy


S&P 500 po prvý krát prekonal úroveň $3 000, Dow Jones $27 000. Rast amerického akciového trhu pokračuje, keď obava zo silných júnových čísiel pracovného trhu opadla.

Na svedomí to má výpoveď guvernéra FEDu pred americkým kongresom, v ktorej J. Powell potvrdil obavu FEDu zo zhoršujúcej sa podnikateľskej aktivity, nízkej inflácie a bublajúcej obchodnej vojny.

Naviac neoznačil nízku infláciu za prechodnú a trhové očakávania za prehnané. Tie pritom poukazujú na šesťdesiat percentnú pravdepodobnosť až trojnásobného znižovania sadzieb do konca roka. Narušili ich minulý týždeň nečakané silné júnové čísla z amerického trhu práce, vytvárajúc predpoklady k rastu inflácie.

J. Powell ich však zamietol pod koberec tvrdením, že ekonomika môže udržať oveľa nižšiu nezamestnanosť bez znepokojujúcich inflačných tlakov, než si pred časom dokázali pripustiť. FED podľa jeho slov žiadne znaky prehrievania pracovného trhu v Spojených štátoch nevidí.

I v uplynulom týždni si tak americké indexy pripísali ďalšie percento, od začiatku roka presahujúc 17% výkonnosť. Lídrom zostávajú technológie, ktorých Nasdaq si od začiatku roka pripísal impozantných 24%.

Výkonnosť akciových indexov, zdroj: tradingeconomics.com
CFD symbol t/t 12m
NASDAQ 100 IBUST100 1,29% 7,68%
S&P 500 IBUS500 0,76% 7,57%
DJI IBUS30 1,50% 9,22%
STOXX 50 IBEU50 -0,90% 1,21%
DAX IBDE30 -1,93% -1,71%
FTSE 100 IBGB100 -0,76% -2,16%
IBEX 35 IBES35 -0,63% -4,71%

Kryptomeny

Facka pre Facebook za Libru.


Týždeň však nepotešil priaznivcov kryptomien. Dôvodom bolo razantné odmietnutie Libry, krypto-menového projektu spoločnosti Facebook, zo strany guvernéra FEDu a neskôr i prezidenta Spojených štátov.

Tí odkázali, že ak ktokoľvek uvažuje nad podnikaním v platobných alebo iných finančných službách, má si na také zabezpečiť príslušné povolenia. Legislatíva tu totiž už dávno je.

Finančné služby naviazané na kryptomeny, ktoré je možné oceniť v bežných peniazoch, sú plne upravované súčasnou finančnou reguláciou. Povinnosť káže zosúladiť sa s ňou.

Iniciatíva Facebooku okolo Libry však od začiatku vyvoláva pochybnosti o skutočnom zámere spoločnosti jej oznámením. Povesť spoločnosti totiž poznačili škandály v súvislosti s ochranou osobných údajov.

V najznámejšom prípade s Camridge Analytika pritom tento piatok padol prvý rozsudok. Federálny obchodný úrad udelili Faceboku pokutu vo výške 5 miliárd dolárov.

V porovnaní s jej 15 miliardovými tržbami len za prvý kvartál tá vyznieva skôr ako vianočný darček než pokuta. Akcie Facebooku si po oznámení výšky pokuty dokonca polepšili o ďalších 1,8%.

Radosť je však priskorá. Tlak na vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti z tohto zlyhania vo Washingtone neustále rastie. Ďalšie konania voči Facebooku sú tak skôr len otázkou času.

Ropa

Situácia v zálivoch drží cenu vyššie


Hlavná motoristická sezóna v kombinácii s pretrvávajúcim napätím v ománskom zálive a tropickými búrkami v tom mexickom, podporili cenu ropy v raste. Cena americkej ľahkej ropy sa dostala v tomto týždni nad 60 dolárov za barel, s 5% týždennom rastom.

Klesajúce stavy zásob ropy v Spojených štátoch sú len výslednou reakciou na vyššie spomínané faktory. Dohoda OPEC+, ktorou sa producenti zaviazali pokračovať v obmedzení produkcie do marca 2019, má však aj iný efekt.

Pokračujúci rast americkej produkcie, ktorá s 12 miliónmi barelov denne dostáva USA do čela poradia svetovej produkcie, znižuje efekt dohody OPEC+ a naviac svojou nadprodukciou ohrozuje trhový podiel členov kartelu.

V kombinácii s klesajúcim prospektom globálneho rastu preto súčasný rast cien ropy označujeme za sezónny, nie dlhodobý.

Európa

Francúzka daň z digitálnych transakcií oživili obavy


Zatiaľ čo francúzska priemyselná produkcia svojim májovým rastom príjemne prekvapila, schválenie návrhu na zavedenie digitálnej transakčnej dane na úrovni 3% trh vystrašila. Tá sa totiž dotkne viac než 30 zahraničných spoločností, predovšetkým z USA.

D. Trump na túto francúzsku daň zareagoval okamžitým návrhom na jej preskúmanie. Vedúc k rastu obáv z následných odvetných krokov USA voči druhej najsilnejšej kontinentálnej ekonomike Európskej únie.

Obava z nejasnej obchodnej politiky USA viedla pritom Európsku komisiu k revízii odhadu ekonomického rastu Eurozóny na 1,2% pre tento rok (vs. 1,9% v roku 2018) a na 1,4% z 1,5% pre rok 2020. Hlavné akciové trhy Európy tak skončili týždeň v zmiešaných číslach.

Dopyt po dlhopisoch periférie však rastie. Stúpajúci dopyt po gréckom dlhu poukazuje na očakávania z ďalšieho monetárneho uvoľňovania zo strany ECB, zvyšujúc tak apetít po atraktívnych výnosoch takýchto dlhov.

Monetárna politika ECB je iste hlavným dôvodom tohto javu, no nezanedbávali by sme aj niečo iné. Krajina, ktorá dostala euro-skepsu do hlavného politického prúdu v Európe, sa s ním po ťažkých rokoch vysporiadala voľbou pro-európskeho premiéra.  Áno, hovoríme o Grécku.

Čína

Clá spomalili čínsku ekonomiku viac ako sa očakávalo


Júnová obchodná bilancia s 1,3% poklesom exportu a 7,3% poklesom importu (ten z USA medziročne poklesol o 31%) poukazujú na podstatne zásadnejší vplyv amerických ciel a obmedzení na čínsku ekonomiku než sa predpokladalo.

Klesajúci import totiž ukazuje na slabší domáci dopyt, od ktorého si politbyro sľubovalo silnejšiu pomoc v obchodnom boji s USA. Okrem toho trh znepokojil štvrtkový tweet D.Trumpa, poukazujúci na neplnenie dohody Číny.

Tá sa obnovou rokovaní s USA zaviazala zvýšiť nákup poľnohospodárskych tovarov z USA, čo sa preukázateľne nedeje. Obavy z ďalšej eskalácie napätia v obchodných rokovaniach s USA tak viedli v tomto týždni k stratám na čínskom akciovom trhu.

Turecko

Erdogan vyhodil guvernéra


Turecký BIST 100 zaznamenal v tomto týždni 2,5% straty. Turecký prezident totiž odvolal guvernéra centrálnej banky, ktorý dlhodobo vzdoroval jeho požiadavke na zníženie úrokových sadzieb.

Centrálna banka tie vplyvom rastúcej inflácie (26% v októbri 2018) zvýšila v priebehu jediného roka z 8% na súčasných 24%. Kroky Erdogana tak u trhových pozorovateľov znamenajú jasný dôkaz straty nezávislosti centrálneho bankovníctva pod jeho režimom.

Erdogan nie je jediným “autokratom” zahrávajúcim sa s dôverou v peniaze vlastnej menovej únie. Dôležité však bude, aby nedopadol rovnako ako tí ostatní. S hyperinfláciou, rozvratom ekonomiky a nakoniec výrazným oslabením dôvery ľudí v neho samého.

Netreba zabúdať ani na dodanie raketového systému S-400 z Ruska, ktorý irituje aliančných spojencov, zvyšujúc tak pravdepodobnosť zo zavedenia ekonomických sankcií.

Čo nás čaká v najbližšom týždni


  • Pondelok: Čína – priemyselná produkcia
  • Utorok: Nemecko – ZEW, USA – maloobchodné tržby
  • Streda: UK – Inflácia
  • Piatok: USA – Spotrebiteľská dôvera Michigan

Martin Moravčík
CEO, TRIM Broker

Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. Viac informácií nájdete v Sprievodcovi dlhodobým sporo-investičným portfóliom.

Všetky správy

Pozrite si zoznam všetkých investičných správ od TRIM Broker

Investičné spravodajstvo

Novinky

Pozrite si zoznam všetkých noviniek u TRIM Broker

Novinky od TRIM Broker

najnovšie najstaršie najhlasovanejšie
Grandus

FED CHAIRMAN POWELL: BITCOIN IS A STORE OF VALUE LIKE GOLD

Grandus

POWELL: DON’T ASSUME USD STATUS AS RESERVE CURRENCY PERMANENT