Volatilita na finančnom trhu ožíva

0
142

3.8.2019, investičný týždenník

Hlavné akciové trhy majú s trojpercentnými priemernými stratami za sebou najhorší týždeň od začiatku roka. O rizikovú averziu sa postaral FED nepodarenou snahou o schladenie trhových očakávaní z ďalšieho znižovania sadzieb. O deň neskôr averziu umocnil D. Trump zavedením desať percentných dovozných cieľ na zvyšný dovoz z Číny.

FED trh nepresvedčil


FED znížil úrokové sadzby o očakávaných 0,25%, čo však guvernér J. Powell označil za poistenie sa voči globálnej neurčitosti, nie za konanie ktoré by vzhľadom k stavu domácej ekonomiky bolo nevyhnutne potrebné. V podstate tým trhu odkázal „Raz a stačí“, čim sa evidentne snažil schladiť prehnané trhové očakávania.

Zámer sa však nepodaril. Naopak. Trh k dnešnému dňu započítava s istotou znižovanie ďalšie už na septembrovom zasadaní. Výrazne nepomohlo ani oznámené zastavenie znižovania svojej takmer štvorbiliónovej bilancie dlhových cenných papierov, nadobudnutých nákupom aktív po Veľkej finančnej kríze.

Dolárový index po tomto oznámení totiž posilnil o ďalšie pol percento, od začiatku roka poukazujúc na rast amerického dolára voči košu hlavných mien takmer o tri percentá. FEDu sa tak nepodarilo presvedčiť nielen trh ale ani D. Trumpa, ktorého silný americký dolár, znižujúci konkurencieschopnosť americkej ekonomiky, irituje k pokračujúcim útokom na politiku FEDu.

Výkonnosť akciových indexov, zdroj: tradingeconomics.com
CFD symbol t/t 12m
NASDAQ 100 IBUST100 -4,08% 3,99%
S&P 500 IBUS500 -3,10% 3,23%
DJI IBUS30 -2,61% 4,00%
STOXX 50 IBEU50 -4,03% -2,87%
DAX IBDE30 -2,08% -3,49%
FTSE 100 IBGB100 -4,11% -5,60%
IBEX 35 IBES35 -3,85% -8,93%

FEDu sa jednoducho nedarí. Ak nedokáže presvedčiť trh, sotva dokáže čeliť politickej konfrontácii umocňujúcej trend straty dôvery v politiku nie fiškálnu, ale monetárnu. Pozorovatelia sa zhodujú. FED potrebuje prevziať kontrolu nad trhovým sentimentom.

Niečo, čomu pred dekádou kraľoval A. Greenspan. Taktika slovnej mágie, ktorou dokázal kontrolovať trhové očakávania bez toho, aby siahol po najsilnejšom arzenály svojich monetárnych nástrojov, zdá sa opäť ožije.A s tým i trhová volatilita.

D. Trump zavádza clá i na zvyšný dovoz z Číny


D. Trump zareagoval hneď v nasledujúci deň po FOMC, keď dôvod pre ktorý FED znižoval sadzby umocnil oznámením o zavedení cieľ na prakticky celý zvyšný dovoz z Číny, počnúc prvým septembrom.

D. Trump tak šikovne vmanévroval Čínu, s ktorou prvé osobné rokovania po G-20 nepreukázali potrebný progres, a FED do svojej predvolebnej kampane. Tvrdý postoj v medzinárodnom obchode svedčí jeho predvolebným preferenciám.

Vďaka svojej politike tak účinne ovláda i kroky tej monetárnej, keďže FED argumentačne previazal budúci pohyb úrokových sadzieb s jeho geopolitickým počínaním.

Pracovný trh silný, problémom je výroba


Z fundamentov uplynulého týždňa zaujali americké čísla z pracovného trhu. Tie, v podobe nových pracovných miest mimo farmársky sektor (NFP), vykázali slušných 164 tisíc za júl. V súlade s trhovým konsenzom a dostatočne nad stotisícovou hranicou, ktorá by podľa ekonómov mohla oznamovať významnejšie problémy v ekonomike.

Znepokojenie však priniesol silný pokles týždenného priemeru odpracovaných hodín. Predovšetkým vo výrobe, ktorá vykazuje známky spomaľovania už druhým kvartálom v rade za sebou. Skracovaním výrobných smien tak firmy reagujú na prehlbujúce sa problémy v tomto sektore.

Čo nás čaká v nasledujúcom týždni


Pondelok: USA – ISM služieb
Štvrtok: Čína – obchodná bilancia
Piatok: Čína – inflácia, UK, Nemecko – obchodná bilancia, UK – HDP za 2Q (1.odhad)

Martin Moravčík
CEO, TRIM Broker

Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. Viac informácií nájdete v Sprievodcovi dlhodobým sporo-investičným portfóliom