Čiastočná dohoda, žiadna dohoda

0
117

12.10.2019, investičný týždenník

Spojené štáty našli s Čínou dohodu. Čiastočnú, ktorú obe strany označili za akúsi prvú fázu. Krátko pred uzatvorením trhu to oznámil americký prezident.

Spojené štáty majú pozastaviť plánované navršovanie dovozných cieľ (15. október) výmenou za zvýšené nákupy poľnohospodárskych výrobkov, spolu s dohodami o ochrane duševného vlastníctva, otvorením čínskeho  finančného trhu zahraničným finančným inštitúciám a predovšetkým, menovým prísľubom stabilizujúceho Juan.

Akciové trhy tak týždeň ukončili v kladných číslach. Tým americkým k ziskom dopomohli i dáta prieskumu spotrebiteľskej dôvery (Michigan). Tie vykázali rast druhým mesiacom po sebe, čo razancii  klesajúcim výhľadom uberá na sile.

Veľkú eufóriu však nečakajme. Čiastočná dohoda je lepšia ako žiadna, rozbehnutý globálny trend však sotva zastaví. Škody na svetovej ekonomike vplyvom tohto čínsko-amerického vyčíňania odhadol MMF na takmer 700 miliárd dolárov len do roku 2020. Sedemnásobok hrubého domáceho produktu Slovenska.

Jedno percentné zisky amerických akciových indexov v uplynulom týždni prekonali tie európske viac než trojnásobne. Optimizmus priniesli správy z Veľkej Británie. Dôvodom je údajný progres v britsko-írskych rozhovoroch k brexitovým plánom, ktoré po rokovaniach oboch premiérov tí komentovali slovami „sme na ceste k možnej dohode“. Detaily však zostávajú naďalej neznáme.

Trhové pozdvihnutie priniesla i správa európskej komisie poukazujúcej na vzájomnú dohodu EÚ s UK o nadviazaní intenzívnych rokovaní k Brexitu. Už v nadchádzajúcich dňoch. 18 dní pred Brexitom však stále nie sú známe žiadne detaily. Ekonomické škody na oboch brehoch sú už nezvratné.

O podstatne silnejšom poklese britskej ekonomiky hovoril naposledy guvernér BoE (Carney) tvrdením, že sa i oni v odhadoch zmýlili. Nemecká tlač (Der Spiegel) na druhej strane prináša správy o plánoch nemeckej vlády na zníženie odhadu rastu nemeckej ekonomiky pre budúci rok z 1,1% na 0,5%.

A tak zatiaľ čo sa dnes trh teší z nekonkrétnych politických prehlásení, realita sa nemení. Očakávania z možného Brexitu s dohodou čoskoro narazia na Severné Írsko a nakoniec britský parlament. Naším odhadom z dvoch tretín obsadený odporcami Brexitu ako takého.

Prípadnej eufórii na finančnom trhu preto trvácnosť nedávame. Okrem správ z prostredia čínsko-amerických napĺňaní dohôd, budú v týždni rezonovať i inflačné čísla, maloobchodné tržby a nakoniec v piatok, čínske HDP za 3Q.

Výkonnosť akciových indexov, zdroj: tradingeconomics.com
CFD symbol t/t 12m
NASDAQ 100 IBUST100 1,08% 9,50%
S&P 500 IBUS500 0,57% 7,20%
DJI IBUS30 0,85% 5,70%
STOXX 50 IBEU50 3,08% 11,22%
DAX IBDE30 3,77% 8,17%
FTSE 100 IBGB100 0,96% 3,28%
IBEX 35 IBES35 3,22% 3,92%

Martin Moravčík
CEO, TRIM Broker

Tento článok je kompiláciou spravodajských informácií, ktorý nemá povahu investičného poradenstva či odporúčania. Nemožno ho preto chápať ako všeobecné investičné odporúčanie, analýzu alebo inú formu prieskumu, ktorej výsledkom je odporúčanie pre obchodovanie s finančnými nástrojmi.

Autor tohto článku drží vo svojom portfóliu akcie a ETF kopírujúce STOXX50 (ETF:DXET), MSCI ACWI IMI index (ETF:SPYI), US dlhopisové ETF (ETF:CSBGU0), a MSCI WORDL index (ETF:IWDA), ako súčasť svojho sporo-investičného portfólia. Viac informácií nájdete v Sprievodcovi dlhodobým sporo-investičným portfóliom.